Już pod koniec czerwca Krajowa Rada Radców Prawnych przyjęła założenia nowego regulaminu odbywania aplikacji radcowskiej i rozpoczęła ocenę zgodności projektu z prawem Unii Europejskiej. Niedawno Włodzimierz Chróścik, prezes KRRP informował Prawo.pl, że 22 września podczas posiedzenia plenarnego radcy będą też omawiać propozycje zmian w systemie doskonalenia zawodowego.

Przypomnijmy, że 8 września na swoim posiedzeniu plenarnym Adwokatura zrezygnowała z obowiązku zbierania punktów szkoleniowych, pozostawiając obowiązek doskonalenia zawodowego.  

Czytaj: Adwokackie punkty szkoleniowe zniesione, nie trzeba ich już zbierać >>

Jakie zmiany na stole?

Jak informowała Krajowa Rada Radców Prawnych, jeśli chodzi o aplikacje, najważniejsze zmiany mają dotyczyć:

  • zwiększenia dopuszczalnej liczby zajęć przeprowadzanych w formie e-learningu, co daje możliwe 180 godzin zajęć w trybie stacjonarnym na roku szkoleniowym,
  • wprowadzenia w programie aplikacji obok zajęć z prawa karnego na II roku aplikacji praktyk w sądach powszechnych i prokuraturze w zakresie zagadnień z zakresu prawa karnego i postępowania karnego,
  • przeniesienia zajęć z przedmiotu „Prawo rodzinne i opiekuńcze” na I rok aplikacji,
  • utworzenia bloku zajęć z przedmiotów „Prawo cywilne, prawo postępowania cywilnego”,
  • utworzenia bloku zajęć z przedmiotów „Prawo karne, prawo karne skarbowe, prawo wykroczeń” i „Postępowanie karne, postępowanie karnoskarbowe i postępowanie w sprawach o wykroczenia”,
  • ustalenie, iż na każdym roku szkoleniowym odbywać się będą dwa kolokwia, co daje łączną liczbę sześciu kolokwiów w trakcie aplikacji,
  • wprowadzenia rezerwy godzinowej na każdym roku szkoleniowym w wymiarze 40 godzin, które mogą zostać wykorzystane na poszerzenie zagadnień objętych programem lub na wprowadzenie dodatkowych zajęć o charakterze specjalizacyjnym, zgodnie z potrzebami praktycznego szkolenia aplikantów.

Zobacz w LEX: Marketing prawniczy a zasady etyki zawodu >

Chcemy mieć nowoczesną aplikację z uwzględnieniem zdobyczy nowych technologii i wychodzącą naprzeciw potrzebom rynku i aplikantów. Wciąż dbamy o jakość zajęć i doskonalenie metod aktywizujących aplikantów. Jednocześnie tworzymy możliwości uzyskania wiedzy praktycznej w wybranych przez aplikantów kierunkach. Nie zapominamy o ciągłym edukowaniu aplikantów w zakresie zasad wykonywania zawodu zaufania publicznego. Zwiększamy udział e-learningu w ogólnej puli zajęć, jednak to Izby zdecydują, na ile z tej formy zechcą korzystać. Łączymy kolokwia, będzie ich nieco mniej niż dotychczas, aplikanci sygnalizowali, że program był przeładowany. Obecnie planujemy po dwa kolokwia w roku szkoleniowym, z tym że aplikanci mają zagwarantowaną możliwość sporządzenia większej liczby pisemnych prac praktycznych podlegających indywidualnej ocenie. Na każdym roku, w wymiarze jak dotychczas 240 godzin szkoleniowych, wprowadzamy pulę 40 godzin zajęć, w ramach których można będzie elastycznie uruchamiać nowe przedmioty, reagując w ten sposób na potrzeby rynku i aplikantów lub pogłębiać praktyczne nauczanie w zakresie podstawy programowej – wyjaśnia  Bartosz Szolc-Nartowski, przewodniczący Komisji Aplikacji Krajowej Rady Radców Prawnych.

Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Jak założyć własną kancelarię prawną krok po kroku >

Z kolei Zbigniew Tur, wiceprezes KRRP, nadzorujący aplikację zapewnia, że konstruowanie podstawowych zajęć na zasadzie bloków będzie skutkowało bliższym praktyce prowadzeniem zajęć warsztatowych z korzyścią dla aplikantów. - Kolejną ważną zmianą będzie istotne zmniejszenie liczby kolokwiów na poszczególnych latach aplikacji – dodaje.

Czytaj w LEX: Analiza opłacalności sprawy/rentowności kancelarii >

 

Małgorzata Młodawska-Piaseczna, Igor Tuleya, Anna Wielgolewska

Sprawdź  

Nowe technologie w służbie aplikacji

Z kolei prezes Chróścik zaznacza, że samorząd pracuje nad tym, by aplikacja radcowska była dostosowane do zmieniających się realiów zawodu, unowocześniając, odpowiadając na potrzeby samych aplikantów.

- Cyfryzujemy całą aplikację i liczymy, że aplikanci będą mieli możliwości korzystania we wszystkich izbach z tego, co nam daje internet. W następnym roku ma to być jednolity system obsługujący aplikacje, wdrożony w całym kraju. Obecnie jest już możliwość rekrutacji na aplikacje poprzez system EWNAR, ale - co też warto podkreślić - aplikanci mają dostęp do platformy szkoleniowej e-KIRP, gdzie mają ponad 200 szkoleń, z których mogą korzystać. Część zajęć jest obowiązkowa, część jest fakultatywna, wybór jest duży - wskazuje.

Podkreśla, że cyfryzacja jest istotna z punktu widzenia aplikantów, ale i izb. - Jest bowiem też ułatwieniem w obsłudze aplikanta, wszystko co jest w systemie łatwiej analizować, łatwiej sprawdzać statystyki. A dla aplikanta to wiele możliwości, oszczędność czasu i pieniędzy - podsumowuje.

Czytaj: Aplikacja się informatyzuje, ale i tak od papieru jeszcze nie ucieknie>>

Czytaj w LEX: Zawodowy pełnomocnik w social media - aspekty praktyczne >