Jak ma się rozliczyć rolnik, który niewykorzystaną słomę z produkcji zbóż przetwarza w pellet na cele opałowe? Pellet jest produkowany wyłącznie ze słomy pochodzącej z jego gospodarstwa rolnego. Produkcja polegała na wysuszeniu słomy w wyniku działania czynników naturalnych, a następnie - przy wykorzystaniu maszyny prasującej - rozdrobnieniu i sprasowaniu, w celu zmniejszenia objętości. Wytworzenie pelletu następuje bez użycia dodatkowych składników czy materiałów. Produkt jest przeznaczony na sprzedaż.
Działalność rolnicza bez PIT
Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Działalnością rolniczą – w myśl art. 2 ust. 2 ustawy o PIT- jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
- 1) miesiąc - w przypadku roślin,
- 2) 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
- 3) 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
- 4) 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
- licząc od dnia nabycia.
Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym (art. 2 ust. 3 ustawy o PIT).
Uwaga: Wolne od podatku dochodowego są dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, niestanowiących działów specjalnych produkcji rolnej, przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa (art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o PIT).
Czytaj w LEX: Ryczałt czy zasady ogólne – opodatkowanie przetwórstwa prowadzonego we własnym gospodarstwie rolnym > >

Elżbieta Chojna-Duch, Hanna Elżbieta Litwińczuk, Elżbieta Kornberger-Sokołowska
SprawdźCena promocyjna: 84.16 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 74.26 zł
Sprzedaż pelletu to działalność rozlicza
Jak wskazał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z interpretacji indywidualnej z 15 marca 2023 r., nr 0115-KDIT3.4011.132.2023.1.AD określenie „przerób sposobem przemysłowym” nie zostało zdefiniowane w ustawie o PIT. Podobnie brak też definicji wyrażenia „przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych” występującego w art. 20 ust. 1c omawianej ustawy. Zatem przy interpretacji wskazanych przepisów należy posłużyć się wykładnią językową. Według Słownika Języka Polskiego Wydawnictwo Naukowe PWN (Warszawa 1996):
- przetwórstwo – to przerabianie surowców na gotowe produkty (tom lit. L-P str. 970),
- przerób – to przerabianie surowca na produkt lub półprodukt (tom lit. L-P str. 954),
- przemysłowy – to dotyczący przemysłu, związany z przemysłem, mający zastosowanie w przemyśle,
- sposób – to określona metoda, forma wykonania (Mały Słownik Języka Polskiego Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1995 r., str. 870).
Zatem z przetwarzaniem, czy przerabianiem mamy do czynienia wówczas, gdy z surowców (np. z produktów roślinnych), przy zastosowaniu określonych metod lub form wykonania, powstają gotowe produkty lub półprodukty, posiadające inne cechy bądź właściwości do zastosowanych w tym przetwarzaniu/przerobie surowców. Natomiast z przemysłowym sposobem przerobu mamy do czynienia w sytuacji, gdy przetwarzanie/przerób ma związek z przemysłem, następuje przy użyciu urząd,zeń przemysłowych itp.
W świetle opisu stanu faktycznego należy uznać, że sprzedaż pelletu pochodzącego ze słomy z własnego gospodarstwa słomy stanowi działalność rolniczą. Działalnością rolniczą jest m.in. działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym). Działania polegające na poddaniu produktów suszeniu i prasowaniu za pomocą urządzeń bez użycia żadnych dodatków typu klej, sznurek, folia, itp. – jeżeli produkty te pozostaną nadal w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) – nie wykraczają poza zakres działalności rolniczej, o której mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt użycia specjalistycznych maszyn i urządzeń, czy też poddanie czynnikom naturalnym powodującym suszenie czy prasowanie produktów pochodzących wyłącznie z własnych upraw, pozostaje bez znaczenia przy kwalifikowaniu tego rodzaju działań do działalności rolniczej.
Zatem należy uznać, że przychody uzyskiwane ze sprzedaży pelletu powstałego ze słony pochodzącej z własnego gospodarstwa rolnego, wyprodukowane w opisany sposób, podlegają zaliczeniu do przychodów z działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o PIT, a tym samym nie podlegają podatkowi PIT (por. indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 września 2024 r., 0113-KDIPT2-1.4011.498.2024.2.AP).
Czytaj również: Szef KAS kwestionuje sprzedaż udziałów przez fundację rodzinną
Zobacz również w LEX: Ryczałty rozliczane przez płatnika > >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.