Bieg przedawniania karalności wstrzymany do końca pandemii i... o pół roku dłużej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Pod hasłem walki z terroryzmem weszły w życie przepisy wstrzymujące bieg przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe. Zmiana zaskoczyła nie tylko adwokatów i radców, ale i samych sędziów. Nie wiedzą czym to wytłumaczyć, bo sądy pracują normalnie.

24.06.2021

Firma, chcąc ochronić załogę, dowie się, kto się zaszczepił

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus szczepienia

Pracodawcy muszą wiedzieć, kto z pracowników jest zaszczepiony, bo od tej informacji zależy bezpieczeństwo załogi. Coraz więcej prawników uważa, że dobro wspólnoty zakładu pracy należy w takiej sytuacji stawiać nad dobrem osobistym. Skłaniają się ku temu także sądy. Przydałaby się jednak konkretna podstawa prawna w krajowych przepisach o przetwarzaniu danych.

24.06.2021

Doktoraty i prace magisterskie nagrodzone w konkursie im. Profesora Michała Kuleszy

Samorząd terytorialny

Po raz 18. redakcja miesięcznika „Samorząd Terytorialny” i jego wydawca – Wolters Kluwer Polska sp. z o.o. nagrodziła najlepsze rozprawy doktorskie i prace magisterskie poświęcone tematyce samorządowej. Ze względu na wysoki poziom nadesłanych prac komisja konkursowa zdecydowała o wyróżnieniu pięciu prac.

23.06.2021

Rzecznik MŚP: 30 tys. zł kwoty wolnej także dla rozliczających się liniowo

CIT PIT Małe i średnie firmy Polski Ład

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do premiera z wnioskiem o wprowadzenie zmian do programu „Polski Ład”. Chce m.in. kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł dla przedsiębiorców rozliczających się liniowo oraz określenia maksymalnej kwoty składki zdrowotnej. Według Rzecznika, przy obecnym projekcie wszyscy rozliczający się w ten sposób stracą.

23.06.2021

Wariant Delta straszy - wraca kwarantanna dla podróżnych spoza UE

Rynek i konsument Koronawirus

Sezon wakacyjny rozpocznie się za kilka dni, tymczasem rząd wprowadza obostrzenia, które mogą przystopować podróże Polaków. Najpierw pojawiły się ograniczenia dla podróżnych z Wielkiej Brytanii, a potem spoza strefy Schengen. Ci pierwsi będą musieli przejść co najmniej siedmiodniową kwarantannę, a drudzy 10-dniową. Z kwarantanny mają być zwolnione osoby zaszczepione.

23.06.2021

Diagności laboratoryjni chcą zarabiać jak lekarze

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska zwraca uwagę, że nowelizacja ustawy o najniższych wynagrodzeniach nie uwzględnia wykształcenia i kompetencji diagnostów laboratoryjnych. - Powinni zarabiać tyle co lekarze i lekarze dentyści – twierdzi.

23.06.2021

Rektorzy proszą o poskromienie chęci małopolskiej kurator do wciągania uczelni w spory światopoglądowe

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Wspólnotę akademicką, podobnie jak całe społeczeństwo, tworzą ludzie różniący się pod względem wieku, narodowości, płci, orientacji seksualnej, światopoglądu, czy wyznawanej religii. Każda z tych osób zasługuje jednakowy szacunek, poszanowanie swojej godności i odmienności - oceniło prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

23.06.2021

MZ: Zgłoś pracowników na szczepienia w miejscu pracy

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Zdrowia zachęca pracodawców do zgłaszania pracowników i ich rodzin na szczepienie przeciw SARS-CoV-19 w miejscu pracy. I udostępnia link, pod którym można wypełnić stosowny formularz. Z tej możliwości skorzystać mogą wszystkie przedsiębiorstwa, których pracownicy chcieliby się zaszczepić.

