Prawo.pl

Prawomocny wyrok frankowy i co dalej?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
W praktyce banki często nie respektują orzeczeń stwierdzających nieważność umowy kredytu i pomimo prawomocności tych wyroków nadal pobierają należności wynikające z harmonogramu spłat kredytu. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku udzielenia bankowi pełnomocnictwa do potrącania z rachunku bankowego kwot tytułem spłaty rat kredytu frankowego, które najczęściej klienci udzielają podczas procedury zawierania umowy kredytowej - pisze Rafał Dudek, radca prawny oraz Mariusz Mazepus, adwokat, partner w MSN Legal.
Mariusz Mazepus Rafał Dudek
17.12.2022
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
By obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, potrzebny jest współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu. Ustala się go odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego.
Marek Rotkiewicz
16.12.2022
Prawo pracy

MF: staramy się usprawnić odprawy na granicy z Ukrainą

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Ukraina
Ministerstwo Finansów zapewnia: trudności z odprawami na ukraińskiej granicy są w miarę możliwości łagodzone. Podzielono odprawiane ciężarówki według nośności i wyodrębniono specjalne pasy dojazdowe dla niektórych pojazdów. KAS przesuwa też swoich funkcjonariuszy na wschodnią granicę, by podołać zwiększonemu ruchowi towarowemu.
Paweł Rochowicz
16.12.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Ukraina
Układ zbiorowy, który obniża wynagrodzenie pracowników tymczasowych, w porównaniu z pracownikami zatrudnionymi bezpośrednio przez przedsiębiorstwo użytkownika, musi ustanawiać korzyści kompensacyjne. Taki układ zbiorowy musi podlegać skutecznej kontroli sądowej – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Przedsiębiorcy skarżą się na niekorzystne zasady rozliczania składki zdrowotnej wynikające z przepisów Polskiego Ładu. Przy obliczeniu składki zdrowotnej nie można bowiem uwzględnić poniesionej straty, choć rozliczenie straty możliwe jest do odliczenia na cele podatkowe. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Finansów.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2022
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Fakt, że na spółkę rosyjską, dłużnika spółki polskiej, nałożono sankcję, to za mało, by uznać, że nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona i odpisy od niej móc zaliczyć do kosztów podatkowych. Jednocześnie, do ukosztowienia wartości odpisów rachunkowych wystarczy postawienie tej spółki w stan likwidacji. Takie stanowisko zajęła skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
16.12.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Opodatkowanie zespołu pojazdów z naczepą i przyczepą to problem dla gmin i firm

