Prawo.pl
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające w stosunku do spółki Carrefour i Auchan Polska. Chce sprawdzić, czy wykorzystują swoją przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Jego zastrzeżenia budzą niektóre opłaty pobierane przez sieci handlowe od swoich kontrahentów.
Renata Krupa-Dąbrowska
30.05.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Reforma planowania przestrzennego potrzebna - ale jaka?

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny
Reforma planowania jest konieczna, jednak jest pytanie, co chcemy przez nią osiągnąć. Jaki cel powinien być przed nią postawiony, do jakiego wzorca powinna dążyć. Na ten moment wydaje się, że reforma niewiele zmieni. Szczególnie, że bez jasnych zasad partycypacji w kosztach budowy infrastruktury i ułatwień w ich finansowaniu nie będzie dobrego planowania przestrzennego.
Maciej Górski
30.05.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny
Z początkiem 2026 roku zostanie istotnie ograniczona możliwość amortyzowania samochodów firmowych. Oficjalnym uzasadnieniem jest ekologia, jednak eksperci twierdzą, że chodzi o dodatkowe wpływy z podatków. Samochody standardowo amortyzuje się pięć lat. 2022 rok to zatem ostatni dzwonek, by kupić auto i skorzystać z pełnych odpisów – zwłaszcza że przepisy przejściowe nie rozwiązują wszystkich problemów.
Krzysztof Koślicki
30.05.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Nie jest jasne, czy wakacje kredytowe przewidziane w zaproponowanym przez rząd projekcie ustawy w sprawie pomocy kredytobiorcom, który Sejm skierował do prac w komisji, będą dotyczyć także osób, które mają kredyty denominowane bądź indeksowane do franków. Formalnie mają one dotyczyć kredytów udzielonych w walucie polskiej, ale z proponowanych rozwiązań nie do końca to wynika.
Regina Skibińska
30.05.2022
Kredyty frankowe Nieruchomości
Obecnie przepisy techniczne nie określają, jaka powinna być odległość od granicy działki do wjazdu do garażu podziemnego. Nie oznacza to jednak, że garaże podziemne nie powinny spełniać wymogów, o których mówi rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Joanna Maj
28.05.2022
Budownictwo
​Stan dróg w pobliżu granicy z Białorusią pozostawia wiele do życzenia, szczególnie od czasu, gdy ruszyła budowa muru, a wcześniej pojawiło się wojsko. Zarządcy często nie nadążają z naprawianiem rozjeżdżonych przez ciężki sprzęt dróg, ale mimo tego to zwykle oni odpowiadają za szkody w pojazdach powstałe z powodu dziurawej nawierzchni.
Regina Skibińska
28.05.2022
Drogi Ubezpieczenia
Jakkolwiek nie wszystkie umowy kredytu konsumenckiego zawierają klauzule abuzywne, niemniej w większości z nich są one obecne. W ostatnim czasie Sąd Najwyższy rozstrzygał kwestie, które mają praktyczne znaczenie dla ochrony praw konsumentów - wskazuje sędzia Rafał Cebula z Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, członek Zespołu ds. Prawa Cywilnego Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Aleksandra Partyk
28.05.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Napiwek to nie darowizna – PIT trzeba rozliczyć

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Wiosna w pełni, więc rozpoczął się sezon na restauracyjne ogródki. Branża zatrudnia młodych ludzi do pracy sezonowej, a oprócz podstawowego wynagrodzenia, otrzymują oni często od klientów napiwki. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy otrzymywane dodatki w 2022 roku podlegają opodatkowaniu. Tu odpowiedź jest jednoznaczna – tak, podlegają. Pytanie tylko, kto i w jakim momencie ma wykazać przychód.
Krzysztof Koślicki
28.05.2022
Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Lipcowe zmiany w VAT z podpisem prezydenta

VAT Administracja publiczna Wojsko
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów o podatku od towarów i usług, która ma obowiązywać od początku lipca. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do unijnych regulacji przewidujących szczególne rozwiązania i preferencje w zakresie VAT, w odniesieniu do działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.
Krzysztof Koślicki
27.05.2022
VAT Administracja publiczna Wojsko
Rząd postanowił uregulować pracę zdalną, choć trochę trzeba było na to czekać. Przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który na stałe wprowadzi pracę zdalną do polskiego porządku prawnego. Wraz z uregulowaniem popularnego „home office”, pojawiła się także propozycja konkretnych przepisów dotyczących kontroli stanu trzeźwości pracowników. I to właśnie ona wzbudza najwięcej kontrowersji.
Mikołaj Zając
27.05.2022
Prawo pracy BHP

