Mniej czasowych umów w szkołach

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Szkoły zbyt często podpisują z nauczycielami umowy na czas określony - uważa resort edukacji, który chce ograniczyć to zjawisko, nowelizując przepisy Karty Nauczyciela. Ustawa ma przewidywać maksymalny okres zatrudniania pedagogów na umowy czasowe. Przepis niekoniecznie jednak będzie receptą na rozwiązanie problemu.

05.03.2019

Testament - częściej przy pomocy notariusza

Prawo cywilne

Wzrasta liczba testamentów rejestrowanych w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT) - informuje Krajowa Rada Notarialna. Pod koniec stycznia zarejestrowano ich już ponad 233 tys. Z drugiej strony, jak pokazują badania sondażowe i potwierdzają prawnicy, Polacy nadal podchodzą do tego problemu niefrasobliwie

05.03.2019

Coraz mniej zakładów zatrudniających niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Rynek Prawo pracy

Następuje powolna degradacja Zakładów Pracy Chronionej (ZPCh) oraz Spółdzielni Inwalidów i Niewidomych, przez co zmniejsza się szanse na udane włączenie osób niepełnosprawnych na rynek pracy - uważa NSZZ "Solidarność" i postuluje zmiany w finansowaniu zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

05.03.2019

Rząd chce ściągnąć Polaków z Wlk. Brytanii do kraju

Rynek Prawo pracy

W związku z brexitem rozpoczęto specjalną akcję informacyjną, która ma zachęcić Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii do powrotu do Polski. Przedstawiciele rządu spotykają się z rodakami i opowiadają o sytuacji na rynku pracy, możliwościach dofinansowana założenia działalności gospodarczej oraz o programach polityki rodzinnej.

05.03.2019

NIK: Samorządy utrudniają dostęp do kultury

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Brak pieniędzy, słaba sytuacja lokalowa, kłopoty kadrowe oraz wydatki z naruszeniem prawa - to zarzuty NIK wobec samorządowych instytucji kultury. - Nieporadność samorządów jako organizatorów ogranicza ofertę kulturalną i jej odbiór przez grupy narażone na wykluczenie - czytamy w raporcie z kontroli.

05.03.2019

Fiskus coraz bardziej zainteresowany podmiotami powiązanymi i cenami transferowymi

CIT PIT

Organy podatkowe coraz dokładniej sprawdzają rozliczenia między podmiotami powiązanymi. Jeszcze niedawno fiskusowi wystarczał sam fakt posiadania dokumentacji. Obecnie urzędnicy bardzo drobiazgowo weryfikują prawidłowość i rynkowość zawieranych transakcji. Na cenzurowanym są wszystkie podmioty powiązane, także te małe i działające tylko w Polsce.

05.03.2019

W PE kolejny krok ku zniesieniu zmian czasu

Administracja publiczna

Komisja transportu Parlamentu Europejskiego zagłosowała w poniedziałek za zniesieniem zmiany czasu w Unii Europejskiej od 2021 roku, a państwa członkowskie miałyby zadecydować, który czas - letni czy zimowy - wprowadzą na swoim terytorium.

04.03.2019

Pracownicy sądów i prokuratur protestują - chcą wyższych wynagrodzeń

Wymiar sprawiedliwości

Ulicami Warszawy przejdzie we wtorek, 5 marca, manifestacja pod hasłem "Ostatki u premiera". Jej głównym organizatorem jest NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa, ale w akcję włączyły się też inne związki. Jednak nie wszystkie - Ad Rem, który protesty pracowników sądów organizuje od grudnia - zgromadzenia zorganizuje m.in. we Wrocławiu, Bytomiu i Krakowie.

04.03.2019

Firmy chcą więcej zmian w przepisach o odnawialnych źródłach energii

Środowisko

Rząd twierdzi, że otwiera się na odnawialne źródła energii. Przygotował projekt przepisów, które mają pozwolić osiągnąć nawet 19 proc. udział energii z OZE w całkowitym jej zużyciu. Zdaniem ekspertów, by spełnić unijne wymagania, potrzebne są dalsze zmiany.

04.03.2019

Rząd we wtorek o przygotowaniach do twardego brexitu

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

We wtorek rząd ma się zająć projektem uchwały ws. zatwierdzenia programu przygotowań Polski do bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Pakiet ma złagodzić najbardziej dotkliwe skutki bezumownego brexitu. - Trzeba choćby rozwiązać kwestie związane z zabezpieczeniem społecznym i koordynacją systemów - wyjaśnia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

04.03.2019

MSWiA: Ruszyła produkcja e-dowodu

Administracja publiczna

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdziło w poniedziałek, że uruchomiona została produkcja dowodu z warstwą elektroniczną. Od 4 marca można już składać wnioski o nowe dokumenty z nowymi funkcjami.

04.03.2019

Strajk w oświacie 8 kwietnia i może potrwać do egzaminów

Zarządzanie oświatą

Strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia 2019 r. - podał Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. To termin rozpoczęcia akcji, nie wiadomo natomiast, kiedy strajk się zakończy. Prezes ZNP nie wyklucza, że protest potrwa do czasu egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego lub nawet matur.

04.03.2019

Minister: Wcześniejsze odmrożenie kwoty bazowej jest możliwe

Finansowanie zdrowia

Jeśli mamy kwotę bazową odmrozić w styczniu 2020 r., możemy rozważyć wcześniejsze dojście do takiego gwałtownego wzrostu wynagrodzeń – podał prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. - Możemy do tego dojść etapowo. Kierunek jest słuszny i dobry, diabeł tkwi w szczegółach.

04.03.2019

Przedsiębiorcy chcą ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców

Rynek Prawo pracy

Wydłużenie okresu, na który rejestrowane jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy z 6 do 18 miesięcy, wprowadzenie maksymalnego terminu 7 dni na umieszczenie w dokumencie podróży odcisku stempla – m.in. wprowadzenie takich zmian proponuje Konfederacja Lewiatan.

04.03.2019

Kolegium Sądu Najwyższego zajmie się zmianami w regulaminie

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w Regulaminie Sądu Najwyższego wprowadziło rozporządzenie prezydenta z 11 lutego br. Z ich powodu o przejściu w stan spoczynku zdecydował prezes Izby Karnej sędzia Stanisław Zabłocki. Uzasadniał, że „nieuchronnie prowadzić będą do głębokiej destrukcji pracy" jego izby, "chaosu i narastania zaległości”.

04.03.2019

Ponad 12 tys. wniosków o "matczyne emerytury"

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Najczęściej o świadczenie starają się kobiety w wieku od 60 do 69 lat, które złożyły już ponad 9 tys. wniosków. O "matczyną emeryturę" wnioskowało zaledwie 18 mężczyzn - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokumenty ws. przyznania świadczenia można składać od 1 marca.

04.03.2019

Szpitalom brakuje pieniędzy na programy lekowe

Finansowanie zdrowia

Kolejne szpitale zgłaszają, że nie mają pieniędzy na zakup drogich leków podawanych w programach lekowych, ponieważ NFZ nie ma pieniędzy na sfinansowanie leków. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski podkreśla, że wszystkie umowy dotyczące programów lekowych zostaną rozliczone do końca marca.

04.03.2019

Nauka ma pomagać w rozwoju firm

Szkolnictwo wyższe

Rusza projekt „NCBR dla firm” - uczestnicy organizowanych w ramach projektu spotkań zdobywają wiedzę i umiejętności przydatne podczas aplikowania o wsparcie na realizację. Celem spotkań jest przygotowanie uczestników do tworzenia wysokiej jakości projektów badawczo-rozwojowych.

04.03.2019