Ministerstwo Zdrowia opublikowało założenia reformy szpitalnictwa

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia upubliczniło raport „Założenia reformy podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne”. Tak jak pisaliśmy w Prawo.pl eksperci skupili się na wprowadzeniu kategoryzacji szpitali i zrestrukturyzowaniu tych, w najtrudniejszej sytuacji.

31.05.2021

Maseczki w pomieszczeniach zostaną z nami przez całe wakacje

Koronawirus

Adam Niedzielski, minister zdrowia będzie rekomendował, aby maseczki nosić w pomieszczeniach jeszcze co najmniej w wakacje. Podkreślił, że trzeba działać ostrożnie z luzowaniem obostrzeń, bo epidemia się tli. - Maseczki powinny być noszone jeszcze przez jakiś czas. Będę rekomendował, aby wewnątrz jeszcze co najmniej w wakacje je nosić – powiedział.

31.05.2021

Od poniedziałku wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej

Zarządzanie oświatą

W poniedziałek do nauki stacjonarnej w szkołach wracają uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy od końca października uczyli się zdalnie, a przez ostatnie dwa tygodnie w trybie hybrydowym. Możliwe są jednak wyjątki - ze względu na sytuację epidemiczną w konkretnych placówkach będzie można przechodzić na naukę zdalną lub w trybie mieszanym.

31.05.2021

NRA rusza ze sprawą kont internetowych dla adwokatów

Prawnicy

W czasie pandemii kwestia tego czy i jakie konta e-mailowe posiadają prawnicy, nabiera istotnego znaczenia. W przypadku adwokatów nadal są osoby, które nie mają poczty elektronicznej lub mają ją na domenach, które nie należą raczej do tych najbezpieczniejszych. Naczelna Rada Adwokacka właśnie pozyskała możliwość korzystniejszych cen na usługi Microsoftu i Google.

31.05.2021

Co trzecia gmina straci płynność finansową

Finanse publiczne Finanse samorządów

Blisko jedna trzecia gmin utraci płynność finansową po wejściu zmian podatkowych zaplanowanych w Polskim Ładzie – alarmują samorządowcy. Liczą na propozycje rządu, które złagodzą spadek dochodów. W przeciwnym razie, aby dopiąć budżety, będą ciąć wydatki na kulturę, sport, a nawet oświatę. Szczególnie zagrożone są miasta na prawach powiatu oraz gminy miejskie i miejsko-wiejskie.

31.05.2021

Polski Ład miał obarczyć pracodawców Profilaktyką 40 plus, wykluczając wiele osób

Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Przedsiębiorcy, samozatrudnieni, osoby pracujące na umowach śmieciowych, a nawet bezrobotni i będący poza rynkiem pracy - ostatecznie nie zostaną pozbawieni dostępu do przygotowywanej przez rząd akcji badań w ramach programu Profilaktyka 40+. Zdaniem ekspertów, gdyby tak się stało, byłoby to naruszenie konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia.

31.05.2021

Inwestorzy budujący "covidowe domy" bez szans w sądach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał jeden z pierwszych wyroków dotyczących budowy tzw. covidowych domów, czyli bez pozwolenia na budowę oraz wbrew ustaleniom miejscowego planu. Orzeczenie jest bezlitosne dla inwestora. WSA nie miał żadnych wątpliwości i stwierdził, że nie wolno naginać prawa i stawiać prywatnej willi, powołując się na rzekomą walkę z pandemią.

31.05.2021

Moderna chce otworzyć w Warszawie międzynarodowe centrum usług biznesowych

Farmacja

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna, będąca jednym z producentów szczepionek mRNA na COVID-19, otworzy w Polsce swoje centrum biznesowe. Jej warszawski hub będzie szóstym takim podmiotem w Europie i ma zajmować się m.in. finansami, kadrami, a także usługami cyfrowymi. Centrum biznesowe Moderny, które ma zostać otwarte w Warszawie, zatrudni około 160 osób.

30.05.2021

Posłowie pozbawiają prezesa NBP decydowania o fałszywych banknotach

Administracja publiczna Finanse

Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych a nie prezes NBP określać będzie, w drodze rozporządzenia, zasady i tryb postępowania przy zatrzymywaniu banknotów i monet podejrzanych co do autentyczności oraz postępowania z fałszywymi pieniędzmi - stanowi komisyjny projekt ustawy.

30.05.2021

Ważne dla cudzoziemców: Nadawanie PESEL

Podatki i opłaty lokalne

Już za dwa dni 1 czerwca 2021 r. wchodzi w życie zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników poszerzająca definicję podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL. Dzięki nowym przepisom urzędy gminy będą mogły nadawać numer PESEL cudzoziemcom na ich wniosek.

30.05.2021

We wtorek 1 czerwca ruszają dodatkowe matury

Szkoła i uczeń

Dodatkowa sesja maturalna z języka polskiego odbędzie się we wtorek 1 czerwca. Mogą do niej przystąpić tegoroczni absolwenci liceów i techników, jak i absolwenci z wcześniejszych roczników, którzy nie mogli zdawać w sesji głównej, majowej, z powodów zdrowotnych lub losowych. Egzaminy odbędą się w reżimie sanitarnym.