Do końca czerwca adwokaci będą konsultować zmiany w etyce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Na dniach mają się zacząć konsultacje środowiskowe adwokatów w sprawie kilku zmian punktowych w Kodeksie Etyki Adwokackiej - ich zakończenie planowane jest 30 czerwca. To jednak ma być preludium do być może bardziej rewolucyjnego kroku, bo Adwokatura chce też wrócić po raz kolejny do tematu reklamy. W tym przypadku konieczne będą jednak badania i wśród adwokatów, i społeczeństwa.
Patrycja Rojek-Socha
27.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Kryzys energetyczny zainicjowany przez Rosję powinien przyczynić się do trwałej zmiany polskiej kultury energetycznej na poziomie społecznym, technologicznym, politycznym i prawnym. Jeśli spojrzymy na rosyjską „geopolitykę rurociągów” jako na całość dostrzeżemy, że Europa została podzielona gazową żelazną kurtyną - pisze Łukasz Gajewski z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Łukasz Gajewski
27.05.2022
Rynek i konsument Administracja publiczna
Przepisy odblokowujące rozwój produkcji energii z biomasy, a także dodatkowe fundusze na zakup surowców energetycznych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS), aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne oraz uzupełnić zapasy - to główne cele projektu ustawy, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w Sejmie.
Krzysztof Sobczak
26.05.2022
Środowisko Prawo gospodarcze
Rozliczanie kosztów pracy zdalnej pracownika, każdorazowe uzgodnienie miejsca jej wykonywania i odpowiedzialność za stanowisko pracy zdalnej to najbardziej dyskusyjne rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Niektóre przepisy mogą zniechęcić część pracodawców do tej formy organizacji pracy – takie uwagi do rządowego projektu zgłasza ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.
Prawo.pl
26.05.2022
Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze
Ostatnie działania UOKiK wobec influencerów powinny skłonić marki do zwrócenia jeszcze większej uwagi na to, jak internetowi twórcy reklamują ich produkty i usługi w sieci. Łamanie przepisów przez influencerów może nie tylko zaszkodzić reputacji marek, ale również nieść za sobą konsekwencje prawne - twierdzą Aleksandra Wrońska-Szymkowiak i Agnieszka Staszek z kancelarii DLA Piper.
Prawo.pl
26.05.2022
Rynek i konsument
Od 26 maja rusza rządowy program kredytowy, dzięki któremu będzie można kupić mieszkanie, nie mając wkładu własnego. W ten sposób rząd chce pomóc młodym Polakom zdobyć pierwsze mieszkanie. Jednak na razie nikt nie wróży nowej inicjatywie szybkiego sukcesu. Powody są dwa: malejąca zdolność kredytowa oraz sztywne ceny mieszkań narzucone przez wchodzące w życie przepisy. Ministerstwo rozwoju zapowiada zmiany.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.05.2022
Polski Ład Nieruchomości

Na wskaźnik nexus wpływ mają tylko niektóre koszty

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu usług księgowych, składek na ubezpieczenia społeczne, użytkowania samochodu oraz zakupu sprzętu komputerowego i elektronicznego mogą zostać uznane za koszty do obliczenia wskaźnika nexus na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Natomiast, wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu zakupu samochodu – raty kredytu, nie mogą zostać uznane za takie koszty.
Wiesława Moczydłowska
26.05.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Bank udzielający kredytu hipotecznego indeksowanego w euro wystąpił o zwrot kapitału po unieważnieniu umowy z klientami. Sąd Apelacyjny orzekł, że należało potrącić wierzytelność pozwanych wynoszącą bezspornie 106 tys. zł przy zastosowaniu jednakże teorii dwóch kondykcji. Jednak sąd nie jest uprawniony do kreowania postanowień umownych, które mogłyby zastąpić niedozwolone klauzule.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.05.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Na rynku nie ma bezpośrednich rozwiązań związanych z zabezpieczeniem na wypadek wzrostu kosztów inwestycji, ale istnieją rozwiązania, które pomogą złagodzić straty. Np. sposobem na inflacyjne straty z powodu zbyt długiego oczekiwania na zapłatę za towar lub wykonane prace, gdy ceny szaleją, może być faktoring. Więcej na ten temat w Legal Alert.
Regina Skibińska
26.05.2022
Prawo gospodarcze Ubezpieczenia
Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności przepisów dotyczących przynależności do izb adwokackich i radcowskich to zagrożenie - także dla samorządu lekarzy i ich pacjentów. Jeśli Trybunał przyzna rację posłom Solidarnej Polski, mogą powstać nowe izby medyków, np. przeciwników szczepień przeciwko Covid-19. Podobny los może spotkać blisko 20 pozostałych zawodów zaufania publicznego.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
26.05.2022
Zawody medyczne

Obowiązkowe e-faktury coraz bliżej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wprowadzony od początku 2022 roku Polski Ład zakładał tak wiele istotnych zmian, że mogły one przysłonić nadchodzącą wielkimi krokami rewolucję w zakresie wystawiania faktur. Mowa o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), który zgodnie z zapowiedziami fiskusa ma wejść w życie w drugim kwartale połowie 2023 r. Będzie on obowiązywał wszystkich podatników VAT z siedzibą na terytorium RP.
Sławomir Buszko
25.05.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Mijają cztery lata od wprowadzenia unijnych regulacji dotyczących ochrony danych osobowych. Ciągle jednak ich stosowanie przysparza problemów. Dla wielu firm przepisy są zbyt skomplikowane i niejasne. Wiele z nich nie dba też wystarczająco o bezpieczeństwo danych, mimo że grożą im i coraz częściej wymierzane są bardzo wysokie kary. Sporym wyzwaniem był też okres pandemii.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.05.2022
RODO
Naruszenia sankcji wobec Rosji zostaną dodane do wykazu przestępstw Unii Europejskiej, co ma zapewnić, że majątek osób i podmiotów naruszających środki ograniczające będą mogły być skutecznie skonfiskowane w przyszłości. Takie uzupełnienie przepisów zaproponowała Komisja Europejska.
Krzysztof Sobczak
25.05.2022
Prawo karne Prawo unijne
Outsourcing czy nadużywanie umów cywilno-prawnych, szczególnie w odniesieniu do cudzoziemców, to jedne z częstszych nadużyć na rynku usług pracy tymczasowej. To drugie może mieć szczególne znaczenie w kontekście kryzysu uchodźczego, który przyniosła wojna w Ukrainie. W związku z tym Państwowa Inspekcja Pracy proponuje zmiany legislacyjne, aby uszczelnić przepisy regulujące pracę tymczasową.
Beata Dązbłaż
25.05.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Gdy kwiaty i upominki zamówione na ubiegłoroczny Dzień Matki przychodziły z opóźnieniem, Poczta Kwiatowa przedstawiła konsumentom postanowienie umowne, które wyłącza jej odpowiedzialność w takich sytuacjach. Prezes UOKiK wszczął w związku z tym postępowanie o uznanie tej klauzuli za niedozwoloną, a spółce grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.
Krzysztof Sobczak
25.05.2022
Rynek i konsument
W przypadku przedterminowej spłaty kredytu, obniżeniu ulega całkowity koszt kredytu, w tym prowizja. Redukcja całkowitego kosztu kredytu ma charakter proporcjonalny - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi i oddalił apelację banku. Umowa cesji wierzytelności była ważna, gdyż konsument może zbyć swoje uprawnienia wobec banku na rzecz przedsiębiorcy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.05.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Szpitale, uzdrowiska, przychodnie rehabilitacyjne i oferujące opiekę psychiatryczną oraz leczące uzależnienia mogą otrzymać z Narodowego Funduszu Zdrowia od 300 tys. zł do 900 tys. zł na podniesienie bezpieczeństwa systemów informatycznych. Eksperci wskazują jednak, że wsparcia potrzebują także inne podmioty.
Jolanta Ojczyk
25.05.2022
Nowe technologie Finansowanie zdrowia RODO
Już wkrótce mają pojawić się przepisy, dzięki którym będzie można na prostych zasadach, z pominięciem wielu procedur, adaptować pustostany, hale, magazyny, biurowce na mieszkania dla uchodźców wojennych z Ukrainy. To oferta dla samorządów, ale deweloperzy i niektórzy prawnicy krytykują ten pomysł. Ich zdaniem proponowane rozwiązania są mało precyzyjne i mogą być nadużywane. 
Renata Krupa-Dąbrowska
25.05.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo Ukraina
Specustawa dała obywatelom Ukrainy możliwość składania oświadczeń, że już od początku pobytu w Polsce są naszymi rezydentami podatkowymi, co powoduje, że będą mogli tu rozliczać podatki. Problem jednak w tym, że jeśli takiego dokumentu nie złożą i wyjadą przed upływem 183 dni, do polskiego budżetu nie wpłynie od nich żadna danina. Pojawiają się głosy, że to niekorzystne rozwiązanie, na którym jako kraj tracimy.
Krzysztof Koślicki
25.05.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Sejm w czwartek ma zająć się projektem ustawy o zmianie konstytucji, autorstwa posłów PiS. Dotyczy on wyłączenia ograniczeń w zadłużeniu publicznym w odniesieniu do wydatków na obronę oraz możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji. Przejęty majątek ma być w całości spożytkowany na wsparcie ofiar rosyjskiej agresji.
Renata Krupa-Dąbrowska Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
24.05.2022
Prawo gospodarcze Ukraina