Luka w prawie pozwala unikać pracującym w Polsce cudzoziemcom płacenia ZUS i PIT

Prawo pracy Spółki

Cudzoziemcy, głównie Ukraińcy, nabywają udziały w polskich spółkach z o.o., by pracować w Polsce bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę oraz płacenia składek na ZUS i podatku PIT. Wykorzystują do tego przewidziany w prawie obowiązek wykonywania przez wspólników powtarzających się świadczeń niepieniężnych w ramach umowy spółki. Rząd wie o tym od co najmniej 2017 roku i nic do tej pory z tym nie zrobił.

12.05.2021

MS szykuje "nowy" portal sądowy, prawnicy sprawdzają jak działa "stary"

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Samorządy adwokatów i radców prawnych chcą poprzez specjalną ankietę sprawdzić jakie doświadczenia w zakresie korzystania z portalu informacyjnego sądów mają pełnomocnicy i obrońcy. W tle są przygotowania ministerstwa do uruchomienia Portalu Sądownictwa Powszechnego, który miałby służyć m.in. do udostępniania zdygitalizowanych dokumentów stronom postępowania i biegłym.

12.05.2021

Olsztyński SO zawiesił decyzję Izby Dyscyplinarnej o zawieszeniu Juszczyszyna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Olsztynie wstrzymał "skuteczność i wykonalność uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego" zawieszającej sędziego Pawła Juszczyszyna w pracy i obniżającej mu wynagrodzenie. Postanowienie jest nieprawomocne, ale wykonalne. Tymczasem prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki zapowiedział, że nie przywróci sędziego do pracy.

11.05.2021

Sąd Najwyższy nie wydał uchwały w sprawie kredytów frankowych

Kredyty frankowe

Izba Cywilna Sądu Najwyższego po prawie pięciu godzinach obrad odroczyła posiedzenie w sprawie pytań dotyczących sporów o kredyty walutowe. Najpierw chce poznać stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich, Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego, ale także Rzecznika Praw Dziecka. Instytucje te mają 30 dni na przedstawienie opinii. Frankowicze i ich prawnicy są rozczarowani. Przedstawiciele banków uważają, że SN podjął rozsądną decyzję.

11.05.2021

Reporterzy bez granic w sprawie Polska Press: Repolonizacja przez zwalnianie

Prawo pracy

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał stanowisko Reporterów bez Granic w sprawie sytuacji w wydawnictwie Polska Presse, wydającym prasę lokalną w Polsce i przejętym przez państwowy koncern Orlen. Reporterzy bez Granicy (RsF) wzywają do przywrócenia do pracy czterech zwolnionych redaktorów naczelnych gazety lokalnych.

11.05.2021

Lepiej późno niż wcale - wraca sprawa alimentów natychmiastowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po dwóch latach Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do alimentów natychmiastowych. Właśnie przedstawiło projekt noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która ma je wprowadzić. Sądy miałyby przyznawać określoną z góry kwotę alimentów w ciągu dwóch tygodni od momentu wystąpienia z wnioskiem w tej sprawie.

11.05.2021

Sprawa zniesławienia osób LGBT+ do ponownego rozpatrzenia

Wymiar sprawiedliwości

Sąd apelacyjny uchylił właśnie wyrok sądu okręgowego z lipca 2020 r., oddalający pozew Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado przeciwko Fundacji Pro-Prawo do Życia. Chodzi o pogromobusy, czyli samochody z plakatami i billbordami uderzających w edukatorów seksualnych i społeczność LGBT, które w ramach akcji "Stop pedofilii" pojawiły się na ulicach większych miast.

11.05.2021

Galerie handlowe: Narzucanie czynszów może naruszać unijne zasady pomocy publicznej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Polska Rada Centrów Handlowych apeluje do posłów, by nie uchwalali ustawy obniżającej najemcom czynsze w galeriach handlowych. Jej zdaniem tego typu rozwiązanie może naruszać unijne zasady dotyczące udzielania pomocy publicznej, ponieważ faworyzuje najemców powierzchni handlowej kosztem właścicieli i zarządców centr handlowych.

11.05.2021

Od dziś możliwe liczniejsze zgromadzenia

Administracja publiczna Koronawirus

Od wtorku przepisy pozwalają na organizowanie i uczestnictwo w liczniejszych niż do tej pory manifestacjach. Obecnie zakazuje ono organizowania i uczestnictwa w zgromadzeniach organizowanych na postawie zawiadomienia więcej niż 25 osobom. Dotąd mogło w nich uczestniczyć zaledwie 5 ludzi. A kibice z Wlk. Brytanii zostaną zwolnieni z kwarantanny

11.05.2021

Zalety szczepionki Johnson&Johnson większe niż ryzyka skutków ubocznych

Koronawirus szczepienia

Europejska Agencja Leków, oświadczyła, że korzyści ze szczepionki firmy Johnson & Johnson w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko skutków ubocznych. EMA zakończyła weryfikację zgłaszanych przypadków wystąpienia nietypowych zakrzepów krwi przy niskiej liczbie płytek po zastosowaniu tego preparatu.

11.05.2021

Nowe zasady zwrotów VAT dla podróżnych już od przyszłego roku

VAT Rachunkowość

Od 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać nowy, elektroniczny dokument uprawniający podróżnych spoza UE do zwrotu podatku VAT za kupione w Polsce towary w ramach systemu TAX FREE. Sprzedawcy uczestniczący programie będą musieli prowadzić ewidencje w formie elektronicznej. W tym celu skorzystają z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

11.05.2021

Parki narodowe mają dostać ustawę i centralny zarząd

Środowisko Administracja publiczna

Kompleksowe unormowanie działalności parków narodowych, w tym wzmocnienie ich kondycji finansowej, ale też utworzenie Generalnej Dyrekcji Polskich Parków Narodowych - to główne cele projektu ustawy o parkach narodowych, który ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale tego roku. Projekt jest w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

11.05.2021

W Sądzie Najwyższym ogłoszono alarm bombowy

Wymiar sprawiedliwości

We wtorek około godziny 10 ogłoszono ewakuację Sądu Najwyższego z powodu alarmu bombowego. O tej godzinie miało się rozpocząć posiedzenie Izby Cywilnej w pełnym składzie, a z powodu ewakuacji opóźni się. Nic więcej na razie nie wiadomo. Maile z informacją o podłożonej bombie otrzymała też Najwyższa Izba Kontroli i Krajowej Rady Sądownictwa. Tam też zarządzono ewakuacje.

11.05.2021

Po kontroli mostów przez NIK w województwie łódzkim aż 11 zawiadomień do organów ścigania i nadzoru budowlanego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Mimo że w dokumentach sytuacja obiektów mostowych i przepustowych w województwie łódzkim nie wygląda źle, to w rzeczywistości nie są one w dobrym stanie. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że samorządy nie mają pieniędzy i ograniczają się do najpilniejszych prac interwencyjnych. Na inwestycje środków nie zapewniano wcale lub prawie wcale.

11.05.2021

Deweloperzy jeszcze liczą, że Senat obniży składki na fundusz gwarancyjny

Prawo cywilne Budownictwo

Deweloperzy chcą jeszcze walczyć w Senacie z niekorzystnymi dla nich zapisami w tzw. ustawie deweloperskiej. Liczą, że uda się im zmniejszyć o połowę wysokość składki, jaką będą wpłacać na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. To właśnie z tego funduszu mają być wypłacane pieniądze osobom, które kupiły lokal od upadającego przedsiębiorcy.

11.05.2021

Brzechwa ma pomóc w ocieplaniu wizerunku adwokatury

Prawnicy

#AdwokatCzytaBrzechwęDzieciom - taką akcję na zbliżający się Dzień Dziecka przygotowuje Naczelna Rada Adwokacka. Jan Brzechwa wybrany został nieprzypadkowo, był bowiem nie tylko autorem bajek i wierszy dla dzieci ale też znanym w okresie międzywojennym adwokatem. W projekt mają się włączyć aplikanci, a idea ma być rozpowszechniona w poszczególnych izbach.

11.05.2021

Szczepienia bezdomnych w lesie – nie ma wytycznych, konieczna specjalna akcja

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Koronawirus szczepienia

Osoby bezdomne szczepią się stopniowo, jak wszyscy, ale tylko te, które korzystają z placówek wsparcia. Pozostali, mieszkający na ulicy, na dworcach i pozbawieni narzędzi do rejestracji, nie mają póki co możliwości szczepienia i konieczne jest zorganizowanie dla nich specjalnej akcji. Trwa opracowywanie wytycznych, bo problemy są, m.in. wymóg trzeźwości w czasie szczepień.

11.05.2021

Wycofanie środków przed 60. rokiem życia nie oznacza końca oszczędzania w PPK

Prawo pracy PPK

Celem pracowniczych planów kapitałowych jest przede wszystkim gromadzenie oszczędności na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Można jednak skorzystać z nich wcześniej, a po wycofaniu środków dalej oszczędzać w PPK. Wtedy na rachunek PPK, z którego dokonano zwrotu, nadal wpływają wpłaty finansowane przez tego uczestnika PPK i jego podmiot zatrudniający,

11.05.2021

Ofiary oszustw na "bitcoina" tracą oszczędności życia

Prawo karne Prawo cywilne Rynek i konsument

Oszustwa „na wnuczka” czy „na policjanta” są już passe. Teraz przestępcy wykorzystują popularność kryptowalut. Co tydzień policja informuje o kolejnych pokrzywdzonych. Zdaniem ekspertów, szanse na złapanie sprawców i odzyskanie pieniędzy są znikome. Oszuści podszywają się już pod Komisję Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski, a poszkodowani tracą nawet po kilkaset tysięcy złotych.

11.05.2021

Wbrew zapowiedziom rządu, druga dawka szczepionki nie będzie szybciej

Koronawirus szczepienia

Od 17 maja druga dawka szczepionki przeciwko Covid-19 ma być podawana po 35 dniach. Tyle że już teraz osoby zaszczepione Pfizerem mają drugi termin wyznaczony po pięciu tygodniach. Z kolei zaszczepieni Astrą Zenecą, którzy chcieliby przyspieszyć drugą dawkę, są uzależnieni od decyzji punktu szczepień. Ale akurat ta szczepionka działa lepiej, gdy druga dawka podana jest później.

11.05.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski