ABSL: Regulacje pracy zdalnej powinny być elastyczne, także do okazjonalnego stosowania

Prawo pracy

Nowe rozwiązania dotyczące pracy zdalnej powinny uwzględniać wypracowaną i dobrze funkcjonującą praktykę ostatnich miesięcy, a nie jedynie modyfikować instytucje telepracy, która w praktyce miała marginalne zastosowanie – twierdzi Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Związek przekazał do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii stanowisko do projektu uregulowania pracy zdalnej w Kodeksie pracy.

06.04.2021

W środę protest pielęgniarek przed Ministerstwem Zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Na środę 7 kwietnia pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zapowiadają protest przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia. Domagają się podwyżek i wyższych nakładów na ochronę zdrowia, które według organizacji są konieczne w czasie pandemii.

06.04.2021

BGK będzie udzielać gwarancji małym leasingobiorcom

Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Wydane zostanie rozporządzenie, które pozwoli na udzielanie leasingobiorcom z kategorii małych i średnich przedsiębiorstw gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Z wykazu prac legislacyjnych Ministerstwa Finansów wynika, że przepisy te mają być gotowe w drugiej połowie kwietnia. Gwarancje mają obejmować do 80 proc. kwoty transakcji leasingowej.

06.04.2021

Fundacja Helsińska: Nie ścigać medyków za wypowiedzi o walce z pandemią

Zawody medyczne Koronawirus szczepienia

Medycy apelujący do władz w imię dobra ogółu i poczucia odpowiedzialności społecznej, nie powinni być narażeni na negatywne konsekwencje informowania o zagrożeniach zdrowotnych - stwierdziła w opublikowanym we wtorek stanowisku Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Interwencję w tej sprawie podjął też Rzecznik Praw Obywatelskich.

06.04.2021

Pracodawcy szykują się do organizacji szczepień

Prawo pracy BHP Koronawirus

Część firm już deklaruje chęć zorganizowania szczepień w zakładach pracy i zamierza zgłosić się po szczepionki. Udział pracodawców w programie szczepień odciąży system podstawowej opieki zdrowotnej i przyśpieszy szczepienia. Czekają na szczegóły. Obecnie najważniejsze jest umożliwienie pracodawcom przygotowania się, z pewnym wyprzedzeniem, do realizacji programu szczepień – twierdzi Konfederacja Lewiatan.

06.04.2021

Od poniedziałku zapisy na szczepienia rocznika 1962 r., a potem kolejne

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Od 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia osób urodzonych w 1962 roku, a każdego następnego dnia będzie dochodził jeden młodszy rocznik - poinformował we wtorek powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. I wyjaśnił, że starsi, którzy nie zdążyli się zapisać we wskazanym sobie dniu, też będą mogli to zrobić.

06.04.2021

Ewidencje dla potrzeb TAX FREE tylko elektronicznie

VAT Rachunkowość

Ministerstwo finansów przedstawiło projekt rozporządzenia, które określi zasady prowadzenia ewidencji dla potrzeb systemu TAX FREE dotyczącego zwrotu VAT podróżnym spoza Unii Europejskiej. Sprzedawcy wymagane ewidencje będą musieli prowadzić w wersji elektronicznej.

06.04.2021

Co grozi za niezłożenie PIT w terminie?

Domowe finanse PIT

Przewidzianym przepisami prawa podatkowego sposobem na uniknięcie przez podatników negatywnych konsekwencji niezłożenia zeznania podatkowego w terminie jest zastosowanie instytucji czynnego żalu. Konsekwencje niezłożenia PIT w terminie wyjaśnia Yurii Krasniuk, ekspert w KPMG w Polsce.

06.04.2021

Nie wystarczy bankowego kursu franka zmienić na NBP - skarga nadzwyczajna

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Są przyznał, że sposób wyliczania rat (klauzule „spreadowe”) w umowie „frankowej” był niedozwolony, bo to bank sam sobie ustalał kurs franka, po jakim raty przelicza się na złotówki. Sąd uznał jednak, że umowa z bankiem jest do utrzymania – wystarczy tabelę kursową banku zastąpić średnim kursem NBP. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował w tej sprawie skargę nadzwyczajną do SN.

06.04.2021

Unia szykuje wspólną strategię walki z COVID-19

Koronawirus

Komisja Europejska przygotuje wspólną unijną strategię dotyczącą leczenia COVID-19. Ma być gotowa jeszcze w kwietniu i wprowadzić m.in. monitoring ścieków i ułatwienia w etykietowaniu placówek bezpiecznych pod kątem koronawirusa. Unia wzywa także do zsynchronizowania działań państw Unii Europejskiej w walce z pandemią.

