Komisja Europejska zatwierdziła rekompensaty dla firm energochłonnych z tytułu wyższych cen energii elektrycznej. Bruksela uznała, że nie łamią one zasad pomocy publicznej i pozwolą uniknąć wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych z powodu przeprowadzki firm do krajów spoza UE.
Jolanta Ojczyk
30.08.2019
Prawo gospodarcze
Rada Legislacyjna przy premierze uważa, że projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym powinien być lepiej dopracowany. Chodzi szczególnie o odszkodowania i nieuzasadnioną komunalizację. Ale Sejm może już nie zdążyć uchwaleniem tych zmian w obecnej kadencji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.08.2019
Przedsiębiorcy i prawnicy tygodniami czekają na rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym - w Warszawie nawet pięć miesięcy. Przez to tracą często okazje biznesowe i pieniądze. Wszystko przez brak elektronizacji tego procesu. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że ta ma nastąpić już w 2020 roku.
Grażyna J. Leśniak
30.08.2019
Spółki Prawo gospodarcze
Prawnicy warszawskiej kancelarii Bird & Bird doradzali międzynarodowemu funduszowi inwestycyjnemu Exeter Property Group przy nabyciu parku logistycznego w Sosnowcu od notowanej na giełdzie grupy Biuro Inwestycji Kapitałowych S.A.
Krzysztof Sobczak
30.08.2019
Prawnicy Rynek
Projekt w sprawie pakietu odpadowego poznamy pod koniec roku – zapowiedział w czwartek Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Nie będzie w nim jednak stawek dla poszczególnych opakowań, np. butelek plastikowych czy papieru. Polska musi wdrożyć unijne przepisy w tym zakresie do końca przyszłego roku.
Jolanta Ojczyk
29.08.2019
Środowisko
29 sierpnia wchodzi w życie ustawa o rekompensatach dla branż energochłonnych z tytułu wzrostu cen energii. Pierwsze wnioski będzie można składać w 2020 r. Firmy będą mogły ubiegać się o rekompensaty za 2019 r.
Jolanta Ojczyk
29.08.2019
Spółki Prawo gospodarcze Finanse

Kolejne aukcje dla OZE jeszcze w tym roku

Nowe technologie Małe i średnie firmy
W czwartek weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która poprawia zasady systemu aukcyjnego, co umożliwi odblokowanie kolejnych aukcji jeszcze w tym roku i uruchomienie nowych inwestycji w OZE. Przewiduje też nowe mechanizmy wsparcia dla grupy małych wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.
Agnieszka Matłacz
29.08.2019
Nowe technologie Małe i średnie firmy
Obecne przepisy zawierają wiele rozwiązań, które pozwalają zamawiającym realizować zamówienia publiczne dobrej jakości. Nie są jednak stosowane w obawie przed kontrolą. Dlatego Urząd Zamówień Publicznych powinien przygotować wzorcowe dokumenty i dać gwarancję, że nie zostaną zakwestionowane – mówi Tomasz Zalewski, partner w kancelarii Bird&Bird.
Jolanta Ojczyk
29.08.2019
Zamówienia publiczne

Gminy wciąż bez wieści, czy dostaną pieniądze na drogi

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Budownictwo
W najbliższych dniach ma się rozstrzygnąć, które samorządy otrzymają wsparcie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Samorządowcy wciąż czekają na decyzję premiera w tej sprawie i są już prawie pewni, że nie zdążą przeprowadzić przetargów i wydać środków w terminie. Proszą też o większą transparentność podziału.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.08.2019
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Budownictwo
W mazowieckim stawki za odpady są najwyższe. Najwięcej płacą mieszkańcy podwarszawskiego Józefowa - 32 zł za odpady segregowane i 65 zł za niesegregowane. Najniższe stawki są w Białymstoku, odpowiednio 5 i 11 zł. Tak wynika z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za podwyżkami może jednak stać zmowa cenowa regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.
Jolanta Ojczyk
28.08.2019
Środowisko
W czwartek 29 sierpnia wchodzi w życie ustawa o rekompensatach dla firm energochłonnych. Te, które chcą z niej w pełni skorzystać, muszą do 12 września zrzec się wsparcia oferowanego przez tzw. ustawę o cenach prądu.
Jolanta Ojczyk
28.08.2019
Spółki Prawo gospodarcze Finanse

