Od 2 sierpnia trwa ogłoszona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trzecia edycja programu „Moja woda”. Początkowo budżet programu liczył 130 mln zł, ale w związku z zainteresowaniem, pod koniec sierpnia, został zwiększony do 230 mln zł. Nabór wniosków ma trwać do wyczerpania środków. O szczegółach programu piszemy w tekście: Większy budżet programu „Moja woda”, ale z wnioskami trzeba się pośpieszyć.

 

Instalacje do retencji wody deszczowej

Cześć wnioskujących ma obawy, czy na instalacje do retencji wody deszczowej nie wymagają pozwolenia lub zgłoszenia wodnoprawnego. Prawnicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie informują, że w przypadku zakupu, montażu, budowy, uruchomienia instalacji takich jak:

  • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego; podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego,
  • instalacji rozsączającej, zbiornik nadziemny, podziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny;
  • elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody,

pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego ani zgłoszenia wodnoprawnego.

Czytaj w LEX: Inwestycja obejmująca zbiornik na wody opadowe w świetle przepisów Prawa budowlanego >

 

Zbiornik na deszczówkę a pozwolenie wodnoprawne

Jednocześnie szczelny zbiornik gromadzący wody opadowe nie jest urządzeniem wodnym, a jego wykonanie i zainstalowanie nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Korzystanie z wody zgromadzonej w takim zbiorniku do podlewania trawnika, innych upraw lub na inne cele, nie wymaga uzyskania zgody wodnoprawnej, bowiem zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, przepisów ustawy nie stosuje się do korzystania z wody zgromadzonej za pomocą urządzeń oraz instalacji technicznych niebędących urządzeniami wodnymi.

Sprawdź w LEX: Czy zewnętrzna kanalizacja deszczowa oraz bezodpływowy zbiornik na wody opadowe spełnia warunek odprowadzenia wód opadowych - na teren działki, na grunt powierzchniowo? >

Pozwolenia wodnoprawnego wymaga natomiast wykonywanie urządzeń wodnych tj. urządzeń lub budowli służących do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, jakimi są np. zbiorniki infiltracyjne. Są to systemy do zagospodarowania wody deszczowej, które pozwalają na wykorzystanie wody deszczowej do podlewania ogrodu lub używania jej do celów gospodarczych.

Zbiorniki infiltracyjne są zazwyczaj zlokalizowane na zewnątrz budynku, a ich głównym celem jest zmniejszenie obciążenia kanalizacji i ograniczenie hałasu deszczu. Systemy infiltracyjne są również wykorzystywane do wzmocnienia terenu, co jest szczególnie ważne w przypadku gruntów o niskiej wytrzymałości.

Sprawdź w LEX: Czy zbiornik na deszczówkę wymaga pozwolenia na budowę czy zgłoszenia? >

Wprowadzając rozwiązania służące do retencji wód opadowych trzeba też pamiętać, że zgodnie z art. 234 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo wodne, właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wód opadowych lub roztopowych ze szkodą dla gruntów sąsiednich.

Sprawdź w LEX: