Informatyzacja postępowań ma usprawnić upadłości konsumenckie 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Uchwalona we wtorek nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych wprowadza częściową informatyzację postępowań dotyczących upadłości konsumenckiej. Dzięki zamianom ujednolicone zostaną zasady wynikające z ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz późniejszej nowelizacji Prawa upadłościowego.

20.04.2021

Webinarium na temat szukania funduszy na działalność organizacji

Samorząd terytorialny

Wyzwaniem dla każdej organizacji jest zdobywanie pieniędzy. Tym bardziej kiedy działa w mniejszej społeczności, w lokalnej skali lub zajmuje się tematem będącym poza zainteresowaniem najbardziej popularnych programów grantowych. Ekspertka poradzi uczestnikom, jak uzyskać pieniądze na każdą inicjatywę.

20.04.2021

W maju zmiany w tarczy antykryzysowej

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Nadal będzie można uzyskać zwolnienia za grudzień 2020 r. oraz za styczeń i za luty 2021 r., jeżeli będą spełnione nowe określone warunki. Pojawi się też możliwość otrzymania od jednego do maksymalnie pięciu świadczeń postojowych – przypomina ZUS.

20.04.2021

ZNP apeluje o zwiększenie bezpieczeństwa w przedszkolach

Koronawirus

Związek Nauczycielstwa Polskiego ponowił wniosek do resortu zdrowia o zmiany w wytycznych dotyczących funkcjonowania przedszkoli. Miałyby one zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i dzieci. Chodzi m.in. o wprowadzenie limitów powierzchni sal w przeliczeniu na liczbę dzieci.

20.04.2021

Sejm zmienił prawo - podatki wkrótce bez przedawnienia

Ordynacja Doradca podatkowy

Sejm przyjął we wtorek zmiany w przepisach karnych. Fiskus skorzysta na koronawirusie - epidemia da mu więcej czasu na ściganie niezapłaconych podatków. Upływ terminu przedawnienia nie będzie miał już żadnego znaczenia. Istnieje też ryzyko, że prawo zadziała wstecz. Zdaniem ekspertów, to kolejny przykład stawiania interesów penalnych państwa ponad prawami obywateli.

20.04.2021

Mniej kontroli PIP u pracodawców, ale problemów nie brakuje, zwłaszcza z BHP i wynagrodzeniami

Prawo pracy BHP

W I kwartale 2021 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o około 60 proc. mniej kontroli pracodawców niż w analogicznym okresie 2020 roku. O dwie trzecie spadła też liczba wydanych decyzji. Problemem jest nadal przestrzeganie przepisów BHP i nieprawidłowości w wypłacaniu wynagrodzeń. Zdaniem ekspertów, to efekt niejasnych i nieudolnie konstruowanych przepisów.

20.04.2021

Sejm na razie nie będzie głosował nad ustawą o likwidacji OFE

Emerytury i renty

Po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, marszałek Sejmu Elżbieta Witek zdecydowała o nieprzeprowadzaniu we wtorek, 20 kwietnia 2021 roku, głosowania nad rządowym projektem ustawy dotyczącym likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Następne posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 19 i 20 maja.

20.04.2021

Nowy harmonogram szczepień przeciwko Covid-19 - skierowania dla wszystkich do 9 maja

Koronawirus szczepienia

Od poniedziałku 26 kwietnia ruszy rejestracja rocznika 1974 i 1975. I tak do 6 maja będą wystawianie e-skierowanie dla kolejnych dwóch roczników, potem dla trzech. I jak zapowiedział wcześniej premier Mateusz Morawiecki, do 10 maja każdy obywatel powyżej 18 roku życia otrzyma skierowanie, by najpóźniej do sierpnia mógł zostać zaszczepiony.

20.04.2021

Skuteczna skarga nadzwyczajna PG w sprawie rozwiązania umowy o pracę

Prawo pracy

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego wobec prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu i uchylił wyrok w zaskarżonej części. Sąd w wyniku przyjęcia błędnych założeń nie tylko uznał, że strony sporu wiąże umowa o pracę na czas określony, ale nie zbadał również przyczyny wypowiedzenia powodowi umowy o pracę.

20.04.2021

Iustitia chce wycięcia neosędziów, a "nowi" mówią, że to zemsta

Wymiar sprawiedliwości

Nowi sędziowie zostali powołani wadliwie, bo w wyniku rekomendacji neoKRS - by uzdrowić sądy trzeba więc uznać te uchwały za niebyłe - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Nowi natomiast mówią o zemście, która przysłania zdrowy rozsądek i wieszczą chaos w sądach. A w tle rodzi się pytanie o setki tysięcy orzeczeń, które już zostały wydane i, które po zapowiadanym zdecydowanym cięciu, mogą być podważane.

