Rząd szuka pomysłów na łowienie talentów informatycznych

Szkoła i uczeń Nowe technologie Dla studenta

Wyłonienie organizacji, które zaproponują działania najlepiej realizujące cele postawione przed rządowym Program Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029 - to cel adresowanego do uczniów i studentów konkursu organizowanego wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki Wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji.

24.05.2021

RPO interweniuje w sprawie zwolnień profesorów krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Osiągnięcie wieku emerytalnego nie może być wyłączną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich podejmując interwencję w sprawie decyzji o zwolnieniach krakowskich profesorów. I zwrócił uwagę, że narusza to zasadę równego traktowania, jeśli dotyczy tylko osób krytycznie nastawionych wobec władz uczelni i związku zawodowego

24.05.2021

MF: Ulgi dla firm na innowacyjność już w przyszłym roku

CIT Prawo gospodarcze

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński zapowiedział w poniedziałek, że pakiet ulg związanych z innowacyjnością jest efektem wielomiesięcznych konsultacji z rynkiem. Chcemy, aby z tego pakietu firmy skorzystały już od stycznia - zadeklarował, prezentując pakiet zmian w podatkach, wynikających z programu Polski Ład.

24.05.2021

Gowin: Umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane, lecz oskładkowane

Prawo pracy

Umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane. Chodzi o zlikwidowanie różnicy w oskładkowaniu umów zleceń i umów o pracę - powiedział w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. Według niego, umowy o dzieło powinny pozostać bez zmian. Obecnie trwają prace nad rozwiązaniami dla samozatrudnionych, by nie stracili na rozwiązaniach podatkowych z Polskiego Ładu.

24.05.2021

Minister rozwoju rozmawia z biznesem o podatkach w Polskim Ładzie

Ordynacja CIT PIT

Trzeba ochronić klasę średnią przed drastycznym wzrostem podatków – stwierdził w poniedziałek wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. I zapowiedział rozpoczęcie konsultacji Polskiego Ładu z przedsiębiorcami. Przedmiotem dyskusji mają być m.in. projekty dotyczące m.in. zmian w Kodeksie pracy, lądowej energetyki wiatrowej, a także zaproponowane rozwiązania podatkowe.

24.05.2021

Webinarium akcji Masz Głos Fundacji Batorego o planach zagospodarowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ciągle zmieniające się uwarunkowania prawne stawiają nie lada wyzwania zarówno przed władzami samorządowymi, jak i mieszkańcami. Co warto wiedzieć, aby rozumieć plany zagospodarowania przestrzennego i decydować o swoim otoczeniu? Akcja Masz Głos Fundacji Batorego wyjaśni to podczas zaplanowanego na wtorek webinarium.

24.05.2021

Olsztyn: Juszczyszyn domaga się przywrócenia do orzekania, Nawacki nadal odmawia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się w poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Olsztynie z żądaniem przywrócenia go do orzekania. Prezes sądu Maciej Nawacki po raz kolejny odmówił i oświadczył, że dopuści go do pracy wtedy, gdy zostanie uchylona uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszeniu go w wykonywaniu czynności sędziowskich.

24.05.2021

RODO w zdrowiu - we wtorek bezpłatna konferencja online

RODO

Już we wtorek 25 maja odbędzie się bezpłatną konferencję online pt. “RODO w sektorze medycznym – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy. Wśród gości będzie Anna Goławska, wiceminister zdrowia oraz Krzysztof Król z Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

24.05.2021

Więcej chętnych na studia za granicą

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Polscy uczniowie coraz częściej decydują się na studia za granicą. W tym roku akademickim na uczelnie poza granicami Polski aplikowało o 25 proc. osób więcej niż rok wcześniej – wynika z danych Elab Education Laboratory. Szczególnie wysoki wzrost zanotowano w przypadku Włoch - zainteresowanie studiami tym kraju jest o 157 proc. wyższe niż w 2020 roku.

24.05.2021

Galerie handlowe poskarżą się KE w sprawie obniżki czynszów

Rynek i konsument Prawo unijne Ochrona konkurencji

Właściciele i zarządcy centrów handlowych powiadomią Komisję Europejską o udzieleniu przez polski rząd nienotyfikowanej pomocy publicznej najemcom. Taką informację przekazała w poniedziałek Polska Rada Centrów Handlowych. Wynajmujący będą także dochodzić roszczeń za swoje straty od Skarbu Państwa.

