Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej dotyczył opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn środków pieniężnych zebranych w ramach zbiórki na pomoc potrzebującym w ramach akcji humanitarnej. Wnioskodawczyni we współpracy z najbliższymi, spokrewnionymi lub znajomymi osobami, z własnej inicjatywy w bardzo szerokim zakresie pomogła dużej liczbie osób uciekającym z terenów wojennych. Pomoc potrzebującym polegała m.in. na znalezienie pracy, udostępnieniu mieszkań pod wynajem, przekazywaniu gotowych produktów żywności, środków finansowych, była to również pomoc psychologiczna, bytowa, ale też pomoc dla zwierząt osób poszkodowanych i potrzebujących pomocy.

Czytaj w LEX: Podatkowe aspekty pomocy humanitarnej dla Ukrainy >>>

Problematyczne pośredniczenie w środkach finansowych

Na cel prowadzenia całej akcji wnioskodawczyni otrzymywała dużą pomoc finansową od innych osób – darczyńców, która jak przyznała – nie stanowiła jej darowizny ani środków na jej rzecz i jej potrzeby. Wnioskodawczyni określiła siebie pośrednikiem, który dysponował wyłącznie tymi środkami, przeznaczając darowiznę na rzecz osób potrzebujących. Ofiarowane pieniądze z przeznaczeniem na zakup lekarstw, jedzenia, zapewnienia leczenia, nauki, mieszkania były przelewane na indywidualny rachunek wnioskodawczyni (osobny, założony specjalnie w tym celu) lub przekazywane w gotówce do rąk własnych. Pieniądze, które z intencją pomocy ludziom potrzebującym w wyniku działań wnioskodawczyni trafiały do niej osobiście, były niższe niż kwota 4902 zł od jednej osoby.

 

 

Z zapytaniem, czy na podstawie opisanego zdarzenia powstał obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn, wnioskodawczyni zwróciła się do dyrektora KIS. Wnioskodawczyni uważała, że z uwagi na okoliczności sprawy, darowizna na rzecz pomocy osobom potrzebującym nie powinna podlegać opodatkowaniu. Co więcej, odwołała się do przepisów ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi zwalnia się od podatku dochodowego pomoc humanitarną otrzymaną […] przez podatników […] na skutek toczących się […] działań wojennych […].

Sprawdź w LEX: Przychód z nieodpłatnych świadczeń - PROCEDURA krok po kroku >>>

 

Przekazane środki pieniężne nie stanowią przysporzenia majątkowego

Stanowisko wnioskodawczyni zostało uznane za prawidłowe (interpretacja z 29 listopada 2022r., nr 0111-KDIB2-3.4015.129.2022.2.BB). W pierwszej kolejności dyrektor KIS wskazał, iż wedle przepisów ustawy z 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium kraju tytułem darowizny, polecenia darczyńcy, a obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Z kolei sama darowizna, zdaniem dyrektora KIS, stanowi z reguły nieodpłatne przysporzenie majątkowe kosztem majątku darczyńcy na rzecz majątku obdarowanego, aczkolwiek bez ekwiwalentu stanowiącego świadczenie wzajemne drugiej strony. Reguła nieodpłatności obowiązuje, kiedy w umowie nie zobowiązano do złożenia jakiegokolwiek świadczenia w zamian za przekazaną darowiznę.

Organ interpretujący stwierdził, że wnioskodawczyni będąc pośrednikiem przekazanych płatności nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Stan faktyczny sprawy nie rodził żadnych skutków podatkowych związanych z podatkiem od spadków i darowizn, bowiem jak wskazał organ, środki pieniężne, przekazane w gotówce bądź przelane na rachunek bankowy, nie zostały nabyte na własność wnioskodawczyni i nie stanowiły jej przysporzenia majątkowego.

Czytaj w LEX: Zeznania podatkowe w podatku od spadków i darowizn >>>

Zobacz również: Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn – nowe limity >>