20.04.2021

Inspekcja finansowa częściej na tropie prania pieniędzy

Prawo gospodarcze Compliance

Pandemia nie uśpiła przestępców. W ubiegłym roku znacząco wzrosła liczba zawiadomień Głównego Inspektora Informacji Finansowej do prokuratury o uzasadnieniu popełnienia przestępstwa prania pieniędzy. Inspektor częściej niż w latach ubiegłych blokował rachunki i wstrzymywał transakcje. Sumy, które były przedmiotem podejrzenia przestępstwa dotyczyły około 15 mld zł.  

20.04.2021

Senat chce zakazu przesłuchania pełnomocnika jako świadka w postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W celu zapewnienia klientom pełnej tajemnicy zawodowej, Senat proponuje wprowadzić poprawkę do kodeksu postępowania cywilnego i bezwzględny zakaz przesłuchiwania pełnomocnika w charakterze świadka. Adwokaci i radcy prawni od dawna postulowali wprowadzenie takiego przepisu, choć powodowałoby to pewną blokadę prac organów ścigania.

20.04.2021

Zasady zwrotu kosztów dowozu niepełnosprawnych dzieci nadal problematyczne

Zarządzanie oświatą

To jednostka samorządu terytorialnego najlepiej oszacuje, ile wynoszą koszty dowozu dziecka do szkoły - uważa resort edukacji i nie zamierza zmieniać przepisów w tej sprawie. Algorytm, według którego wylicza się, ile należy zwrócić rodzicom, którzy samodzielnie zawożą dziecko do szkoły, jest krytykowany od czasu jego wprowadzenia.

20.04.2021

Duże kłopoty z małymi depozytami w domach pomocy - prawo do zmiany

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Depozyty po zmarłych mieszkańcach domów pomocy społecznej to często drobne kwoty, które zalegają w placówkach, gdy nie ma spadkobierców lub gdy nie chcą oni ponieść kosztów sądowych wyższych niż spadek. Ale placówki muszą je płacić - nawet kilkukrotnie większe kwoty, bo to ich obowiązek. Z kłopotu – i uszczuplania funduszy – mogłaby je wybawić zmiana prawa.

20.04.2021

Urzędnicy nie chcą być ponaglani, skarga na przewlekłość od razu do sądu

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Matki ubiegające się o świadczenia rodzinne, gdy ich mężowie pracują za granicą, mają stracić prawo do ponaglenia urzędników w załatwianiu swoich spraw. Na opieszałość w działaniu urzędu ma teraz przysługiwać skarga do sądu administracyjnego. To niepotrzebna komplikacja i wydłużenie procedury dla zainteresowanych i dodatkowe sprawy do rozpatrywania przez sądy.

20.04.2021

Przez złe wytyczne i finansowanie ozdrowieńcy w najcięższym stanie zostaną bez rehabilitacji

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Pacjenci, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, nie mogą doczekać się rehabilitacji pocovidowej. Ma ruszyć niebawem, ale wielu ekspertów już na starcie nie wróży powodzenia temu programowi. Powody to zbyt niska wycena i wygórowane wymagania kadrowe. A przez brak zróżnicowania stawek dla różnych kategorii chorych, ci w najcięższym stanie mogą być odsyłani z ośrodka do ośrodka.

20.04.2021

Nadzwyczajna pomoc zamyka przedsiębiorcom prawo do sądu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Dofinansowanie do wynagrodzeń

Firmom, które nie otrzymały wsparcia w związku z pandemią z regionalnych programów operacyjnych, nie przysługuje protest, ani skarga do sądu administracyjnego. Sądy uznają, że specustawa covidowa nie przewiduje procedury odwoławczej dla trybu nadzwyczajnego wyboru projektów do dofinansowania. Prawnicy alarmują, że ta linia orzecznicza jest niebezpieczna dla przedsiębiorców.

20.04.2021

ZUS ubezpieczy zdrowie bezrobotnych. Nie wiadomo tylko, czy wszystkich

Prawo pracy

Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego ma mieć każda osoba bez pracy czy emerytury - wynika z propozycji resortu rozwoju. Aby uzyskać takie ubezpieczenie nie trzeba już będzie rejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Ma się zająć tym ZUS. W ten sposób w urzędach pracy zostaną tylko ci, którzy są zainteresowani znalezieniem pracy lub np. szkoleniem.

19.04.2021

CKE ogłosiła wytyczne sanitarne na tegoroczne egzaminy

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne sanitarne obowiązujące na tegorocznej maturze i egzaminie ósmoklasisty. Są one podobne do zeszłorocznych - uczniowie mogą np. pisać egzaminy bez maseczek, ale dopiero gdy już zajmą miejsce przy stoliku.

19.04.2021

Miasto z Klimatem – kolejna edycja i szansa na wsparcie dla samorządów miejskich

Samorząd terytorialny Środowisko

Działania miast, które zgłoszą swój udział w programie, będą poddane analizie. Jej celem będzie zmierzenie efektów wdrażania polityki ekologicznej i klimatycznej. Wyróżnieni otrzymają tytuł Miasta z Klimatem, doradztwo strategiczne i przygotowanie do finansowania inwestycji w ramach nowej perspektywy UE, środków z KPO oraz z programów NFOŚiGW.

19.04.2021