Co wiesz o zmianach podatkowych? Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Doradca podatkowy Spółki Finanse Zarządzanie
Przedsiębiorcy sygnalizują, że ważnym problemem jest brak wystarczającej wiedzy członków zarządu o zmianach podatkowych i wiążących się z nimi szansach i zagrożeniach. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w kontekście odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe firm. Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i serwis Prawo.pl sprawdzają skalę tego zjawiska.
Krzysztof Koślicki
28.08.2019
Doradca podatkowy Spółki Finanse Zarządzanie
Zmiany w postępowaniu cywilnym utrudnią rozstrzyganie spraw gospodarczych. Przedsiębiorcy będą zmuszeni do wszczynania wielu spraw, choćby posiadali roszczenia wzajemne, wynikające z jednego kontraktu. Oznacza to zwielokrotnienie zaangażowania w sprawy, dublowanie dokumentów, a czasem konieczność wielokrotnych przesłuchań świadków - ostrzega prof. Katarzyna Bilewska
Jolanta Ojczyk
28.08.2019
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Prawo bankowe nie legalizuje zbierania danych klientów na przyszłość w jakimkolwiek modelu elektronicznym polegającym na ich segmentowaniu ( identyfikowaniu) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. To ważny wyrok sądu chroniący prawa klientów banków, których dane są przetwarzane przez Biuro Informacji Kredytowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.08.2019
Prawnicy krytykują opracowanie dotyczące problematyki kredytów walutowych opublikowane przez Sąd Najwyższy, bo choć nie jest wiążące, może namieszać w sądach i sprawach frankowych. Wybrano też zły termin na jego publikację – tuż przed ważnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie.
Jolanta Ojczyk
28.08.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Z chwilą wejścia w życie ustawy o elektrowniach wiatrowych mogły powstać ograniczenia w zagospodarowaniu terenów sąsiednich - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Nie można wykluczyć kumulacji wzajemnego oddziaływania projektowanej elektrowni z obecnie istniejącą elektrownią wiatrową, więc wznowienie postępowania było zasadne - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.08.2019
Budownictwo Prawo gospodarcze

Bańka: Analiza SN o kredytach walutowych bez znaczenia

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Analiza w sprawach kredytów walutowych opublikowana przez Sąd Najwyższy nie ma wartości prawotwórczej, a zatem nie będzie miała przełomowego wpływu na linię orzeczniczą sądów powszechnych w Polsce – mówi Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich. I sugeruje by z wnioskami zaczekać na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.
Jolanta Ojczyk
27.08.2019
Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Sankcja VAT została wprowadzona jako jedno z narzędzi nakierowanych na zmniejszenie luki w VAT. Wynika ona głównie z wyłudzeń zwrotów VAT. Warto zwrócić uwagę, iż sankcja VAT w swej najsurowszej postaci, gdy wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego wynosi 100 proc., dotyczy jedynie pewnych przypadków – pisze Piotr Chojnacki, doradca podatkowy.
Piotr Chojnacki
27.08.2019
VAT
Popularyzacja realizowania inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i dzielenie się doświadczeniami to cele trzeciej edycji Międzynarodowego Forum PPP, która odbędzie się we wrześniu w Płocku. W Polsce z tej formuły korzystają obok Płocka takie miasta jak Zgierz, Karczew, Karczmiska, Ząbki, Kobyłka, Kobylnica czy Sosnowiec.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.08.2019
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Frankowicze nie mogą liczyć na unieważnienie umów

