Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które odpowiada za nowelizację, wskazuje, że w przypadku części inwestycji wymogi dotyczące uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji stanowią zbędną formalność i barierę prawną dla inwestorów. Dotyczą bowiem instalacji i nieruchomości, które nie mają znaczącego wpływu na środowisko i nie wpływają negatywnie na ekosystem. Chodzi m.in. o budowę garaży, parkingów i instalacji fotowoltaicznych. 

Czytaj też: Sąd administracyjny może wstrzymać wykonanie decyzji środowiskowej​ >>

Zmiany progów 

W nowelizacji  ustanowiono przede wszystkim wyższe progi dotyczące powierzchni inwestycji, w przypadku których trzeba występować o decyzje. Tak ma być np. w odniesieniu do garaży i parkingów, i to zarówno na obszarach cennych przyrodniczo, jak i pozostałych terenach. 

- Planowane jest wprowadzenie progów o wartości porównywalnej do tej ustanowionej w rozporządzeniu dla zabudowy przemysłowej i magazynowej oraz porównywalnej do wartości ustanowionych w prawodawstwie takich państw jak Niemcy, Włochy, Czechy czy Słowacja - wskazano w uzasadnieniu nowych przepisów

Zobacz procedurę w LEX: Ustalenie rodzajów decyzji administracyjnych, przed których uzyskaniem następuje wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji planowanego przedsięwzięcia >

 

Resort proponuje również, by zmiany objęły instalacje fotowoltaiczne. Zostaną one usunięte z zabudowy przemysłowej i magazynowej, w celu przeniesienia do nowo utworzonego rodzaju przedsięwzięć z odrębnie ustaloną dla instalacji fotowoltaicznych wartością progu. 

Czytaj w LEX: Budowa farmy fotowoltaicznej - problemy praktyczne >

- Oczekiwanym efektem rekomendowanych zmian jest zliberalizowanie przepisów polegające na zniesieniu wymogu uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji prowadzonych na małą skalę i pozostających bez wpływu na środowisko, przez wykluczenie ich z grupy przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko zawartej w zmienianym rozporządzeniu. Ograniczenie barier prawno-administracyjnych przyczyni się do ułatwienia realizacji tych inwestycji - wskazuje resort. 

 

Zobacz w LEX: Projekty ustaw z zakresu prawa budowlanego i mieszkaniowego >