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Poprawmy prawo
Opodatkowanie podatkiem od środków transportowych przyczep i naczep, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów, jest w wielu przypadkach trudne do przeprowadzenia. Większość podatników nie jest w stanie wskazać potrzebnych danych, zaś organy podatkowe nie dysponują danymi i zamiast rzetelnego opodatkowania, bawią się w szacunki.
Robert Horbaczewski
16.12.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Poprawmy prawo
Prokuratura wniosła akt oskarżenia przeciwko kierowniczce z sieci IKEA. Zarzucono jej, że zwalniając pracownika dopuściła się dyskryminacji wyznaniowej. Sądy nie podzieliły tej oceny i prawomocnie uniewinniły oskarżoną. Uznały, że wypowiedzenie umowy o pracę nie nastąpiło za wiarę, za cytaty z Pisma Świętego, ale za formę wpisu, która naruszała godność osób LGBT+. Sprawa jest precedensowa i wyznaczy linię orzekania w podobnych sprawach.
Dorian Lesner
16.12.2022
Prawo karne Prokuratura Prawo pracy
Wizerunek prawnika i kancelarii prawnej ma coraz większe znaczenie. W jego budowaniu przydatne może być tworzenie treści - newsletterów, artykułów, wideo czy wystąpień na konferencjach. Wówczas w sposób jednoznaczny kontakt z klientem następuje tak, że to on w razie swojej ewentualnej potrzeby go inicjuje - a więc nie będziemy mieć wątpliwości, że nie był to kontakt niechciany - mówi Tomasz Palak, radca prawny.
Krzysztof Koślicki
16.12.2022
Prawnicy Doradca podatkowy Compliance
W sobotę 17 grudnia minie rok, jak Polska powinna wdrożyć do krajowego porządku prawnego unijną dyrektywę o sygnalistach. Na początek w dużych firmach, zatrudniających co najmniej 250 osób. Tymczasem, jak ustalił serwis Prawo.pl, ostatecznego projektu ustawy wciąż nie ma i raczej szybko go nie będzie. A od 17 grudnia zacznie biec roczny termin na wdrożenie unijnych przepisów w firmach mających od 50 do 249 pracowników.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
W uchwalonej już ustawie o fundacjach rodzinnych poprawiono niedoskonałe przepisy o opodatkowaniu majątku tych fundacji. Dodano jednak karną, 25-procentową stawkę CIT za czynności spekulacyjne. Nie wiadomo jednak, jak ową spekulację będzie rozumiał fiskus. Mimo to, ustawa jest dobrze oceniana przez ekspertów podatkowych.
Paweł Rochowicz
16.12.2022
Prawo cywilne Ordynacja CIT Spółki Prawo gospodarcze
Sąd Najwyższy rozpoznając skargę nadzwyczajną podkreślił, że kwestia charakteru odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki, gdy egzekucja jest nieskuteczna, od dawna budzi w doktrynie prawa polskiego wątpliwości, i powoduje rozbieżności interpretacyjne. Sąd uznał, że skarga nadzwyczajna nie służy rozstrzyganiu, która koncepcja odpowiedzialności zarządu spółki jest odpowiednia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad kolejną reformą prawa budowlanego. Tym razem chce odciążyć urzędników i skrócić czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę, co jednak będzie miało swoją cenę. Więcej pracy będą mieli projektanci. Wzrośnie ryzyko inwestycji, a i sąsiedzi oberwą rykoszetem. Trudniej będzie im walczyć z nieuczciwym inwestorem. 
Renata Krupa-Dąbrowska
16.12.2022
Administracja publiczna Budownictwo
W wieczornym bloku głosowań, Sejm uchwalił ustawę o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Przyjął też siedem ustaw, które wróciły z Senatu, m.in. ustawę gazową, o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA, abolicję dla samorządowców, a także ustawy, które rozluźniają regułę wydatkową i pozwalają na transfer 6 mld zł z tzw. funduszu covidowego.
Robert Horbaczewski
15.12.2022
Sądy administracyjne muszą badać czynność wszczęcia postępowania karno-skarbowego w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe pod względem jego wykorzystania do nierozpoczęcia lub zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Wyrok NSA potwierdza, że sądy pierwszej instancji nie dokonują dokładnej analizy sprawy.
Malwina Pasternak-Janik
15.12.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Opinie.pro i SN Marketing to pierwsze firmy ukarane przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za handel nieprawdziwymi recenzjami i ocenami zamieszczanymi w internecie. Urząd stwierdził, że ferowane przez nie opinie były fikcyjne i wprowadzały konsumentów w błąd co do produktów lub usług.
Krzysztof Sobczak
15.12.2022
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Senat zwiększył z 24 do 30 liczbę dni w roku kalendarzowym, w których będzie mogła być wykonywana praca okazjonalna na wniosek pracownika. Poparli też wniosek senackich komisji o wprowadzeniu trzymiesięcznej, a nie jak chciał Sejm – dwumiesięcznej vacatio legis dla przepisów m.in. o pracy zdalnej. Za podjęciem uchwały z czterema poprawkami zagłosowało w czwartek 97 senatorów, nikt nie był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosowania.
Grażyna J. Leśniak
15.12.2022
Prawo pracy
Niemal sześciu na dziesięciu mikroprzedsiębiorców nie planuje w najbliższym czasie zmieniać jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) na inną formę prowadzenia biznesu. Co szósty ankietowany chce dokonać takiej zmiany - wynika z najnowszego badania. Ponad połowa przedstawicieli tej ostatniej grupy deklaruje przejście na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a co dziesiąty respondent chce wybrać spółkę komandytową.
Grażyna J. Leśniak
15.12.2022
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Obowiązujące przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych odnoszą się do kwestii opodatkowania m.in. umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych. Nie precyzują jednak, o które konkretnie jednostki chodzi. Wyjaśnione są jedynie pojęcia spółki osobowej i kapitałowej. Skutek jest taki, że nie wiadomo, jak opodatkować m.in. umowy prostej spółek akcyjnej. Konieczna jest zmiana prawa.
Krzysztof Koślicki
15.12.2022
Doradca podatkowy Spółki Poprawmy prawo
Nowe prawo holdingowe może być wykorzystywane sprzecznie z założeniami. Zamiast usprawniać zarządzanie grupami kapitałowymi, może służyć pozbywaniu się ze spółek niewygodnych wspólników. Przynosi też wiele nadmiernie sformalizowanych procedur działania organów spółek. Dyskutowali o tym uczestnicy debaty zorganizowanej przez Wolters Kluwer Polska i Prawo.pl.
Paweł Rochowicz
15.12.2022
Spółki Prawo gospodarcze Zarządzanie
System dofinansowań do pensji pracowników z niepełnosprawnością z budżetu PFRON funkcjonuje od lat 90. Jednak pod wpływem zmian gospodarczych, demograficznych i na rynku pracy wzbudza coraz więcej pytań o to, czy to na pewno właściwy kierunek aktywizacji tej grupy społecznej. Eksperci nie mają wątpliwości, że zmiany wymaga cały system wsparcia osób z niepełnosprawnością, w tym także metody wsparcia na rynku pracy.
Beata Dązbłaż
15.12.2022
Prawo pracy Niepełnosprawność
W III kwartale 2022 r. startupy prowadziły o 54 proc. więcej rekrutacji niż w II kwartale – wynika z raportu bValue oraz Just Join IT. Wzrost ten nie spowodował jednak znaczącej presji na wzrost wynagrodzeń, co prawdopodobnie związane jest ze zmieniającymi się warunkami gospodarczymi. Najwięcej rekrutacji dotyczy programistów średniego szczebla.
Grażyna J. Leśniak
14.12.2022
Rynek Prawo pracy

