E-wizytę Zakład wprowadził w październiku 2020 roku, a codziennie taką formę kontaktu wybiera średnio kilkaset osób w całej Polsce. W ten sposób klienci ZUS mogą załatwić sprawy dotyczące emerytur i rent, zasiłków, kwestii związanych z prowadzeniem firmy, czy potwierdzeniem profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. E-wizyty cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest to kolejne, nowoczesne narzędzie, które Zakład uruchomił dla klientów i wpisuje się w szerszą reformę związaną z automatyzacją i cyfryzacją ZUS.

Czytaj również: ZUS rozszerza dostęp do e-wizyt>>
 

Rezerwacja e-wizyty w ZUS

 - Aby zarezerwować e-wizytę trzeba wejść na stronie www.zus.pl w link do umawiania zdalnych konsultacji. E-wizytę trzeba umawiać w placówce ZUS, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. W przypadku płatników składek, powinien być to oddział ZUS właściwy ze względu na adres firmy – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Dzień przed spotkaniem osoba, która umówiła się na e-wizytę w ZUS na wskazany podczas rejestracji numer telefonu otrzyma SMS z przypomnieniem o konsultacji. W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, otrzyma też maila z linkiem. To klient inicjuje rozmowę z pracownikiem ZUS, dlatego też o umówionej godzinie wideorozmowy, należy kliknąć w ten link by rozpocząć rozmowę z pracownikiem ZUS.

Jeśli osoba będzie chciała uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinna przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy należy zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jak twierdzi ZUS, jeżeli klient ma pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

 


E-wizyta w języku migowym

Co ważne, od lutego 2021 roku można umawiać się na konsultacje w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. E-wizyta w języku migowym to szansa na samodzielne załatwienie sprawy z ekspertem ZUS bez konieczności wychodzenia z domu. Z tej formy skorzystało dotychczas blisko sto osób.