RPO: Notariusze nie powinni doliczać VAT do opłat notarialnych

Prawnicy Domowe finanse VAT

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Krajową Radę Notarialną o wyjaśnienia w sprawie pobieranych opłat od klientów. Notariusze do taksy notarialnej doliczają VAT. Nie pozwalają jednak na to przepisy. Wątpliwości w tym zakresie rozwiał także Sąd Najwyższy.

13.05.2021

Uwaga na terminy załatwienia sprawy administracyjnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Organ obowiązany jest załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki, czyli dążyć do załatwienia jej w terminie krótszym niż wyznaczony. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane organowi z urzędu.

13.05.2021

Nowy urlop szkoleniowy nie dla każdego farmaceuty

Zawody medyczne Farmacja

Nowa ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadziła dla wszystkich farmaceutów obowiązek ustawicznego rozwoju przez udział w szkoleniach i kursach. Dotychczas obowiązek ciągłego szkolenia mieli tylko ci pracujący w aptece i hurtowni. Nowe przepisy dają też prawo do sześciu dni urlopu szkoleniowego. Ten przywilej jednak nie jest dla tych, którzy kontynuują dokształcanie na dotychczasowych przepisach.

13.05.2021

Adwokaci chcą obniżenia opłat sądowych, bo pandemia uderza w finanse klientów

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę, w której apeluje o obniżenie opłat sądowych w związku ze skutkami pandemii. Uzasadnia to bezpośrednim wpływem koronawirusa na sytuację majątkową obywateli i przedsiębiorców. Postulat nie jest nowy, prawnicy już w ubiegłym roku podnosili, że zbyt wysokie opłaty uderzają w prawo do sądu.

13.05.2021

Dane o zaszczepionych w eWUŚ, potem mogą być koronapaszporty

Administracja publiczna RODO Koronawirus szczepienia

W systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniodawców, czyli w eWUŚ, pojawi się informacja o tym, czy dana osoba jest zaszczepiona przeciwko Covid-19. To znacznie uprości podmiotom leczniczym weryfikację, kto jest zaszczepiony. Może też ułatwić prowadzenie akcji promujących szczepienia, a w przyszłości wprowadzenie paszportu covidowego.

13.05.2021

Agent ubezpieczeniowy odpowiada za umowy, nawet po zmianie pracy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse Ubezpieczenia

Zakłady ubezpieczeń mogą wprowadzać w umowach z dystrybutorami różnego rodzaju mechanizmy, mające na celu zabezpieczenie odpowiedniej jakości procesu sprzedaży polis. Części agentów takie rozwiązanie nie podoba się, ale akceptuje je Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, według którego służy to ochronie praw konsumentów.

13.05.2021

Niższy VAT na książki jeszcze nie teraz

VAT Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Polska nie może stosować 0-proc. stawki VAT na książki i czasopisma - powodem jest treść unijnych przepisów. Komisja Europejska nie zgodziła się na zastosowanie wyjątku. Popiera ona jednak polskie postulaty większej swobody w stosowaniu obniżonych stawek VAT. Cały czas istnieje więc szansa na obniżenie w przyszłości opodatkowania książek i prasy.

13.05.2021

Raport o stanie samorządu pod znakiem pandemii, bez jasnych wytycznych, ale w terminie

Samorząd terytorialny Koronawirus

W tym roku mimo pandemii w terminie, do 31 maja, organy wykonawcze gmin, powiatów i województw przedstawią raport o stanie JST radom i sejmikom. Samorządowcy mają z nim dodatkową pracę, ale też sporo uwag – o brak konkretnych wytycznych co do treści, zbędne dwa głosowania i obojętny stosunek mieszkańców do zawartości tych dokumentów.

13.05.2021

Bez kompleksowych regulacji walka z plastikiem będzie fikcją

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy nie chcą być zaskakiwani nowymi wymogami i obowiązkami związanymi wdrożeniem dyrektywy plastikowej. Uważają, że przepisy związane z tą unijną dyrektywą, rozszerzoną odpowiedzialnością producenta oraz pozostałe regulacje pakietu odpadowego powinny być procedowane w jednym czasie. Chcą też, aby rząd przedstawił założenia jak ma wyglądać system kaucyjny.

13.05.2021

Już mi niosą suknię z welonem, ale nikt nie czeka z muzyką

W maju wracają wesela i komunie – będą one bardziej kameralne, co akurat niektórych osób zapewne nie zmartwi. Większym problemem może okazać się brak muzyki, ponieważ ustawodawca zapomniał o specyfice działalności zespołów weselnych i utrzymał zakaz występowania przed publicznością.

13.05.2021

Prace społeczne są użyteczne, ale COVID-19 uderza w ich wykonanie

Wymiar sprawiedliwości

Pogłębia się problem z wykonywaniem kary polegającej na pracach społecznie użytecznych. Po krótkotrwałej odwilży, znów tworzą się zatory. Wiele zależy od miejsca, ale są i takie, w których liczba skazanych odbywających w ten sposób karę sięga zaledwie 10 proc. Brakuje i chętnych do tego podmiotów, i przepisów, które ratowałyby w sytuacji, gdy nie ma gdzie skazanego skierować.

13.05.2021

Jeden wniosek może na długo zablokować inwestycję

Środowisko Budownictwo

Ekolodzy będą mogli wstrzymać budowę na wiele miesięcy, nawet jeśli ich zarzuty są bezprzedmiotowe. Od czwartku obowiązują przepisy przyznające nowe uprawnienia obrońcom środowiska. Będą mogli składać wnioski do sądów administracyjnych o wstrzymanie wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

13.05.2021

Są wytyczne w sprawie organizacji zajęć w szkołach

Szkoła i uczeń Koronawirus

W związku z tym, że od 17 maja uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przejdą na naukę w tzw. systemie hybrydowym, a od 31 maja wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkołach i placówkach stacjonarnie, resort edukacji opublikował wytyczne w tej sprawie.

12.05.2021

Rzecznik MŚP konsultuje z ZUS zmiany w systemie rozliczeń

Ubezpieczenia społeczne

Plany ZUS dotyczące automatyzacji rozliczeń zasiłków oraz składek na ubezpieczenie społeczne były tematem wtorkowych konsultacji przedsiębiorców z przedstawicielami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zorganizowano je w ramach XXIII Posiedzenia Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Według ZUS, zmiany mają m.in. odciążyć przedsiębiorców

12.05.2021

Rząd zapowiada szczepienia 16 i 17-latków

Koronawirus szczepienia

Chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa, czyli 16- i 17-latków – zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że decyzja ta ma związek z badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia takich pacjentów przeciwko Covid-19.

12.05.2021

Protest pielęgniarek i położonych - chcą wyższych zarobków i lepszych warunków pracy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W związku z Międzynarodowym Dniem Pielęgniarek i Położnych w środę przed Sejmem i w kilku innych punktach stolicy odbył się protest pielęgniarek i położonych. Protestujące domagały się m.in. wyższych zarobków i zwiększenia kadry pracowników tego sektora opieki medycznej. Protesty pielęgniarek i położnych zorganizowano w środę także w wielu miastach Polski.

12.05.2021

Rząd zapowiada uregulowanie problemu chorób rzadkich

Rada Ministrów wkrótce przyjmie dokument dotyczący chorób rzadkich - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że udało się już zakończyć konsultacje dotyczące tego planu. - Udało nam się, właściwie ten toczący się od kilkunastu lat, proces konsultacji domknąć - powiedział szef rządu.

12.05.2021

Pracownicy niemedyczni w czerwcu dostaną dodatek covidowy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pracownicy zaangażowani w walkę z epidemią także dostaną jednorazowy dodatek covidowy - takie ustalenie zapadło we wtorek 11 maja br. podczas wtorkowego spotkania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z przedstawicielami związków zawodowych. A w środę szef resortu doprecyzował, że dodatek ten ma być wypłacony w czerwcu. Ma to być kwota 5 tys. złotych.

12.05.2021

Pracodawcy mają pomysł ma reformę publicznych służb zatrudnienia

Prawo pracy

Reforma publicznych służb zatrudnienia, o której jest mowa w Krajowym Planie Odbudowy, powinna w większym stopniu uwzględniać potrzeby pracodawców, włączyć w procesy aktywizacji i podnoszenia kwalifikacji niepubliczne instytucje rynku pracy, a także rozszerzyć na duże przedsiębiorstwa inwestycje związane z pracą zdalną – uważa Konfederacja Lewiatan.

12.05.2021