Zorganizowany wypoczynek wciąż popularny

W tym roku na dzień dzisiejszy około 1,2 miliona dzieci i młodzieży wypoczywa w sposób zorganizowany. Część z nich wyjechała na wycieczki zagraniczne, więcej jednak spędza wakacje w Polsce. Najpopularniejsze miasta to Warszawa, Wrocław i Kraków.

24.07.2019

Coraz bliżej kliniki "Budzik" dla dorosłych

Opieka zdrowotna

Przy ul. Kondratowicza 8, tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie rozpocznie się niebawem budowa kliniki „Budzik” dla dorosłych. Budynek powstanie na części działki użyczonej przez samorząd województwa mazowieckiego. Właśnie podpisano umowę użyczenia nieruchomości na ten cel.

24.07.2019

Resort energii przypomina o składaniu oświadczeń do firm energetycznych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Podmioty uprawnione do stabilizacji cen prądu muszą złożyć przedsiębiorstwu energetycznemu oświadczenie, że należą do grupy odbiorców korzystających z obniżek. Resort przypomina, że trzeba to zrobić szybko. Obowiązek dotyczy m.in. szpitali i jednostek sektora finansów publicznych.

24.07.2019

Chorzy na pęcherzowe oddzielanie się naskórka dostaną wszystkie leki za darmo

Pacjent Finansowanie zdrowia

Wszystko czego potrzebują chorzy na EB, czyli opatrunki, plastry, igły czy specjalne środki do odklejania plastrów, będą w całości refundowane. Pacjenci dostaną je więc bezpłatnie. Minister Szumowski zapewnił w środę, że zarządzenie w tej sprawie wejdzie w życie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

24.07.2019

Miasta liczą dziury w budżetach i punktują, na co nie mają pieniędzy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wpław przez rzekę czy z dzieckiem do pracy? Związek Miast Polskich szykuje zestawienie inwestycji, z których muszą zrezygnować miasta, przez zmiany w podatku PIT, które uszczuplą ich dochody. Już wiadomo, że trudno będzie o budowę nowego przedszkola czy mostu. Samorządy głośno mówią o domaganiu się rekompensat za straty.

24.07.2019

Fundacja Helsińska: Sędziowie pod presją

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany wprowadzane w ostatnich latach nie usprawniły pracy sądów, a wręcz przeciwnie - doprowadziły do narastających konfliktów i antagonizowania środowiska sędziowskiego – wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

24.07.2019

Minister apeluje do samorządów o jak najszybsze wypłacanie 500+

Pomoc społeczna

Minister rodziny Bożena Borys-Szopa zwróciła się do samorządów z apelem o zwiększenie częstotliwości wypłat świadczeń wychowawczych do kilku w ciągu miesiąca. Wystosowała list do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w którym podkreśla, że rozszerzenie programu „Rodzina 500+” na każde dziecko w rodzinie i pieczy zastępczej to wyzwanie, ale możliwe do zrealizowania.

24.07.2019

PKW wciąż bez przewodniczącego

Wybory

We wrześniu Państwowa Komisja Wyborcza w pełnym składzie podejmie kolejną próbę wyboru swojego przewodniczącego. Sędziowie dopuszczają jednak możliwość nieobsadzenia tego stanowiska, ponieważ kadencja PKW w obecnym składzie wygaśnie po jesiennych wyborach parlamentarnych.

24.07.2019

64 spółki giełdowe zalegają z płatnościami

Finanse

64 na 416 krajowych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych widnieje - jako dłużnicy - w biurze informacji gospodarczej. Wartość rynkowa wszystkich zadłużonych spółek to blisko 122 mld złotych. Najwięcej dłużników jest wśród branży budowlanej i producentów. Tak wynika z informacji Krajowego Rejestru Długów.

24.07.2019

Rozpoczęty staż na kontraktowego na specjalnych zasadach

Już w piątek wejdą w życie przepisy Karty Nauczyciela dotyczące długości stażu pedagogów, którzy rozpoczęli go we wrześniu 2018 r. Przepis przejściowy precyzuje, jak długo muszą czekać na kolejny stopień po tym, jak system awansu wraca do stanu sprzed zmian wprowadzonych ustawą o finansowaniu oświaty.