24.05.2021

UOKiK: Kara dla firmy za uniemożliwienie przeszukania

Prawo cywilne Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje, w których nałożył kary w wysokości 500 tys. zł na spółkę Platinium Wellness oraz 150 tys. zł na prezesa zarządu tej firmy. Sankcje zostały nałożone za utrudnianie przeszukania, które miało uniemożliwić zebranie dowodów w prowadzonym postępowaniu.

24.05.2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony. Tym razem do 6 czerwca

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Od poniedziałku, 24 maja 2021 roku, obowiązują dwa rządowe rozporządzenia wydłużające okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie. Oznacza to, że rodzice będą mogli korzystać z tego świadczenia do 6 czerwca 2021 roku. To na wypadek nagłego zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek zapewniających opiekę dziecku.

24.05.2021

Już w czerwcu rusza Legal Hackathon

Wymiar sprawiedliwości LegalTech

W dniach 18-20 czerwca odbędzie się polska edycja corocznego maratonu programowania w branży prawniczej. Wydarzenie, które organizuje Wolters Kluwer Polska, co roku gromadzi pasjonatów nowych technologii i innowacyjności w podejściu do prawa. Główny cel to zaprojektowanie nowoczesnych rozwiązań zarówno dla prawników, jak i dla osób korzystających z usług prawnych.

24.05.2021

Nie będzie obowiązku e-odpisu pisma procesowego? Sejmowa komisja za poprawką Senatu

Wymiar sprawiedliwości

W piątek Sejm będzie głosować nad nowelizacją procedury cywilnej wprowadzającą e-licytacje z nieruchomości. W zmianach znalazły się też przepisy dotyczące e-doręczeń, a posłowie rzutem na taśmę wprowadzili dla pełnomocników obowiązek dołączania do pisma procesowego odpisu w formie elektronicznej. Teraz prawdopodobnie się z tego wycofają, komisja sejmowa poparła bowiem poprawkę Senatu.

24.05.2021

Maszyna rolnicza też musi mieć OC, nawet gdy nie ma rejestracji

Prawo cywilne Transport Ubezpieczenia

Ściganie posiadaczy nieubezpieczonych pojazdów, które nie zostały zarejestrowane, nie jest proste. Nawet donosy obywatelskie są utrudnione w takich przypadkach. A na polskich wsiach często można spotkać traktory, które nie posiadają tablic rejestracyjnych. Wtedy egzekucja obowiązku jest utrudniona. Tymczasem wprowadzenie pojazdu do ruchu rodzi obowiązek jego ubezpieczenia.

24.05.2021

Profilaktyka osób 40 plus dla wybranych, z pominięciem lekarzy rodzinnych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Polski Ład

Ministerstwo Zdrowia wyda 500 milionów złotych na podstawowe badania osób w wieku 40 plus, które może im już teraz zlecić każdy lekarz rodzinny. Z programu nie skorzystają najbardziej potrzebujący, tylko ci, którzy mają Internetowe Konto Pacjenta. Eksperci nie mają wątpliwości: program to zabieg PR-owy, który nie przyniesie oczekiwanych efektów zdrowotnych.

24.05.2021

Ministerstwo chce uzdrowić Centra Integracji Społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Podwyższenie wysokości świadczenia integracyjnego dla uczestników zajęć w Centrum Integracji Społecznej do 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych, uelastycznienie czasu pobytu, czy możliwość otrzymania od marszałka województwa dotacji na zakup wyposażenia infrastruktury - takie zmiany w funkcjonowaniu CIS chce wprowadzić Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

24.05.2021

Nowa ustawa - spekulanci zarobią na istotnych wadach mieszkań?

Prawo cywilne Rynek Budownictwo

Klient dewelopera będzie mógł zrezygnować z mieszkania gdy stwierdzi, że są w nim wady istotne, a dodatkowo potwierdzi to ekspertyza rzeczoznawcy budowlanego. Takie uprawnienie daje mu nowa ustawa deweloperska, nad którą Sejm zakończył już prace. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich to niebezpieczne rozwiązanie, z którego chętnie będą korzystać spekulanci i flipperzy.

24.05.2021

Depresja zbiera żniwo wśród pracowników, a firmy i ZUS słabo sobie z tym radzą

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

W 2020 roku lekarze wystawili półtora miliona zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania. To 7 proc. wszystkich elektronicznych zaświadczeń o niezdolności do pracy. Takich zwolnień jest znacznie więcej i są one coraz dłuższe. Ile z nich było zasadnych - nie wiadomo. Ani pracodawcy, ani ZUS nie radzą sobie z ich weryfikacją.

24.05.2021