06.04.2021

Rzecznik MŚP apeluje o rekompensaty dla wszystkich firm dotkniętych skutkami obostrzeń

Koronawirus Tarcza finansowa

Rozszerzenie Tarczy Branżowej o nowe kody w dużej mierze pomoże wielu przedsiębiorcom, przede wszystkim najemcom galerii handlowych. Lista 60 kodów PKD w dalszym ciągu nie zapewnia jednak wsparcia wszystkim, którzy tego potrzebują - uważa Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Proponuje, aby do przedsiębiorstw z kodami PKD, które dzisiaj uprawniają do otrzymania rekompensat, dołączyć wszystkie firmy,

06.04.2021

Kurator procesowy ma wspierać pokrzywdzone dziecko, ale przepisy słabo wspierają jego

Wymiar sprawiedliwości

Niskie wynagrodzenie, wysokie wymagania, czasochłonne i obciążające zadania nie zachęcają adwokatów i radców prawnych do reprezentowania przed sądem dziecka pokrzywdzonego przestępstwem - alarmują m.in. ekspertki z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. To z kolei powoduje, że sędziowie mają mały wybór, a dzieci słabszą ochronę.

06.04.2021

Podmioty powiązane mają problem z odzyskaniem podatku

CIT PIT Doradca podatkowy

Ostatnie doświadczenia doradców potwierdzają, że firmy mają coraz większy problem z uzyskaniem zwrotu podatku minimalnego. Udzielenie w ramach grupy nieoprocentowanej pożyczki powoduje zarzut zawierania transakcji o nierynkowym charakterze. Skarbówka w takich sytuacjach może zablokować zwrot. Zdaniem ekspertów, takie działanie to nadinterpretacja przepisów.

06.04.2021

W szpitalach brakuje tlenu, a do jego transportu - cystern

Opieka zdrowotna Zarządzanie

W szpitalach i karetkach zaczyna brakować tlenu medycznego. Przez Covid-19 zapotrzebowanie na ten cenny gaz wzrosło ponad dwukrotnie. Opozycja apeluje do PKN Orlen, by spółka zwiększyła jego produkcję. Firmy zapewniają jednak, że są w stanie wyprodukować go nawet czterokrotnie więcej niż przed pandemią. Problem w tym, że tlen trzeba dostarczyć do szpitali w butlach lub cysternach. A tych brakuje.

06.04.2021

Będzie opłata za plastikowe opakowania - w czasie pandemii może dobić gastronomię

Środowisko Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Od lipca z półek mają zniknąć niektóre produkty. Do opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych konsumentom ma być doliczana opłata produktowa. To założenia nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Jej wprowadzenie w czasie pandemii może być poważnym obciążeniem dla branży gastronomicznej.

06.04.2021

E-rozprawy karne nadal kuleją - problemem przepisy i braki kadrowe

Wymiar sprawiedliwości

Sądy, chcąc nie chcąc, coraz częściej korzystają z możliwości e-rozpraw. Najczęściej jednak chodzi o sprawy cywilne, gospodarcze, z zakresu ubezpieczeń czy pracy. Na szarym końcu są nadal sprawy karne. Jak mówią sędziowie, problem tkwi w niefortunnych przepisach, które z jednej strony taki tryb umożliwiają, z drugiej - z powodu choćby problemów kadrowych, skutecznie utrudniają.

06.04.2021

Reforma planowania - długa droga do ładu i nowa próba zburzenia chaosu przestrzeni

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Przeznaczanie zbyt dużych obszarów pod zabudowę, „dzika” suburbanizacja, chaos reklamowy, betonoza, pasteloza – to główne patologie w przestrzeni. Rozwijające się przedmieścia to bardziej wynik presji inwestycyjnej niż racjonalnego planowania. Rząd planuje reformę, ale zdaniem ekspertów są w niej braki.

06.04.2021

Rodzice kontra bezdzietni - polityka prorodzinna firmy nie może dyskryminować

Prawo pracy

Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie rozwiązań promujących rodziny z dziećmi - często zapewniając sobie w ten sposób przewagę konkurencyjną na rynku. Politykę prorodzinną trzeba jednak wdrażać tak, by nie narazić się na zarzut nierównego traktowania pracowników. Ci, którzy zapomną o komunikacji, mogą spodziewać się wybuchu konfliktu o to, że preferowani są rodzice, a osoby bezdzietne czy single muszą za nich pracować.

06.04.2021

W przyszłym tygodniu głosowanie nad Funduszem Odbudowy

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Sejm głosować będzie ratyfikację europejskiego Funduszu Odbudowy i Rozwoju w połowie kwietnia. Fundusz musi być przyjęty kwalifikowaną większością głosów. W ramach tego funduszu Polska ma otrzymać pomoc na ratowanie gospodarki po kryzysie. Na program pomocowy składa się 23,9 mld euro dotacji i 32,3 mld euro pożyczek.

05.04.2021