Pracownicy sądów i prokuratur łączą siły z protestującymi pracownikami ochrony zdrowia

Wymiar sprawiedliwości

"Białe miasteczko 2.0" zmieniło od czwartku, 29 października, barwę na biało-czerwoną. Do pracowników ochrony zdrowia dołączyli bowiem pracownicy sądów i prokuratury. Domagają się podwyższenia wynagrodzeń o co najmniej 12 proc. dla wszystkich grup pracowniczych zatrudnionych w sądach w tym także specjalistów OZSS, sędziów i asesorów sądowych oraz przeciwdziałania mobbingowi. I nie wykluczają zaostrzenia protestu.

01.10.2021

Koroner do zadań specjalnych - nie odciąży lekarzy, a zarobi więcej

Rząd pracuje nad nową ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych – chce uregulować m.in. instytucję koronera, o co apelował od dawna m.in. rzecznik praw obywatelskich. Proponowanym rozwiązaniom daleko jednak do ideału – bardzo prawdopodobne, że koszty znacznie przewyższą korzyści. Może się też okazać, że pomimo wysokich zarobków, trudno będzie znaleźć chętnych do tej profesji.

01.10.2021

Pandemia wpływa na poprawę kondycji FUS

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W sierpniu 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał emeryturę prawie 6 mln osób. To spadek liczby świadczeniobiorców o 28,2 tys. osób w porównaniu do grudnia 2020 r. spowodowany nadmiarowymi zgonami. Zdaniem prawników, mniejsza liczba emerytów oznacza jednak, że ZUS będzie potrzebował mniejszej dotacji z budżetu państwa na obsługę wydatków FUS. I to prawie o 1 mld zł.

01.10.2021

MEiN opublikowało wytyczne kształcenia w roku akademickim 2021/2022

Ministerstwo Edukacji i Nauki, w porozumieniu z przedstawicielami środowiska akademickiego oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym, opracowało wytyczne dotyczące bezpiecznego funkcjonowania uczelni i innych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w czasie epidemii. Zasadą jest powrót do realizacji kształcenia w siedzibach uczelni, a w przypadku doktorantów również w innych podmiotach prowadzących to kształcenie.

30.09.2021

W proteście przeciwko Izbie Dyscyplinarnej - zerwano Kolegium Sądu Najwyższego

Prawnicy

Ośmiu członków Kolegium Sądu Najwyższego: z Izby Karnej, Izby Pracy oraz dwóch reprezentantów Izby Cywilnej opuściło obrady i uniemożliwiło podejmowanie uchwał przez ten organ samorządu sędziowskiego. Jest to protest przeciwko działalności Izby Dyscyplinarnej. Kolegium na 30 września br. zwołała Pierwsza Prezes SN prof. Małgorzata Manowska.

30.09.2021

Polski Ład. Lewiatan apeluje do posłów o odrzucenie zmian podatkowych

CIT PIT Polski Ład

Prawdopodobnie jutro, 1 października, Sejm będzie głosował nad podatkowymi zmianami zawartymi w Polskim Ładzie. Kilka poprawek zgłoszonych przez rząd na ostatniej prostej niewiele zmienia. Przedsiębiorców czeka podatkowy chaos i wysokie podwyżki podatków. Konfederacja Lewiatan apeluje do posłów o odrzucenie zmian, które powstają w pośpiechu i są niedopracowane.

30.09.2021

GUS: Na dzień 30 czerwca br. przeciętna stopa bezrobocia w kraju wyniosła 6 proc.

Rynek Prawo pracy

Przeciętna stopa bezrobocia w kraju 30 czerwca 2021 r. wyniosła 6 proc. – podał GUS. Najwyższe bezrobocie wśród województw odnotowano w warmińsko-mazurskim – 9,3 proc. podkarpackim – 8,5 proc., kujawsko-pomorskim – 8,4 proc. i w świętokrzyskim – 8 proc. Najmniejsze: w województwie wielkopolskim – 3,5 proc., śląskim – 4,8 proc. oraz mazowieckim i małopolskim – po 5 proc.

30.09.2021

Czarnek: Dodatkowy miliard na rozwój uczelni

Zarządzanie oświatą

Szef MEiN wziął udział w inauguracji roku akademickiego na SGGW - zapowiedział, że jeszcze w tym roku kalendarzowym uczelnie dostaną miliard złotych na rozwój. Ma to być jedną ze zmian w wprowadzonych w nowelizacji budżetu na 2021 r., którą - jak podkreślał Przemysław Czarnek - wkrótce trafi do podpisu prezydenta.

