Zając ponad prawem, a szkody rolników bez podstaw do odszkodowań

Samorząd terytorialny Środowisko

W ustawowym katalogu dotyczącym odpowiedzialności za zwierzynę łowną brakuje zajęcy, co powoduje duże straty rolników poszkodowanych przez te zwierzęta. Chcą otrzymywać odszkodowania, ale można ich dochodzić tylko za szkody wyrządzone przez zwierzęta, które są wymienione w ustawie. Resort środowiska nie przewiduje zmian, ale ma dokonać analizy skali zjawiska.

24.04.2021

Dziecka nie zobaczysz, bo szaleje koronawirus - lawina spraw o utrudnianie kontaktów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Jednym ze skutków epidemii jest duży przyrost skarg dotyczących utrudniania kontaktów z dzieckiem. Rodzice nie tylko je izolują, ale też zmieniają warunki dotychczasowych spotkań. A na rozprawy czeka się miesiącami, bo sądy takie kwestie niechętnie rozstrzygają na posiedzeniach niejawnych. W ocenie prawników potrzebne są zmiany w przepisach, albo w podejściu sądów do alienujących rodziców.

24.04.2021

Najwięcej chorych na COVID-19 umiera w Polsce. Więcej niż w Brazylii

Koronawirus

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia w ub. tygodniu Polska odnotowała najwięcej zgonów w Europie - 3611. Co gorsza, wskaźnik zgonów na 100 tys. mieszkańców za zeszły tydzień w Polsce wyniósł 9,5 i był wyższy niż w Brazylii, gdzie wyniósł 9,4. Adam Niedzielski, minister zdrowia, prognozuje jednak, że apogeum zarówno w liczbie zachorowań, hospitalizacji, jak i zgonów, mamy za sobą.

23.04.2021

Badanie Lewiatana: Czym dla firm jest dialog społeczny

Prawo pracy

46 proc. ankietowanych przedsiębiorców dialog społeczny kojarzy się przede wszystkim ze współpracą między pracodawcami, związkami zawodowymi i administracją – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator. Co trzeci ankietowany pojęcie to rozumie jako wymianę informacji w społeczeństwie, a co szósty jako działania informacyjne administracji wobec obywateli.

23.04.2021

Numer 998 będzie przełączony do centrów powiadamiania ratunkowego

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Do listopada br. będzie trwał proces przełączania numeru alarmowego 998 do centrów powiadamiania ratunkowego. Numer 998 będzie nadal działał obok numeru 112, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

23.04.2021

UE przyspiesza prace nad paszportami szczepień, w Polsce będą certyfikaty

Koronawirus szczepienia

Państwa członkowskie UE uzgodniły specyfikacje techniczne paszportów szczepień. Obejmują one strukturę danych i mechanizmy kodowania, w tym kod QR, który zapewni, że wszystkie certyfikaty, zarówno cyfrowe, jak i papierowe, będą mogły być odczytywane i weryfikowane w całej Unii Europejskiej. Polski rząd w tych pracach uczestniczy, ale woli mówić o certyfikatach.

23.04.2021

Lekarze wolą pracować za granicą

Zawody medyczne

Według Naczelnej Izby Lekarskiej niepokojąco wzrasta liczba wniosków lekarzy o wydanie zaświadczenia potrzebnego do pracy za granicą. Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku wydano ich już blisko 200, znacznie więcej niż w poprzednich latach. To efekt, jak twierdzą lekarze, coraz gorszych warunków pracy, które uniemożliwiają skuteczną pomoc pacjentom, a także nierówności płacowych. 

23.04.2021

Rzecznik MŚP apeluje o nowelizację Tarczy Branżowej

Małe i średnie firmy Zwolnienie z ZUS Tarcza finansowa

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz proponuje, aby znowelizować rozporządzenie dotyczące Tarczy Branżowej, tak aby wszystkie podmioty otrzymały "sprawiedliwą pomoc" za cały okres lockdownu danej branży. Źródłem sfinansowania pomocy mogłyby być pieniądze nie wykorzystane z dotychczasowych tarcz.

23.04.2021

MF nie oszczędza księgowych i doradców podatkowych – rusza duże badanie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Księgowi i doradcy podatkowi są zgodni – ostatnie zmiany przepisów nie uprościły znacząco ich życia. Różne nowelizacje dokładają tylko kolejnych obowiązków. Pracę komplikuje dodatkowo epidemia Covid-19 i utrudnione kontakty z pracownikami skarbówki. Podobnych wyzwań jest więcej. Zapraszamy zatem do udziału w badaniu LEXOMETR Prawno-Gospodarczy.

23.04.2021

Represjonowany w 80. latach bez zadośćuczynienia - kasacja Prokuratora Generalnego

Wymiar sprawiedliwości

W 1982 roku Henryka B. został zatrzymany i tymczasowo aresztowany za rozpowszechnianie wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, na terenie zakładu pracy, nielegalnych wydawnictw niepodległościowych. W 2009 r. próbował dochodzić przed Sądem Okręgowym w Koninie zadośćuczynienia za poniesione wówczas krzywdy. Sąd uznał jednak, że nie ma ku temu podstaw.