23.06.2021

MSWiA: Wnioski o paszport będzie można składać też w soboty

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Urzędy wojewódzkie wydłużą czas pracy w sprawach paszportowych - wnioski będzie można składać również w soboty. W punktach paszportowych w starostwach powiatowych decyzję o organizacji pracy tych jednostek będzie podejmował starosta - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

23.06.2021

Prezydent podpisał - e-doręczenia, w urzędach wejdą w życie później

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Na wdrożenie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej trzeba będzie poczekać. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych przesuwającą na przyszły rok terminy wdrażania tych usług.

23.06.2021

Obowiązek e-adresu dla adwokatów, radców i notariuszy 9 miesięcy później - prezydent podpisał nowelę

Wymiar sprawiedliwości

Nie od 1 października 2021 r. a od 5 lipca 2022 r. adwokaci, radcowie, notariusze, ale też m.in. doradcy podatkowi mają mieć obowiązek posiadania adresu do e-doręczeń wpisanego do bazy adresów elektronicznych. Prezydent podpisał właśnie ekspresową nowelizację ustawy o e-doręczeniach, którą rząd uzasadniał długotrwałą pandemią utrudniającą przeprowadzenie szerokich testów.

23.06.2021

RPO: Dlaczego wciąż nie ma ustawy o koronerze?

Zarządzanie

Rzecznik Praw Obywatelskich kolejny raz zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, by ten udzielił informacji o stanie prac legislacyjnych projektu ustawy o stwierdzeniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Ustawa, która wprowadzała instytucję koronera miała wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. Tymczasem nadal nie została przyjęta.

23.06.2021

Mężczyżni chętnie korzystają z urlopu ojcowskiego, ale urlop rodzicielski wciąż zostawiają kobietom

Prawo pracy

Urlop ojcowski jest trendy. Ojcowie chętnie korzystają z tego 2-tygodniowego urlopu. Od stycznia do maja bieżącego roku w całym kraju skorzystało z niego ponad 65 tys. ojców. W tym samym okresie na urlop rodzicielski, który przysługuje po urlopie macierzyńskim zdecydowało się zaledwie 1,9 tys. mężczyzn. Wciąż to kobiety zostają z małymi dziećmi w domu.

23.06.2021

BIG InfoMonitor: Długi wobec sądów przekroczyły 754 mln zł

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wpisanych jest obecnie prawie 160 tys. osób, które mają długi wobec wymiaru sprawiedliwości - nie opłaciły kosztów sądowych, grzywien czy nie oddały mienia pochodzącego z przestępstwa. Najwięcej dłużników zgłoszonych jest z powodu nieopłaconych grzywien. Najlepiej rozliczają się z wymiarem sprawiedliwości mieszkańcy Podkarpacia i Małopolski

23.06.2021

Pracujący zdalnie skarżą się na pracodawców tylko w ostateczności

Prawo pracy

Od początku 2021 roku do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęły tylko trzy skargi na pracodawców dotyczące wykonywania pracy zdalnej – dowiedział się serwis Prawo.pl. Zdaniem ekspertów, to dlatego, że pracownicy cenią sobie możliwość pracy zdalnej. Skarżą się dopiero w sytuacjach naprawdę konfliktowych.

23.06.2021

Zmiany w przepisach drogowych - projektant zdecyduje o szerokości chodnika i ścieżce dla rowerów

Samorząd terytorialny Budownictwo Transport

Uproszczenie i uelastycznienie procedury budowy dróg oraz zwiększenie odpowiedzialności i samodzielności projektanta - zakłada projekt rozporządzenia w sprawie przepisów techniczno-budowlanych. Będą też nowe standardy projektowania dróg dla rowerów oraz pieszych. Zlikwidowany ma być podział na zjazdy publiczne i indywidualne. Preferowane będą ronda turbinowe,

23.06.2021

Pokorne ciele nawet sześć matek ssie - świadczenia z ZFŚS także na ułamek etatu

Pomoc społeczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Nauczyciel lub pracownik niepedagogiczny zatrudniony w kilku szkołach może pobierać w każdej z nich świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a ze względu na ich fakultatywność rodzi to czasem niesnaski. Sytuacji nie poprawią zapowiadane zmiany w Karcie Nauczyciela. Problem dotyczy też zatrudnionych na częściach etatów w innych branżach.

23.06.2021