Rażące błędy sądu w sprawie cywilnej o zwolnienie z pracy - skarga nadzwyczajna RPO

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus a prawo
Sąd rejonowy nie uwzględnił sprzeciwu powoda na skierowanie sprawy na posiedzenie niejawne - co naruszyło przepisy. W miejsce zarządzonego przez siebie dowodu z przesłuchania stron, sąd przeprowadził nieznany prawu dowód z zeznań stron na piśmie. Wyrok wydał zaś z udziałem ławnika wyznaczonego w dniu wyroku, tymczasem ten, kto nie zna sprawy, nie może orzekać sprawiedliwie.
Grażyna J. Leśniak
14.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus a prawo
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych funkcjonuje w obecnej postaci od 13 października 2019 r. W przypadku większości spółek obowiązek pierwszego zgłoszenia miał zostać wypełniony do 13 lipca 2020 r. Przez jakiś czas więc dane części beneficjentów były dostępne w internecie w sposób nieograniczony. Stan ten, co stwierdzono w wyroku TSUE, jest nieproporcjonalną ingerencją m.in. w prawo do ochrony życia prywatnego.
Maciej Sawczuk
14.12.2022
Prawo gospodarcze Finanse
Kwestią otwartą i wciąż niewyjaśnioną w praktyce stosowania RODO przez Prezesa UODO jest to, czy pracodawca może żądać podania obowiązkowo innych danych, powołując się na tzw. uzasadniony interes administratora danych, np. informacji o preferowanym wynagrodzeniu. Moim zdaniem taką możliwość należy dopuścić, z wyłączeniem danych szczególnych kategorii i o karalności - pisze dr Mirosław Gumularz.
Mirosław Gumularz
14.12.2022
Prawo pracy RODO

Na granicę polsko-ukraińską unijne prawo celne ledwo sięga

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Ukraina
Udogodnienia dla importerów i eksporterów wynikające z unijnych przepisów celnych okazują się fikcją, gdy przyjdzie im zderzyć się z realiami polsko-ukraińskiej granicy. Najlepsze nawet prawo nie pomaga w zetknięciu ze słabą infrastrukturą na przejściach granicznych i niedostateczną obsadą stanowisk w urzędach celnych i innych służbach tam działających.
Paweł Rochowicz
14.12.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Ukraina

Wydatek na zakup bieżni nie jest kosztem programisty

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Wydatek na zakup bieżni do korzystania przez programistę nie może być kosztem podatkowym jego działalności. Taki wydatek można byłoby odliczyć, gdyby z bieżni korzystali pracownicy przedsiębiorcy. Tak uznała skarbówka w najnowszej interpretacji. Wraca tym samym problem zaliczania do kosztów działalności gospodarczej wydatków o charakterze osobistym.
Wiesława Moczydłowska
14.12.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Procedura cywilna daje pełnomocnikom możliwość ponownego wniesienia pisma, które sąd zwrócił z powodu braków formalnych. Przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne - część sądów wymaga więc wniesienia ponownie całego pisma ze wszystkimi załącznikami, inne uważają to za absurd i ograniczają się do "poprawionego" pisma lub jego części. Prawnicy uważają, że potrzebne są zmiany i doprecyzowanie, co po poprawkach należy wnieść.
Patrycja Rojek-Socha
14.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W aplikacji mObywatel każdy będzie mógł zgłosić zastrzeżenie, że nie chce zaciągać zobowiązań finansowych. Firmy udzielające pożyczek (Banki/SKOK, firmy pożyczkowe), ale też notariusze i sądy, będą miały obowiązek sprawdzić, czy dane wnioskującego nie widnieją w tym rejestrze. Można będzie blokować możliwość dochodzenia roszczeń udzielonych pomimo dokonanego zastrzeżenia.
Krzysztof Sobczak
13.12.2022
Prawo cywilne RODO
Wiele osób pracujących w branżach, które jak np. górnictwo, będą wygaszane, znajdzie zatrudnienie w zielonej gospodarce. Spadnie liczba chorób zawodowych i wypadków związanych z wydobyciem i przetwarzaniem paliw stałych. Poprawi się też stan zdrowia psychicznego pracowników, bo będzie dużo ofert zatrudnienia w zielonym sektorze – wynika z raportu „Pozytywny wpływ zielonej transformacji na zdrowie” Konfederacji Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
13.12.2022
Środowisko Rynek Prawo pracy