- Dokładnie od tygodnia trwa festiwal nienawiści, chamstwa, hejtu - nie przeciwko nam, nie przeciwko mi, nie przeciwko rządowi Zjednoczonej Prawicy, hejtu przeciwko zarządom organizacji pozarządowych, które od lat wykonują znakomitą pracę edukacyjną. Z tego miejsca chcę bardzo serdecznie państwa przeprosić, zarządy czterdziestu kilku organizacji hejtowane niemiłosiernie - powiedział szef MEiN.

Czytaj:​ Dotacja podręcznikowa wyższa w 2022 r. - Prawo.pl>>

 

 

Opozycja  chce kontroli przyznawania dotacji

- Chcemy wiedzieć, dlaczego Fundacja Polska Wielki Projekt, która najsłabiej uzasadniła swój wniosek, otrzymała największe dofinansowanie - 5 mln złotych - mówiła Katarzyna Lubnauer. - Będziemy chciały sprawdzić, jak ta fundacja utrzymywała się w ciągu ostatnich lat - powiedziała Szumilas. - Będziemy jutro w Polskim Holdingu Nieruchomości, chcemy sprawdzić, jak to się stało, że PHN sprzedaje willę w cenie niższej niż była wystawiona wcześniej - dodała. Posłanka Lubnauer przypomniała, że szef MEiN Przemysław Czarnek mówił, że pieniądze resortu nie będą trafiały "do organizacji lewackich". W przypadku tego konkursu, mówiła, trafiały - jak wszystko na to wskazuje - do organizacji powiązanych z obozem władzy.

Posłanki będą też chciały sprawdzić, mówiła Lubnauer, do kiedy różne organizacje mają wykonać inwestycje, czyli np. zakupić budynek na swoje cele, a także czy już po rozstrzygnięciu organizacje zmieniały budynki oraz czy wydłużano im termin na wykonanie inwestycji. Lubnauer zwróciła bowiem uwagę, że konkurs był ogłoszony w sierpniu 2022 roku i był miesiąc na przedstawienie dokumentów, czyli np. dokumentacji budynków, które organizacja chce kupić. Wiele organizacji wycofało się więc z uwagi na napięte terminy, stąd potem ich wydłużanie dla zwycięzców byłoby nie fair.

- Kto mógł być przygotowany do tego, żeby w sierpniu w ciągu miesiąca zgromadzić wszystkie dokumenty, przedstawić je komisji konkursowej i skorzystać z dobrodziejstw tego konkursu. To jest pytanie, które sobie zadajemy i na to pytanie uważam, powinien odpowiedzieć pan minister Czarnek - powiedziała Szumilas. - Pan minister Czarnek powinien odpowiedzieć, w jaki sposób ten konkurs był organizowany. Czy rzeczywiście było tak, że niektóre organizacje pozarządowe wiedziały o tym konkursie wcześniej - dodała. Zapowiedziała, że posłanki chcą "zwrócić się do NIK, by zbadała ten konkretny konkurs".

 

Posłanka Lubnauer zaznaczyła, że jest wiele fundacji, które działają na rzecz młodzieży i mogłyby być profitentami takich konkursów, ale tutaj preferowane były fundacje o charakterze politycznym. Żaden z 12 budynków nie trafił np. do harcerstwa, a jedna z fundacji, która znalazła się wśród zwycięzców powstała w grudniu 2021.

- Tak uwłaszczają się organizacje powiązane z politykami PiS na majątku publicznym - skomentowała Lubnauer. 17 stycznia br. na konferencji prasowej we wtorek posłanki KO poinformowały, że przeprowadziły kontrolę poselską zorganizowanego przez MEiN w ubiegłym roku konkursu na dofinansowania na "rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania".

 

 

Czarnek o konkursie MEiN: organizacje przedstawiły znakomite projekty edukacyjne

- 40 mln zł na 42 organizacje, które przedstawiły znakomite projekty edukacyjne - powiedział we wtorek minister Przemysław Czarnek, odnosząc się do dotacji MEiN dla organizacji pozarządowych. "Podstawowym kryterium było: nie dajemy pieniędzy lewakom i komunistom" - dodał. Czarnek był pytany we wtorek przez dziennikarzy, jakie były kryteria przyznawania pieniędzy dla organizacji na zakup nieruchomości w konkursie Ministerstwa Edukacji i Nauki "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania".

- Państwo wystawiacie się na śmieszność. 40 mln zł na 42 organizacje, średnio po kilkaset tysięcy złotych dla organizacji, które przedstawiły znakomite projekty edukacyjne, które zostały wyłonione na podstawie przepisów prawa i dających prawo ministrowi edukacji do zorganizowania takiego programu - powiedział minister.

Sprawdź też: Kalendarz zadań dyrektora - LUTY 2022 >>>

- Fundacja, która organizuje znakomite kongresy "Polska Wielki Projekt" wzmacniające państwo polskie, przedstawiła projekt edukacyjny, skupiający młodzież wokół idei Trójmorza i świetną lokalizację, budynek na siedzibę pod ten projekt - powiedział szef MEiN. Jak zaznaczył, konkurs będzie kontynuowany. - Będziemy ponawiać ten konkurs, ten program dla ochotniczych straży pożarnych, dla innych stowarzyszeń i fundacji, które również składają wnioski, które nie zmieściły się w tym projekcie, bo te środki są tym organizacjom potrzebne, organizacjom, które realizują świetne programy edukacyjne - podkreślił. We wtorek na portalu TVN24 opublikowano artykuł zawierający listę 12 nieruchomości oraz organizacji, którym zostały przyznane dotacje na ich zakup w ramach konkursu MEiN "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Jak czytamy jest to lista "willi, budynków, apartamentów i działek budowlanych, które już trafiły lub najpewniej trafią do organizacji powiązanych z politykami Prawa i Sprawiedliwości oraz do katolickich i prawicowych. (ms/PAP)