Sędzie bez sądu – nadal bez pracy, wbrew orzeczeniom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes i wiceprezesi Sądu Apelacyjnego w Warszawie odmawiają od pół roku pełnego wykonania orzeczenia Trybunału w Strasburgu wydanego w sprawach sędziów Ewy Leszczyńskiej – Furtak, Ewy Gregajtys i Marzanny Piekarskiej – Drążek. Blokują orzekanie w ich wydziałach macierzystych z pominięciem ustawy i orzeczeń sądowych, tylko na podstawie zarządzenia.

30.06.2023

NIK: Wydatki z funduszu leśnego nadal nie są dostatecznie przejrzyste

Finanse publiczne Administracja publiczna

System funkcjonujący w ramach Lasów Państwowych jest skonstruowany w taki sposób, że nie pozwala ocenić, czy wydatki z funduszu leśnego rzeczywiście były racjonalne i zasadne. Lepiej jest w przypadku nadzoru Dyrekcji Generalnej nad wydatkami podległych jednostek. To najważniejsze wnioski z kontroli przeprowadzonej przez Naczelną Izbę Kontroli.

30.06.2023

NFZ zabezpiecza pieniądze na podwyżki w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

Po dokonaniu niezbędnych zmian w prawie oddziały wojewódzkie NFZ przystąpią na początku lipca do aneksowania umów - zapowiedział w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia. Zmiany, które mają zapewnić finansowanie wzrostu minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia od 1 lipca, obejmą ponad 35 tys. umów. Aneksy zostaną podpisane do połowy lipca - informuje NFZ.

29.06.2023

Audyt termomodernizacyjny i certyfikat energetyczny to dwa różne dokumenty

Budownictwo Energetyka

Wydawałoby się, że audyt termomodernizacyjny i świadectwo charakterystyki energetycznej to tożsame pojęcia. Nic bardziej mylnego. Audyt najczęściej przygotowuję się w celu przeprowadzenia termomodernizacji obiektów użytkowanych, których koszty ogrzewania często są bardzo wysokie. Natomiast świadectwo częściej dotyczy obiektów projektowanych.

29.06.2023

Wyroby medyczne - zmiany refundacyjne od 1 stycznia 2024 r.

Pacjent Finansowanie zdrowia Niepelnosprawność

Zmiany limitów refundacji m.in. cewników hydrofilowych, osprzętu do pomp insulinowych, ortez, protez i obuwia ortopedycznego oraz wyrobów dla pacjentek po operacjach mastektomii przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Proponowane przez resort zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 r.

29.06.2023

Raport Deloitte: Kryzys wymusi na przedsiębiorcach wdrażanie strategii energetycznych

Prawo gospodarcze Energetyka

Gwałtowne wzrosty cen energii i braki surowców w Europie po napaści Rosji na Ukrainę pokazały, że potrzebne jest podjęcie działań w kierunku ujednolicenia rynku energii. Prawdopodobnie wpłynie to również na podjęcie przez przedsiębiorstwa działań w kierunku aktualizacji działań dotyczących zarządzania ryzykiem energetycznym – wynika z najnowszego raportu Deloitte.

29.06.2023

W RDS rozpoczynają się negocjacje dotyczące płacy minimalnej w 2024 roku

Finanse publiczne Administracja publiczna Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

W Radzie Dialogu Społecznego w czwartek rozpoczynają się negocjacje w sprawie płacy minimalnej w 2024 roku. Pracodawcy będą zabiegać, aby wzrosła ona zgodnie z propozycją rządu, ponieważ taka podwyżka wynika z ustawy. Konfederacja Lewiatan będzie jednak przekonywała partnerów społecznych do zmiany w przyszłości sposobu ustalania minimalnego wynagrodzenia.

29.06.2023

ZUS: Od 1 stycznia 2024 r. zmieni się tylko wysokość świadczenia wychowawczego, a nie funkcjonowanie programu

Pomoc społeczna Domowe finanse

Przewidziane w rządowym projekcie ustawy podniesienie od 1 stycznia 2024 r. kwoty świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ dla wszystkich uprawnionych z 500 do 800 złotych zostanie wdrożone w sposób płynny – informuje ZUS. I zapewnia, że odbędzie się to bez potrzeby składania wniosku i bez konieczności kontaktowania się z Zakładem. Informację otrzymają elektronicznie.

29.06.2023

BGK przedłuża do końca tego roku szczególne warunki gwarancji de minimis

Prawo gospodarcze Finanse Banki

Bank Gospodarstwa Krajowego, w porozumieniu z Ministerstwem Finansów, przedłuża okres obowiązywania specjalnych warunków gwarancji de minimis. Przedsiębiorcy będą mogli dalej z nich korzystać na preferencyjnych zasadach do 31 grudnia 2023 roku. Gwarancje dają szansę przedsiębiorcom na łatwiejsze zabezpieczenie transakcji kredytowych.

29.06.2023

Prezes NRA do premiera: Stawki za urzędówki niższe niż dla radców Prokuratorii Generalnej

Prawnicy

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, w kolejnym piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego podkreśla, że pomoc prawna dla osób najbardziej potrzebujących jest deprecjonowana przez władzę wykonawczą. W jego ocenie takim przykładem, w dodatku nieuzasadnionym, jest to, że stawki za zastępstwo prawne wykonywane przez Prokuratorię Generalną RP w pierwszej instancji są kilkukrotnie wyższe niż "urzędówki", w takiej samej kategorii spraw.

29.06.2023

Rząd pracuje nad nowym rozporządzeniem dotyczącym mobilizacji na wypadek wojny

Wojsko

Umożliwienie nakładania obowiązku świadczeń osobistych oraz rzeczowych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny na poszczególne grupy zawodowe - to główny cel rozporządzenia, nad którym pracuje obecnie Rada Ministrów. Ma ono w dużej mierze powielić obowiązujące wcześniej rozwiązania.

29.06.2023

Twórca wyszkoli AI, zarobi korporacja - dyrektywa DSM niewiele pomoże

Polscy twórcy, dziennikarze i wydawcy wciąż czekają na przepisy, które zmuszą platformy internetowe do wypłacania im wynagrodzeń za zarabianie na ich utworach. Tyle że unijna dyrektywa nie pomoże osobom, z których pracy skorzysta sztuczna inteligencja. Ta tworzy też idealne możliwości omijania unijnych przepisów.

29.06.2023

Bon na zdrowie może odbić się czkawką

Pacjent Domowe finanse Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Jedna krótka wizyta w szpitalu pochłania nawet kilka tysięcy złotych. Oznacza to, że osoba co do zasady zdrowa, która incydentalnie musi się przebadać lub trafia na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) z łatwością wydaje przypadające na nią średnie roczne kwoty na refundowane leczenie. Koszty opieki na oddziale intensywnej terapii czy w ramach programów lekowych są znacznie wyższe i przekraczają możliwości budżetowe większości pacjentów.

29.06.2023

Osoba z niepełnosprawnością w ośrodku wychowawczym będzie mogła uczyć się dłużej

Szkoła i uczeń Niepelnosprawność

MEiN przygotowało projekt rozporządzenia umożliwiającego przedłużenie okresu nauki o dwa lata uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Chodzi o dokumenty wydane ze względu na niepełnosprawność uczęszczających do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów i rodzajów oraz uczniom szkół ponadpodstawowych w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich.

29.06.2023

Mieszkanie pod jednym dachem wystarczy, by wziąć urlop opiekuńczy na dziadka i konkubenta

Prawo pracy Prawo europejskie

Pracownik w Polsce, wbrew zaleceniom unijnej dyrektywy, nie skorzysta z przysługujących mu pięciu dni w roku kalendarzowym urlopu opiekuńczego, by zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie dziadkowi lub swojemu rodzeństwu jako członkom rodziny. Chyba, że mieszkają pod jednym dachem. W ten sposób z urlopu skorzystają też konkubenci, choć polskie prawo nie stawia na równi związku partnerskiego z małżeńskim.

29.06.2023

Zerowy VAT na żywność ma obowiązywać do końca 2023 roku

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy

Zerowa stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5-proc. stawką podatku, obowiązuje od lutego ubiegłego roku. Zasada ta zostanie utrzymana do końca 2023 roku. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, utrzymanie zerowej stawki podatku w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. to około sześć miliardów więcej w portfelach obywateli.

28.06.2023

Prawie 40 proc. Polaków nie wie o nowych przepisach z zakresu prawa pracy - badanie

Prawo pracy Prawo europejskie

Aż 86 proc. Polaków pozytywnie ocenia zmiany w prawie pracy, które weszły w życie w kwietniu 2023 roku. Jednocześnie tylko 12 proc. ankietowanych dobrze orientuje się w nowych przepisach, a połowa zna je w ograniczonym zakresie. Co ciekawe, aż 47 proc. ankietowanych twierdzi, że obecny pracodawca nie poinformował ich o zmianie przepisów, zapominając, że pracodawca nie ma takiego obowiązku.

28.06.2023

Wniesienie akcji do fundacji rodzinnej bez podatku dochodowego

CIT Finanse

Pojawiają się już pierwsze interpretacje podatkowe dotyczące fundacji rodzinnej. Skarbówka potwierdza, że wniesienie przez fundatora składników majątkowych, w tym akcji, w celu pokrycia funduszu założycielskiego fundacji, nie będzie powodować powstania po stronie fundatora przychodu na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

28.06.2023

Kancelaria Gide partnerem przy wsparciu ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie

Prawnicy Rynek

Kancelaria Gide została partnerem programu United Business for Ukraine (Zjednoczony Biznes dla Ukrainy), realizowanego pod egidą United Nations Global Compact Network Poland. W ramach inicjatywy prawnicy kancelarii będą udzielać bezpłatnego wsparcia prawnego podmiotom zaangażowanym w pomoc humanitarną ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę.

28.06.2023

Zmiany w oprocentowaniu sędziowskich i prokuratorskich pożyczek opublikowane w Dzienniku Ustaw

Wymiar sprawiedliwości

Od miesięcy prokuratorzy i sędziowie skarżą się na wzrost wysokości rat pożyczek mieszkaniowych przyznawanych im na podstawie ustaw ustrojowych. Powodem jest uzależnienie oprocentowania od wysokości inflacji zapisanej w budżecie. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło sytuację poprawić dodając w stosownym rozporządzeniu, że to nie może być więcej niż wysokość stopy referencyjnej NBP - obecnie 6,75 proc. Rozporządzania zostały opublikowane, w ciągu 14 dni wchodzą w życie.

28.06.2023