W prawie administracyjnym obowiązuje zasada trwałości decyzji. Oznacza to, że decyzja o warunkach zabudowy, która jest ostateczna może zostać wyeliminowana z obrotu prawnego jedynie w wyjątkowych sytuacjach enumeratywnie wymienionych w kodeksie postępowania administracyjnego, tj. w ramach wznowionego postępowania lub w trybie stwierdzenia nieważności decyzji.

Ważne: Nie ma znaczenia, że postępowanie w przedmiocie uchylenia czy stwierdzenia nieważności decyzji o warunkach zabudowy zostało wszczęte. Znaczenie ma dopiero ostateczne rozstrzygnięcie w tym zakresie.

Czytaj też: Nie tylko inwestor jest stroną postępowania o wydanie warunków zabudowy, ale i sąsiedzi

Los pozwolenia na budowę

Regulacja trybów nadzwyczajnych postępowania administracyjnego wprowadza dwie sankcje:

  • wzruszalności, 
  • nieważności,

wiążąc z nimi odrębne konsekwencje prawne ich zastosowania, co jest uzasadnione ciężarem wady, którą dotknięte jest rozstrzygnięcie organu administracji publicznej.

Warto wiedzieć: Nie może zatem ulegać wątpliwości, że w aktualnym stanie prawnym przepisy wyraźnie odróżniają uchylenie decyzji od stwierdzenia jej nieważności, zarówno gdy chodzi o skutki tych rozstrzygnięć, jak i tryb ich podejmowania.

Po uchyleniu warunków zabudowy z obrotu postępowanie w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę może zostać wznowione. Wynika to z art. 145 par. 1 pkt 8 kpa, zgodnie z którym w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli decyzja została wydana w oparciu o inną decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie uchylone lub zmienione.

Czytaj w LEX: Stwierdzenie nieważności decyzji, w oparciu o którą wydano inną przedmiotowo zależną decyzję >

Tymczasem stwierdzenie nieważności decyzji o warunkach zabudowy może stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę na podstawie art. 156 par. 1 pkt 2 kpa, jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa, a nie do wznowienia postępowania na podstawie art. 145 par. 1 pkt 8 kpa (uchwała siódemkowa NSA z 13 listopada 2012 r., sygn. akt I OPS 2/12).

Zobacz linię orzeczniczą: Stwierdzenie nieważności decyzji, na której oparto inną decyzję zależną >