Afera z wizami została wykryta przez polskie służby, to znaczy przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, które wiedziało o sprawie już w lipcu ubiegłego roku.

CBA i minister wiedzieli o wizach

Gdy CBA dowiaduje się ze źródła o informacji, musi uruchomić cały proces operacyjny sprawdzania tego. Dopiero jak to wszystko się potwierdzi, kieruje sprawę na drogę procesową i wtedy wchodzi prokuratura. Ja dostałem tę informację około marca i natychmiast wydałem polecenie, by bardzo intensywnie sprawę prowadzić - tłumaczył Ziobro.

Jednak prokuratura nie wyklucza przesłuchania byłego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu wiz. Ponadto – jak zapewnił minister Ziobro - wbrew twierdzeniom polityków Platformy Obywatelskiej, że nie ma w tej chwili cienia dowodu, który by wskazywał, że pan Wawrzyk czerpał jakiekolwiek korzyści - powiedział.

Minister Wawrzyk przyznał się, chyba napisał nawet list, że zaufał pewnej osobie, która wykorzystała to i uczestniczyła w tym procederze. I poniósł odpowiedzialność polityczną - podkreślił minister.

Czytaj też w LEX: Kurzępa Bolesław, Karnoprawne aspekty ochrony polskiej granicy państwowej. Przestępstwa graniczne >

Łapówki od chorych?

Natomiast jeśli idzie o domniemane przyjęcie korzyści majątkowej przez marszałka Senatu i jednocześnie chirurga Tomasza Grodzkiego, to jak stwierdził w radiu minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny „ brał łapówy i ordynarnie wymuszał łapówy, tak wynika z ustaleń procesowych prokuratury, od biednych chorych pacjentów" .

Czytaj teżWycieczka na Hawaje w ramach wdzięczności - przepisy karne stoją na przeszkodzie

Prokuratura, którą kieruje min. Ziobro, chce sformułować zarzuty, ale marszałka Grodzkiego chroni immunitet. Minister przyznał, że „kilkanaście osób, z imienia i nazwiska mają odwagę cywilną pod odpowiedzialnością karną oskarżyć pana Grodzkiego, prawą rękę Donalda Tuska o powszechne łapownictwo" - wyjaśnił Ziobro.

Zbigniew Ziobro poinformował też, że "formułowany jest kolejny wniosek o uchylenie immunitetu" Tomaszowi Grodzkiemu.

Czytaj też w LEX: Krukowski Michał, Immunitet parlamentarny a gromadzenie dowodów w postępowaniu karnym >

W maju 2022 r. Senat odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu. Uchylenia domagała się Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która w grudniu 2021 r. skierowała ponowny wniosek w tej sprawie. Według tej prokuratury Grodzki, pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich. Chodziło o art. 228 Kk, czyli zarzut "sprzedajności osoby pełniącej funkcję publiczną".

W sobotę Jarosław Kaczyński, prezes PiS  na wiecu w Toruniu powiedział, że nie ma afery wizowej, to nawet nie jest aferka; to jest po prostu głupi i rzeczywiście przestępczy pomysł jakichś ludzi, z których ogromna większość nie ma nic wspólnego z aparatem władzy. 

Czytaj też w LEX: Markiewicz-Stanny Joanna, Prywatyzacja kontroli migracyjnej w Europie - kazus przewoźników morskich >