30.05.2021

Robot jako sprawca i ofiara w sprawach karnych

Prawo karne Nowe technologie

Kodeks karny chroni nasze relacje z rzeczami, a w związku z tym i relacje ludzi z robotami mogą być uregulowane przepisami. Sztuczna inteligencja już obecnie jest szeroko wykorzystywana w wymiarze sprawiedliwości; algorytm ustala składy sędziowskie, ocenia ryzyko ucieczki więźniów oraz przewiduje i zapobiega przestępstwom. Jednak człowiek musi mieć nad nim stałą kontrolę,

29.05.2021

Spory frankowe w sądach to 47 tys. pozwów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Według danych Związku Banków Polskich, na koniec I kwartału w sądach było około 47 tys. spraw sądowych, dotyczących kredytów walutowych. Tylko w kwietniu przybyło 3 tys. nowych pozwów. To oznacza, że sprawy sądowe dotyczą już ponad 10 proc. wszystkich spłacanych nadal kredytów walutowych. Według Biura Informacji Kredytowej, na koniec kwietnia spłacanych było blisko 420 tys.

29.05.2021

Prawnicy Pro Bono nagrodzeni za walkę o prawa kobiet, dzieci i czyste powietrze

Prawnicy

Aplikantka Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie Kamila Ferenc otrzymała tytuł Prawnika Pro Bono 2021. Radca prawny z Łodzi dr Anna Banaszewska, specjalistka prawa medycznego, otrzymała pierwsze wyróżnienie. Nagrodzono aktywność w zakresie prawa medycznego, prawa kobiet, edukację dzieci i walkę o czyste środowisko.

29.05.2021

Gemini stawia na nowe technolgie

Farmacja

Najważniejsze jest, aby pacjenci mogli realizować recepty sprawnie, bez konieczności oczekiwania i przy pierwszej wizycie w aptece - by jak najszybciej rozpocząć zalecaną terapię. Mają w tym pomóc nowoczesne rozwiązania technologiczne, które poprawiają współpracę nie tylko pomiędzy poszczególnymi aptekami, ale także placówką a pacjentem. Według sieci aptek Gemini chmura umożliwi też wdrożenie opieki farmacetutycznej.

29.05.2021

Coraz bliżej do "tajemnicy dyplomatycznej" - trudniej będzie o informację publiczną

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wzbudzająca spore kontrowersje ustawa o służbie zagranicznej wejdzie w życie w połowie czerwca. Jednym z jej głównych założeń jest zobowiązanie urzędników do zachowania tajemnicy dyplomatycznej. Tyle że sama jej definicja jest ogólna i podatna - jak mówią eksperci - na arbitralne interpretacje. Dodają, że to kolejne zmiany, które ograniczają dostęp do informacji publicznej.

29.05.2021

L-4 to nie zawsze choroba - sześć sygnałów, które powinny zaniepokoić każdego szefa

Prawo pracy

Wskaźnik absencji chorobowej podlega okresowym wahaniom i posiada naturalną tendencję wzrostową w pierwszym oraz czwartym kwartale roku. Jest to związane z sezonem na przeziębienia oraz grypę. Jednak problem L4 dotyka polskie firmy także w innych okresach roku i czasem ma patologiczny charakter. Np. coraz częściej występujący dwucyfrowy poziom absencji chorobowej w sektorze MŚP.

29.05.2021

E-hulajnogi bez obowiązkowej polisy, ale OC lepiej mieć

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Transport Ubezpieczenia

E-hulajnogi nie muszą mieć komunikacyjnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązujące od niedawna nowe przepisy dotyczące tych urządzeń, nie nakładają takiego obowiązku. Polisy OC są więc w pełni dobrowolne, ale mogą być potrzebne. Użytkownicy tych urządzeń odpowiadają bowiem za wyrządzone przez siebie szkody.

29.05.2021

Dentysta nie może wykonywać zabiegów estetycznych poniżej twarzy

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Sąd Najwyższy podzielił pogląd sądów lekarskich, że powiększenie piersi to zabieg chirurgiczny, inwazyjny, ryzykowny ponieważ prowadzi do penetracji wnętrza ciała przez otwory inne, niż naturalne i wprowadza produkt leczniczy. Jednak nie ma kompleksowych przepisów regulujących takie działania, a ponieważ jest to zadanie dla ustawodawcy, Sąd Najwyższy tej luki nie wypełni.

29.05.2021

Kilkanaście mieszkań to ciągle najem prywatny

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Wydana kilka dni temu przez NSA uchwała ma szansę zakończyć spory między skarbówką a podatnikami, którzy wynajmują mieszkania. Fiskus domagał się, by właściciel kilku nieruchomości rejestrował działalność i rozliczał najem jako firma. Sąd nie ma jednak wątpliwości – to podatnik decyduje o sposobie opodatkowania, a wynajmowanie nawet kilkunastu mieszkań nie wyklucza najmu prywatnego.

29.05.2021