Resort finansów czeka na głos podatnika

Ordynacja Doradca podatkowy

- Będziemy zbierać pomysły i opinie, które mają usprawnić polski system podatkowy, tak aby stał się bardziej efektywny i lepiej odpowiadał na potrzeby życiowe i biznesowe obywateli – zapowiedziało Ministerstwo Finansów. Powstanie specjalna aplikacja Głos podatnika. Będzie można zgłaszać tam swoje uwagi i propozycje dotyczące podatków.

30.01.2020

Nowy związek zawodowy w oświacie kończy prace nad statutem

Zarządzanie oświatą

Związek Zawodowy Pracowników Oświaty "Ja, Nauczyciel'ka" ma być nie tylko reprezentacją nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty. Na początek może liczyć około 1500 członków. Docelowo chce mieć ich co najmniej 10 tys. Do końca stycznia Fundacja Ja, Nauczyciel konsultuje jego statut.

30.01.2020

Lekarze rodzinni popierają zmiany w leczeniu bólu, ale boją się biurokracji

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze rodzinni nie chcą zakładać pacjentom specjalnych kart do terapii leczenia bólu, twierdząc, że minister zdrowia nakłada na nich nowe obowiązki biurokratyczne. Takie stanowisko przedstawili w ramach konsultacji projektu przepisów, które mają wprowadzić standard organizacyjny leczenia bólu.

30.01.2020

Gminne nagrody dla nauczycieli pożądane i kontrowersyjne

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą

Nagrody dla nauczycieli budzą sporo emocji, szczególnie w małych gminach wiejskich. Nie chodzi tylko o prestiż, ale również o zastrzyk gotówki. Regulaminy są, bo muszą być, ale charakteryzują się dużym poziomem ogólności, kryteria bywają rozmyte. Dlatego i nauczycielskich pretensji bywa sporo. Samorządy zaś na ten temat najchętniej milczą.

30.01.2020

Specjalizacja sposobem na konkurencję - prawnicy widzą konieczność zmian

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zasady etyki nie pozwalają adwokatom i radcom prawnym, by tytułowali się specjalistami w danej dziedzinie prawa. Mimo to wielu z nich tego nadużywa tłumacząc się konkurencją i potrzebami klientów. Problem dostrzegają samorządy i nie wykluczają zmian. Tym bardziej, że i dla adwokatów i dla radców prawnych ten rok jest rokiem wyborczym.

30.01.2020

W MS spotkanie w sprawie drugiej transzy podwyżek dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości

Rozmowy przedstawicieli związkowców z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości mają dotyczyć tego jak zostaną podzielone fundusze - w sumie po 450 zł na pracownika. Z nieoficjalnych informacji Prawo.pl wynika, że resort chciałby większą część przeznaczyć na wyrównywanie dysproporcji w wynagrodzeniach. Plan ma przedstawić związkom.

30.01.2020

Rząd stosuje nowe triki na obejście konsultacji publicznych

Prawnicy Administracja publiczna Prawo pracy

Rząd nie konsultuje z partnerami społecznymi i obywatelami wszystkich przygotowywanych projektów ustaw. Od półtora roku nowym zjawiskiem są tzw. projekty skrywane, o istnieniu których opinia publiczna dowiaduje się dopiero po rozpoczęciu prac w parlamencie. W 2018 roku takich projektów było 8, a w 2019 roku – już 21.

30.01.2020

Rachunków technicznych nie trzeba zgłaszać fiskusowi

VAT Rachunkowość

Interpretacja podatkowa jednoznacznie potwierdza – rachunków wirtualnych ani technicznych nie trzeba zgłaszać w urzędzie skarbowym. Po otwarciu takich kont nie jest konieczne składanie NIP-8. Nie są one również wykazywane na tzw. białej liście podatników, ponieważ nie są rachunkami rozliczeniowymi w rozumieniu prawa bankowego.

30.01.2020

PE poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii 

Prawo unijne

Parlament Europejski w Brukseli poparł w środę umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Decyzja ta otwiera formalnie drogę do brexitu. To oznacza, że rozpocznie się tzw. okres przejściowy, w trakcie którego Londyn i Bruksela będą negocjować umowę o przyszłych relacjach.

29.01.2020

Opozycja nie przekonała prezydenta, raczej podpisze ustawę o sędziowskich dyscyplinarkach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przedstawicielom klubów opozycyjnych nie udało się przekonać Andrzeja Dudy do zawetowania nowelizacji zaostrzającej kary dyscyplinarne dla sędziów oraz m.in. zmieniającej zasady wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Prezydent zapowiedział jedynie, że decyzję w sprawie tej ustawy podejmie w czasie określonym przez konstytucję.

29.01.2020

Czipowanie psów ograniczyłoby wydatki gmin na bezdomne zwierzęta

Samorząd terytorialny

Stworzenie obowiązku powszechnego chipowania psów i wprowadzenie centralnego systemu ich ewidencji jest konieczne – uważają samorządowcy. Obecnie nawet 18 tysięcy złotych płaci gmina za zaopiekowanie się jednym wyłapanym zwierzęciem. Dzięki chipowi łatwiej będzie znaleźć właściciela i obciążyć go kosztami.

29.01.2020

Rozpoczęły się prace nad zmianami w dyscyplinarkach nauczycieli

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

W środę 29 stycznia w Ministerstwie Edukacji Narodowej rozpoczęły się rozmowy na temat zmian w przepisach dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli. Tego samego dnia klub Lewicy złożył w Sejmie projekt nowelizacji Karty Nauczyciela w sprawie postępowań dyscyplinarnych nauczycieli.

29.01.2020

Lekarze narzekają na system e-zdrowie - minister zapowiada poprawę

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od początku tego roku pogłębiają się problemy w funkcjonowaniu niektórych rozwiązań systemu e-zdrowia (e-zwolnienia, podpisu certyfikatem ZUS oraz weryfikację w e-WUŚ) - alarmują lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ). Podjęli w tej sprawie interwencję w resorcie zdrowia, a Ministerstwo zapewnia, że pracuje nad ich usprawnieniem.

29.01.2020

Sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN wstrzymują się od orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, w której zasiadają sędziowie powołani przy udziale nowej Krajowej Rady Sądownictwa od dwóch dni nie orzeka. Na stronach internetowych sądu pojawiają się wokandy, ale sprawy nie są rozpoznawane. Powodem jest dostosowanie się do uchwały połączonych Izb SN z 23 stycznia 2020 r. Problem ma rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny 25 lutego br.

29.01.2020

e-ZLA - nowy kreator do wystawiania e-zwolnienia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma nowy kreator do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Teraz wystarczą tylko dwa kroki w systemie, aby utworzyć e-ZLA. Pojawiły się też kolejne funkcje na profilu lekarza - informuje ZUS.

29.01.2020

Rzecznik przedsiębiorców ma uwagi do ustawy o podatku cukrowym

Małe i średnie firmy

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, chce aby ministerstwo zdrowia wyliczyło dokładnie skutki wprowadzenia tzw. podatku cukrowego. Jego zdaniem te analizy dołączone do projektu, są zbyt ogólne i nie pokazują wpływu nowej daniny na konkurencyjność rynkową.

29.01.2020

TK zabrania Sądowi Najwyższemu wydawania uchwał

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny wstrzymał czasowo możliwość wydawania przez Sąd Najwyższy uchwał, jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym i międzynarodowym m.in. kompetencji do pełnienia urzędu przez sędziego, którego powołał prezydent na wniosek KRS. TK ma zająć się tą sprawą 25 lutego.

29.01.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski