NIK ma zastrzeżenia do prywatyzacji lokali komunalnych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nierzetelne działania, błędna interpretacja przepisów i nieprawidłowa organizacja pracy - to główne przyczyny, dla których prywatyzacja lokali komunalnych jest przeprowadzana niezgodnie z obowiązującymi przepisami - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. I zwróciła uwagę, że lokale komunalne są wciąż prywatyzowane bez przetargu.

07.02.2023

Minister Czarnek: Na organizacje pozarządowe spada fala nienawiści

Zarządzanie oświatą

Szanowni państwo, bardzo was przepraszamy. Będziemy dalej budować społeczeństwo obywatelskie i prosimy państwa o to, żebyście dalej z nami byli - mówił w Sejmie minister edukacji Przemysław Czarnek, kierując słowa do zarządów organizacji pozarządowych, które otrzymały dotacje na nieruchomości z MEiN.

07.02.2023

MEiN przekaże dodatkowe 12 mln zł na zakup dostępu do czasopism naukowych

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki przyzna dodatkowe środki na zakup dostępu do czasopism naukowych - ma to na celu zapewnienie naukowcom dostępu do elektronicznych baz danych oraz czasopism i publikacji naukowych w wersji elektronicznej. To także odpowiedź na głos środowiska naukowego, które zgłosiło postulat utrzymania dostępu do czasopism „Nature” i „Science”.

07.02.2023

Przepisy o kodeksowej pracy zdalnej zostały opublikowane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca pracę zdalną i możliwość kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawców została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 21 lutego 2023 roku, a przepisy o pracy zdalnej wejdą w życie 7 kwietnia.

07.02.2023

Kontrowersyjne normy w ustawie deregulacyjnej dotyczące miejsc parkingowych

Rynek i konsument Nieruchomości

Uchwaloną przez sejm tzw. ustawą deregulacyjną mają zająć się senackie komisje Budżetu i Gospodarki Narodowej. Organizacje przedsiębiorców ostrzegają, że może mieć ona negatywny wpływ na rynek mieszkaniowy w Polsce z uwagi na wyśrubowane normy dotyczące współczynnika parkingowego.

07.02.2023

Dostęp obywateli do ich dokumentacji osobowo-płacowej trzeba chronić - interwencja RPO

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Brak przepisów pozwalających na należyty nadzór nad firmami przechowującymi dokumentację prowadzi do naruszenia praw osób starszych zabiegających o emeryturę w należnej wysokości - alarmuje RPO. Rzecznik Praw Obywatelskich podzielił się ustaleniami z badania skargi obywatelki, która przez wiele lat nie była w stanie uzyskać swojej dokumentacji pracowniczej z upadłego zakładu.

07.02.2023

Renta rodzinna – nie tylko dla wdowy i wdowca

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Prawo do renty rodzinnej przysługuje zarówno wdowie, jak i wdowcowi. Trzeba jednak spełniać określone warunki, żeby otrzymać rentę po zmarłym – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O rentę rodzinną mogą wystąpić także dzieci zmarłego rodzica, a w niektórych sytuacjach także wnuki i rodzeństwo.

07.02.2023

Szkoła nie może ignorować nielegalnych zachowań ucznia

Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Uczniowie zniszczyli toalety, zakładają w internecie grupy, na których wymieniają się niewybrednymi komentarzami o kolegach, poszarpali się pod szkołą - skarżą się rodzice na wywiadówkach. Bywa, że tego rodzaju czyny wypełniają znamiona wykroczeń lub nawet przestępstw, zatem kwalifikują do zgłoszenia organom ścigania. Chyba, że dyrektor skorzysta z przyznanych mu we wrześniu uprawnień.

07.02.2023

Prewencyjna kontrola trzeźwości musi być w firmie uregulowana

Prawo pracy

Wprowadzone do Kodeksu pracy przepisy o możliwości dokonywania prewencyjnej kontroli trzeźwości i na obecność środków działających podobnie do alkoholu wprost umożliwiły ustalenie wewnętrznych zasad sprawdzania wyrywkowego pracowników pod kątem alkoholu i podobnie działających substancji. Jeżeli pracodawca zasad takich nie wprowadzi, nie będzie mógł przeprowadzać takich kontroli.

07.02.2023

Za śmieci znowu drożej? Rozporządzenie o MBP stawia pod ścianą branżę odpadową

Odpady Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Mission impossible - tak można określić wymogi nowego rozporządzenia o mechaniczno-biologicznym przekształcaniu nałożone na instalacje przerabiające takie resztki. W myśl już  obowiązujących regulacji, bardzo wiele, jeśli nie większość zajmujących się tym zakładów powinno już zostać zamkniętych. Możliwy jest też wzrost kosztów funkcjonowania instalacji, a w konsekwencji wzrost opłat dla mieszkańców.

07.02.2023

Zaporowe opłaty nie zachęcą konsumentów do postępowań grupowych

Prawo cywilne Rynek i konsument

Projektowana nowelizacja ma ułatwiać konsumentom inicjowanie pozwów zbiorowych. Jednak z powodu proponowanej bardzo wysokiej opłaty wstępnej - do 5 procent wartości dochodzonego roszczenia - nowe przepisy nie tylko nie przełożą się na wzrost popularności takich powództw, ale wręcz je ograniczą i doprowadzą do powstania nieuzasadnionych różnic w zakresie opłat sądowych.

07.02.2023

Ulga sponsoringowa jest – trudno jednak z niej skorzystać

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeśli podatnik zaliczy wydatki związane ze sponsoringiem do kosztów uzyskania przychodu, to nie skorzysta z ulgi na sport. Taką niekorzystną interpretację wydały organy skarbowe. Eksperci oceniają, że taka wykładnia niweczy cel, w którym była wprowadzona ulga. Założeniem miało być przede wszystkim zwiększenie wydatków sektora prywatnego na sport, kulturę i naukę.

07.02.2023

Sąd wydaje nakaz zapłaty, prezes sądu lub szef prokuratury wnosi sprzeciw - batalia o wynagrodzenia

Prokuratura

Coraz więcej prokuratorów i sędziów decyduje się na kierowanie pozwów w sprawie swoich wynagrodzeń, na razie za 2022 rok. Sądy wydają też coraz więcej nakazów zapłaty z tym, że odpowiedzią na nie są sprzeciwy prezesów sądów i szefów prokuratury. Ci ostatni wskazują m.in., że sąd orzekający w sytuacji powzięcia wątpliwości co do konstytucyjności przepisów, nie może odmówić ich stosowania, może natomiast zwrócić się z pytaniem do Trybunału Konstytucyjnego.

07.02.2023

Ministerstwo obcina pierwszy szczebel z drabiny kariery urzędnika samorządowego

Samorząd terytorialny

Dlaczego dyrektor biblioteki jest ważniejszy od sekretarza gminy, a wymagania dla referenta czy podinspektora w urzędzie są niższe niż dla starszego magazyniera lub kontrolera strefy płatnego parkowania? Zaproponowane w rządowym projekcie nowelizacji niektóre kategorie zaszeregowania, wykazy stanowisk oraz wymagania budzą ogromne kontrowersje wśród samorządowców.

07.02.2023

Blokowanie zamiany leków może się odbić na zdrowiu pacjenta

Pacjent Farmacja

Ministerstwo Zdrowia nie chce, aby lekarz mógł blokować możliwość wydania pacjentowi zamiennika leku w aptece. Chodzi o oznaczenie: "nie zamieniać" lub "NZ". Jeśli lekarz umieści je na recepcie, farmaceuta nie może zaproponować innego, na przykład tańszego leku. I chociaż przepis może być korupcjogenny, to ma uzasadnienie ze względów medycznych. Na przykład, gdy pacjent ze względu na uczulenie, ma bardzo precyzyjnie dobraną terapię.

07.02.2023

Szefowie MS bronią narodowców, rząd blokuje ich ustawę o "wolności słowa"

Prawo karne Administracja publiczna

Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa wolnościowa jest potrzebna, by prywatne, globalne firmy nie decydowały o dostępie Polaków do informacji. Istotą demokracji jest gwarancja wolności słowa i swoboda debaty publicznej. Jeżeli te gwarancje są naruszone, zagrożona jest demokracja – powiedzieli w poniedziałek wiceministrowie sprawiedliwości Sebastian Kaleta i Marcin Warchoł.

06.02.2023

Norma 700 metrów od zabudowań zabija 84 proc. planów przygotowanych pod inwestycje wiatrowe

Środowisko Energetyka

Sejm przyjmując poprawkę zmieniającą odległość minimalną wiatraka od zabudowań z 500 na 700 metrów, zdecyduje o wyrzuceniu do kosza 84 proc. z obowiązujących planów miejscowych. W skali wybranych województw oznacza to nawet 100 proc. Zamiast planować tam, gdzie to już wcześniej było zaplanowane, będziemy planować obok, na nowo, a to zajmie kolejne lata – wynika z analizy Urban Consulting.

06.02.2023

Pojęcie obiekt budowlany nie zawsze oznacza to samo

Budownictwo

Odpowiednia kwalifikacja obiektu budowlanego jest bardzo ważna – zależą od niej formalności, jakich należy dokonać oraz wymagania, które trzeba spełnić. Przykładowo, przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie odnoszą się wyłączenie do budynków i niektórych budowli.

06.02.2023