Satanowisko takie ministerstwo zaprezentowało w reakcji na wypowiedzi posłów opozycji, którzy wyrażali co do tego wątpliwości i apelowali doministra edukacji Przemysława Czarnka o raportowanie przygotowań do roku szkolnego.

- Przygotowujemy się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego w trybie stacjonarnym. Już od początku wakacji informujemy o naszych działaniach dotyczących bezpiecznego powrotu uczniów do szkół. Jesteśmy w kontakcie ze szkołami, nauczycielami i rodzicami" – zapewniła rzeczniczka MEiN Anna Ostrowska, komentując wystąpienie posłów. Podkreśliła w wypowiedzi dla PAP, że "jeszcze przed wakacjami szkoły otrzymały materiały informacyjne" – rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19, a akcja informacyjna została powtórzona 18 sierpnia.

Wiecej: MZ zachęca do szczepień, MEiN określa, jak zorganizować je w szkole>>

 

Szkoły dostaną materiały edukacyjne

Rzeczniczka resortu poinformowała, że po 20 sierpnia szkoły otrzymają pakiety edukacyjne. Będą to to filmiki edukacyjne, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu, opracowane przez ORE we współpracy z MZ, GIS i konsultowane z Radą Medyczną. Dodała, że od 15 sierpnia Ośrodek Rozwoju Edukacji prowadzi szkolenia dla kadry kierowniczej, specjalistów szkolnych, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych z interwencji kryzysowej i interwencji wychowawczej. - Dyrektorzy szkół zostaną zobligowani do modyfikacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego o treści związane z przeciwdziałaniem COVID-19 i profilaktyką chorób zakaźnych na podstawie diagnozy czynników chroniących i ryzyka dla szkoły – zapowiedziała. I dodala, że szkolne programy mają być monitorowane przez kuratorów.

Anna Ostrowska poinformowała też, że w ostatnim tygodniu sierpnia odbędą się spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, dyrektorów szkół z rodzicami oraz spotkania środowiska szkolnego z medykami. Kuratorzy oświaty zorganizują konferencje online skierowane do dyrektorów szkół, w których będą uczestniczyli przedstawiciele podmiotów leczniczych. Konferencje będą dotyczyły programu szczepień nastolatków.