24.07.2019

Potrzebne zmiany w prawie przy badaniu trzeźwości pracowników

Prawo pracy BHP

Pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników, w tym kontroli wyrywkowych - uznał Urząd Ochrony Danych Osobowych. Eksperci, w tym Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wskazują jednak, że potrzebne są zmiany przepisów, bo stan trzeźwości pracowników ma często decydujący wpływ na bezpieczeństwo. Chodzi m.in. o kierowców komunikacji miejskiej, lekarzy czy pracowników obsługi lotniska.

24.07.2019

Przepisy o zwolnieniu młodych z PIT pełne rozbieżności

PIT

Już od 1 sierpnia 2019 roku dochody młodych ludzi mają być zwolnione z podatku dochodowego. Pracodawców czeka jednak dużo pracy, bo przepisy przewidują dwa skrajnie różne modele rozliczania tego przywileju. W środę prezydent podpisał nowelizację ustawy.

24.07.2019

Pierwszeństwo w rekrutacji do żłobków będą miały dzieci zaszczepione

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Pisemne potwierdzenie odbycia obowiązkowych szczepień przez dziecko będzie warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka w Poznaniu -zdecydowali radni. Podobne obostrzenia obowiązują już m.in. w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Bydgoszczy i Katowicach. Według danych Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w 2018 roku odnotowano 40 tysięcy odmów szczepień.

24.07.2019

Prokurator Parchimowicz: Delegacje pod presją osłabiają prokuraturę

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Delegacje bez zgody prokuratora to forma wywierania presji na pozostałych śledczych - bo są nie tylko karą dla delegowanego, ale też wzbudzają strach w pozostałych, którzy to obserwują. Przenoszeni prokuratorzy są przy tym całkowicie bezbronni. Pomóc mogłoby choćby wprowadzenie możliwości odwołania się do przełożonego - mówi w rozmowie z Prawo.pl prokurator Krzysztof Parchimowicz, prezes Lex Super Omnia.

24.07.2019

Komisja Europejska uczy jak stosować dyrektywę o niedozwolonych klauzulach

Prawo cywilne Rynek i konsument

112 stron liczą wytyczne przygotowane przez Komisję Europejską, dotyczące stosowania dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Eksperci przyznają, że to bardzo ważny dokument, mimo że ma charakter wyłącznie informacyjny, a nie wiążący.

24.07.2019

Izba Spraw Publicznych SN działa sprawnie, ale często niejawnie

Lawina skarg nadzwyczajnych oczekuje na weryfikację. Izba Kontroli Nadzwyczajnej zadaje pytania prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu, a także swojemu składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego. Wiele spraw rozpatrywanych jest na posiedzeniach niejawnych - oto bilans pierwszych miesięcy nowej Izby, która miała SN uczynić przezroczystym.

24.07.2019

Prawnicy: Opamiętajcie się nienawistnicy!

Prawnicy

Najpierw atakowani byli uchodźcy, od dwóch lat - sędziowie. Dzisiaj słowem i czynem atakuje się środowisko LGBT, jutro może przyjść kolej na adwokatów i radców. Przybywa grup, które "z zasady" są znieważane. Co na to prawnicy?

24.07.2019

Klienci pozywają Idea Bank za obligacje GetBack

Prawo cywilne Finanse

Po 14 miesiącach od wybuchu afery GetBack, są już pozwy przeciwko bankom, które sprzedawały felerne obligacje. Według poszkodowanych już 100 osób dodchodzi odszkodowania. Idea Bank podał, że do końca kwietnia 2019 roku miał 15 spraw na kwotę 4 milionów złotych. Prawo.pl dotarło do kolejnej - wartej ponad 3 miliony złotych. Do rzecznika finansowego wpłynęło sześć wniosków o wydanie poglądu istotnego, jeden jest już gotowy. Do spraw przyłącza się też prokuratura. Klienci nie wykluczają jednak odpowiedzialności Skarbu Państwa.

24.07.2019

Nieodpłatna pomoc prawna - wdrożenie przez zaskoczenie

Administracja publiczna

Samorządowcy walczą z systemem informatycznym do obsługi nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. W założeniu miał usprawnić ewidencję obsługi tych porad, a także dać możliwość generowania danych statystycznych i raportów dostosowanych do potrzeb użytkownika. Jednak sposób jego wdrożenia spowodował, że powiaty i miasta na prawach powiatu, które realizują to zadanie, zderzyły się z masą problemów.

24.07.2019