Od lipca wzrosną minimalne płace w ochronie zdrowia. Łącznie w ciągu roku do systemu ochrony zdrowia dodatkowo trafi ponad 15 mld zł. Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił plan finansowy, aby zabezpieczyć środki na realizację podwyżek w tym roku.

Czytaj także na Prawo.pl: 

W lipcu kolejne podwyżki w ochronie zdrowia - wiadomo już, jak wysokie 

Podwyżki w ochronie zdrowia już w lipcu - pieniędzy ma wystarczyć dla każdego
Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) przedstawiła ministrowi zdrowia rekomendację w trzech wariantach w sprawie sposobu finansowania podwyżek wynagrodzeń minimalnych w ochronie zdrowia.

 

Minister zdrowia wybrał wariant uwzględniający nie tylko wzrost minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale także koszt wzrostu płac dla osób zatrudnionych np. na kontraktach, inflacji, nadwykonań oraz wyższych wycen w internie, chirurgii i położnictwie, czyli obszarach szczególnie ważnych dla szpitali powiatowych.

Agencja przygotowała rekomendacje na podstawie danych pozyskanych bezpośrednio z placówek medycznych, w tym ze szpitali. Ostatecznie dane przekazało niespełna 19 proc. placówek medycznych mających kontrakt z NFZ, w tym 85 proc. placówek należących do sieci szpitali - poinformował w czwartek NFZ.

Kolejnym etapem po ogłoszeniu rekomendacji przez AOTMiT są zmiany w prawie, które pozwolą na wejście w życie rozwiązań przyjętych w rekomendacji. Minister zdrowia zmienia rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), a prezes NFZ zarządzenia dotyczące m.in.: leczenia szpitalnego, finansowania PSZ, podstawowej opieki zdrowotnej oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

NFZ zmienił także plan finansowy na 2023 rok. Fundusz na realizację rekomendacji AOTMiT zabezpieczył na drugą połowę bieżącego roku ponad 7,5 mld zł.