30.09.2021

Wniosek do TK i pięć zawiadomień - efekt kontroli NIK ws. Funduszu Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Prezes NIK skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności zapisów rozporządzenia ministra sprawiedliwości ws. Funduszu Sprawiedliwości. Do prokuratury trafiło też pięć zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, bo w ocenie kontrolerów NIK wydatkowano z niego niezgodnie z przepisami, niecelowo, niegospodarnie lub nierzetelnie ponad... 280 mln złotych.

30.09.2021

Prof. Misztal-Konecka nowym prezesem Izby Cywilnej SN

Prawo cywilne Prawnicy

Prezydent Andrzej Duda 30 września 2021 r. powołał Sędzię SN Joannę Misztal-Konecką na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Cywilnej. Zastąpiła ona prezesa Dariusza...

30.09.2021

Brał udział w wypadku, potem go komentował - jest dyscyplinarka dla adwokata

Wymiar sprawiedliwości

Wypowiedź adwokata z Łodzi, który najpierw uczestniczył w wypadku, w którym zginęły dwie osoby a potem komentował, że była "to konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach", wywołała prawdziwą burzę medialną. Do zdarzenia doszło, gdy wracał z wesela. Rzecznik Dyscyplinarny ORA w Łodzi wszczął już postępowanie dyscyplinarne w jego sprawie.

30.09.2021

Studenci nigdy nie mieli tylu źródeł wiedzy

Dla studenta

Studenci korzystają ze zdobyczy techniki jak e-booki, webinary, internetowe biblioteki czy komunikatory. Ale nie porzucili też tradycyjnych sposobów nauki - nadal sięgają po notatki i "papierowe" książki. Przykładają coraz większą wagę do selekcjonowania informacji i... marzą o powrocie do stacjonarnej nauki na uczelniach.

30.09.2021

O bezpieczeństwo na patriotycznej wycieczce musi zadbać dyrektor

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Czwartek to ostatni dzień na złożenie wniosku o dofinansowanie wycieczki z programu "Poznaj Polskę". Resort edukacji i nauki chce inwestować w wycieczki już jesienią, co wydaje się na bakier z zaleceniami związanymi z pandemią, które sam przekazał dyrektorom szkół. Wiceminister wyjaśnia jednak, że to dyrektorzy decydują, jak bezpiecznie zorganizować wyjazd.

30.09.2021

Państwo szuka bata na ideologie - nie precyzuje jaką i dlaczego

Prawo karne

W kodeksie karnym ma pojawić się nowy przepis - zakazane będzie propagowanie ideologii nawołującej do użycia przemocy w celu wpływania na życie polityczne i społeczne. Grozić mają za to nawet trzy lata pozbawienia wolności. Zapis jest mało precyzyjny, a w uzasadnieniu próżno szukać, o jakie ideologie chodzi, co budzi spore wątpliwości konstytucyjne.

30.09.2021

Zmiany w KSH – biznes da radę, ale czy zawsze musi dawać radę?

Rynek Spółki

Z moich doświadczeń wynika, że przez ostatnie 30 lat biznes nie czekał biernie na rozwiązania ustawowe w zakresie prawa grup spółek, ale oczekiwał przestrzeni dla tworzenia zintegrowanych organizmów gospodarczych. Co więcej, wypracował rozwiązania znane pod nazwą konstytucja lub kodeks grupy w ramach istniejącego KSH, a orzecznictwo zaakceptowało te rozwiązania - uważa Michał Romanowski, profesor prawa handlowego na WPiA UW.

30.09.2021

Będzie trzecia, dodatkowa kontrola firm, które sięgnęły po pomoc z FGŚP

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Do 31 grudnia br. wojewódzkie urzędy pracy będą mogły rozpatrywać wnioski i wypłacać środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przedsiębiorcom, których złożone wnioski o pomoc nie zdążyły rozpatrzyć do 30 czerwca. Zdaniem prawników, zmiana zasad rozliczania pomocy to ukłon rządu w stronę urzędników i naprawianie na szybko tworzonego prawa, „łatanego” wytycznymi.

30.09.2021