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Umowa o kredyt we frankach może nadal istnieć, mimo usunięcia z niej bezprawnej klauzuli. Taki kredyt wyrażony w złotych jest oprocentowany według stawki LIBOR. Unieważnienie umowy byłoby bowiem niekorzystne dla frankowiczów. Tak uważają autorzy analizy o kredytach walutowych opublikowanej przez Sąd Najwyższy. Tyle, że nie widzą oni różnicy między kredytem indeksowanym, a denominowanym.
Jolanta Ojczyk
27.08.2019
Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do samorządów, żeby w udzielanych zamówieniach publicznych uwzględniały potrzeby osób starszych i kierowały się rekomendacjami ekspertów w tym zakresie. Inaczej seniorzy będą mieli utrudniony dostęp do korzystania z wielu usług publicznych lub zostaną go w ogóle pozbawieni.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.08.2019
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne
Warszawski Zespół Prawa Zamówień Publicznych i Kontraktów Rządowych kancelarii Dentons doradzał Solar Turbines Europe w przetargu na dostawę oraz serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu (Goleniów, Gustorzyn i Odolanów), które są częścią programu Baltic Pipe.
Krzysztof Sobczak
26.08.2019
Prawnicy Prawo gospodarcze

CMS pomaga sprzedać Kino Świat

Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze
Kancelaria CMS doradza przy sprzedaży spółki Kino Świat, wiodącego dystrybutora filmów w Polsce, na rzecz ITI Neovision S.A, operatora platformy nc+. Finalizacja transakcji uzależniona jest od uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Krzysztof Sobczak
26.08.2019
Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze

UOKiK tropi zmowę przy budowach dróg

Zamówienia publiczne Ochrona konkurencji
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że dwóch przedsiębiorców mogło wpłynąć na wyniki dziesięciu zamówień publicznych na remonty dróg. Według Urzędu miało to polegać na stosowaniu niezgodnego z prawem mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert.
Jolanta Ojczyk
26.08.2019
Zamówienia publiczne Ochrona konkurencji
Spółka broniła się przed cofnięciem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Twierdziła, że decyzja w tej sprawie została skierowana do podmiotu, który nie był stroną postępowania. WSA w Bydgoszczy uznał jednak, że przekształcona spółka z o. o. zachowała tożsamość podmiotową ze spółką akcyjną, więc nie było podstaw do stwierdzenia nieważności.
Dorian Lesner
26.08.2019
Ordynacja Spółki
Wiceprezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów został Tomasz Chróstny, były szef departamentu analiz w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Jolanta Ojczyk
26.08.2019
Ochrona konkurencji
Sejmowa komisja do spraw deregulacji skończyła prace nad liczącymi ponad 700 artykułów dwoma projektami dotyczącymi przetargów. Jeden to nowe prawo zamówień publicznych, drugi to przepisy je wprowadzające. Do obu będą poprawki, a jedna z nich proponuje wprowadzenie postępowania koncyliacyjnego dla wszystkich zamówień.
Jolanta Ojczyk
26.08.2019
Zamówienia publiczne
Gwarancja za roboty budowlane to uproszczona forma dochodzenia należności ze stosunku podstawowego. Gdyby przyjąć inne stanowisko, to Towarzystwo Ubezpieczeniowe byłoby jedynie poręczycielem i należałoby wtedy wykazać co winien jest dłużnik - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.08.2019
Prawo cywilne Budownictwo

Prof. Mariański: Prawo o zarządzie sukcesyjnym nie załatwia wszystkiego

Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Obowiązująca od niedawna ustawa o zarządzie sukcesyjnym stwarza nowe możliwości przejmowania firm rodzinnych przez nowe pokolenie właścicieli. Potrzebne jest jednak budowanie świadomości dotyczącej konieczności jak najwcześniejszego podejmowania działań przygotowawczych dla sukcesji – pisze prof. Adam Mariański.
Adam Mariański
26.08.2019
Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Resort rolnictwa i rozwoju wsi opublikował pierwszą listę zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze bądź produkty gotowe. Minister przyznaje, że te firmy robią to zgodnie z unijnym i polskim prawem, ale tą publikacją chce wywierać presję na te przedsiębiorstwa.
Krzysztof Sobczak
25.08.2019
Prawo gospodarcze Prawo unijne