23.04.2021

Księgowanie różnicy wynikającej z przeceny wyrobów gotowych

Rachunkowość

Przy stosowaniu stałych cen ewidencyjnych wymagane jest uwzględnienie różnic, jakie występują pomiędzy zastosowaną ceną ewidencyjną a rzeczywistymi kosztami wytworzenia. W wyniku różnic pomiędzy cenami ewidencyjnymi a kosztami wytworzenia powstają tzw. odchylenia od cen ewidencyjnych wyrobów

23.04.2021

NIK: Laboratoria UOKiK wykonują za mało badań zabawek z tworzyw sztucznych

Z roku na rok rośnie na świecie produkcja tworzyw sztucznych, a głównym problemem dla środowiska i naszego zdrowia są dodatki, które się w nim znajdują. I mimo że w Polsce dwie inspekcje kontrolują przestrzeganie przepisów normujących zawartość substancji niebezpiecznych w tworzywach sztucznych, to liczba przebadanych próbek wciąż jest za mała, a badania trwają zbyt długo.

23.04.2021

Izba Dyscyplinarna SN nie zezwoliła na doprowadzenie sędziego Tulei do prokuratury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W nocy z czwartku na piątek, po ponad 20 godzinach posiedzenia, sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Adam Roch nie zgodził się na doprowadzenie sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tuleyi na przesłuchanie do prokuratury, która zamierza postawić mu zarzuty karne. Zdaniem sądu, podejrzenie wobec Tuleyi jest niewystarczająco uprawdopodobnione dla wyrażenia zgody na zatrzymanie.

23.04.2021

Samochody w remizach stoją, bo nie ma kto jeździć

Samorząd terytorialny

W niektórych jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych brakuje kierowców. Tymczasem MSWiA nie zgadza się na zmianę przepisów, aby umożliwić prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych kierowcom z prawem jazdy kategorii „C”, którzy przekroczyli 65 rok życia. Dodatkowym problemem jest potrzeba rozwiązań systemowych zachęcających pracodawców do zwalniania druhów na akcje.

23.04.2021

Adwokaci, radcowie i komornicy chcą się szczepić jak zakłady pracy

Prawnicy Koronawirus szczepienia

Samorząd radcowski przygotowuje się do grupowych szczepień radców prawnych. Chce by odbyło się to na zasadach takich jak w zakładach pracy. Negocjacje warunków potencjalnej współpracy już trwają. W podobnym kierunku zmierza Naczelna Rada Adwokacka, a chętnych do szczepień grupowych w swoich izbach zbierają też komornicy.

23.04.2021

PFR umarza firmom subwencje, ale algorytm dla niektórych krzywdzący

Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął procedurę umorzenia subwencji z pierwszej tarczy finansowej. Przy mikrofirmach aż w 50 procentach skala zwrotu zależy od utrzymania miejsc pracy. Prawnicy wskazują, że algorytm przyjęty przez PFR nie oddaje do końca rzeczywistej skali zatrudnienia i może krzywdzić niektóre firmy z naturalną fluktuacją kadr, np. z branży budowlanej czy gastronomicznej.

23.04.2021

Rodzic opiekujący się dzieckiem mimo otwartych żłobków i przedszkoli - może nie dostać zasiłku

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Pracodawcy mają problem z wypłatą dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którym udzielili wolnego z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8. ZUS i resort rodziny uważają, że rodzic ma prawo do zasiłku, ale tylko wtedy, gdy placówka zostanie zamknięta w sposób nieprzewidziany, albo dziecko nie zostanie przyjęte ze względu na obostrzenia.

23.04.2021

Ministerstwo Zdrowia o dwa dni skraca izolację pacjentów covidowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

Osoby z klinicznymi objawami Covid-19 szybciej wyjdą z izolacji. Wystarczy, że minie 10 dni od wystąpienia objawów i jeden dzień bez gorączki. Obecnie minimalny czas kwarantanny wynosi 13 dni, w tym trzy - bez gorączki oraz objawów. Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapewnia, że jedynie realizuje zalecenie Rady Medycznej. Eksperci uważają jednak, że to krok w złym kierunku, który zwiększy transmisję.

23.04.2021

Niepewny los nowego kodeksu etyki adwokackiej, "nowa" NRA chce dyskusji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokaci nie mają szczęścia do swoich zasad etyki. Projekt, który miał je unowocześnić, powstawał przez kilka lat, a rezultat nie zyskał poparcia całego środowiska. Wskazywano m.in., że część zapisów stanie się kulą u nogi adwokata. Coraz częstsze są więc głosy, że wrześniowy Krajowy Zjazd Adwokatury nie poprze tej propozycji. Nowa NRA chce się na to przygotować i zaczyna prace nad alternatywą.

23.04.2021

Poznaj obowiązki pracownika i pracodawcy przy rozwiązaniu umowy o pracę

Prawo pracy

Złożenie oświadczenia przez strony stosunku pracy o jego rozwiązaniu, czy to w drodze porozumienia stron, za wypowiedzeniem, czy też bez wypowiedzenia, to dopiero początek drogi, którą pracodawca i pracownik muszą przejść w celu ostatecznego, zgodnego z prawem zakończenia współpracy. W praktyce tego rodzaju zdarzeniom często towarzyszą negatywne emocje,

23.04.2021