Interpretacje podatkowe wciąż potrzebne, ale trudno je uzyskać

Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Krajowa Informacja Skarbowa wydała w I półroczu 2023 r. 11,8 tys. interpretacji podatkowych oraz 4,5 tys. innych rozstrzygnięć: w tym 2,7 tys. postanowień o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia oraz 1,2 tys. odmów wydania interpretacji - wynika z raportu Podatkowy Rollercoaster. Eksperci zwracają uwagę, że negatywnym zjawiskiem są wciąż interpretacje warunkowe. Niepokoi też brak pewności, czy nie wzrosną opłaty.

06.09.2023

Skoro samorząd płaci beneficjentom, ci muszą go chwalić

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Niepubliczne szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe, korzystające z powiatowych bądź miejskich dotacji, mogą być zobowiązane do informowania o tym fakcie w dokumentacji finansowej, w tym na fakturach potwierdzających zakupy dokonywane z pomocą przekazanych im pieniędzy. Beneficjenci powinni też ułatwiać pracę kontrolerom dotacji, sporządzając odpowiednie obliczenia i zestawienia.

06.09.2023

17-latka nie kupi papierosów, ale wstrzyknie sobie botoks

Pacjent

Nastolatka nie potrzebuje zgody na powiększenie ust. Chociaż toksyna botulinowa to lek przepisywany na receptę, a kwas hialuronowy jest wyrobem medycznym, to zabieg ten jest dostępny w szarej strefie, wykonywany w tzw. salonach beauty czy fryzjerskich. Poza gabinetami lekarskimi nie działają natomiast prawa i obowiązki, którym podlegają medycy. Nie mają zastosowania przepisy, które powinny chronić małoletnich, jak zgoda rodziców.

06.09.2023

Biurokracja wciąż zmorą w szkole - programy pomagają w zarządzaniu dokumentami

Zarządzanie oświatą

Jednym z postulatów strajku nauczycieli było ograniczenie biurokracji w szkole. Wciąż jednak ma się ona świetnie, a nawet coraz lepiej - zwłaszcza przez zmianę dotyczącą oceniania nauczycieli. Choć resort obiecywał, że ograniczy liczbę wymaganych dokumentów, niewiele to dało. Tym bardziej, że pewne kwestie dyrektor dokumentuje dla własnego bezpieczeństwa.

06.09.2023

Adwokat generalny – minister najaktywniejszy w kwestionowaniu wyroków

Wymiar sprawiedliwości

Od kwietnia 2018 roku skargę nadzwyczajną wniesiono 1889 razy – najczęściej po tę instytucję sięgał Prokurator Generalny i kwestionował rozstrzygnięcia sądów cywilnych. Mimo że skarga zarezerwowana jest dla profesjonalnych podmiotów, akta z powodu braków formalnych zwrócono aż 620 razy. Problematyczne jest wykorzystywanie instytucji do kwestionowania orzeczeń, które idą nie po linii światopoglądowej szefa resortu sprawiedliwości.

06.09.2023

Jak przygotować się do głosowania w wyborach do parlamentu i referendum

Samorząd terytorialny Wybory

W nadchodzących wyborach 15 października można głosować zarówno w miejscu stałego zameldowania, miejscu stałego zamieszkania albo w dowolnym innym miejscu. W tym ostatnim przypadku należy jednak uzyskać stosowne zaświadczenie. Obecnie jest to o tyle proste, że wniosek o jego wydanie można złożyć w wybranym przez siebie urzędzie gminy.

06.09.2023

Wypożyczalnia PFRON oficjalnie otwarta - jest lista dostępnego sprzętu

Pacjent Finansowanie zdrowia Niepelnosprawność

Jest już dostępna lista specjalistycznego sprzętu dla osób z niepełnosprawnościami. Można go wypożyczyć - po wniesieniu kaucji - z centralnej wypożyczalni technologii wspomagających, którą tworzy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z kolei wzór wniosku o wypożyczenie sprzętu na stronie PFRON pojawił się we wtorek późnym popołudniem.

05.09.2023

"Lex knebel" z podpisem prezydenta

Środowisko Budownictwo

Prezydent podpisał nowelizację ustawy nazywanej potocznie "lex knebel". O jej odrzucenie apelowały organizacje pozarządowe i eksperci. Obawy i kontrowersje wzbudziły przede wszystkim plany wykluczenia udziału obywateli z dużej grupy inwestycji budowlanych. Wcześniej Sejm odrzucił senackie veto w tej sprawie.

05.09.2023

Nowy partner w kancelarii DZP - dołącza wraz z zespołem

Prawnicy

Jak informuje kancelaria DZP, z początkiem września do grona Partnerów DZP dołączył Piotr Orczykowski, który wraz z pięcioosobowym zespołem wzmocni ekspertyzę Praktyki Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych w zakresie doradztwa regulacyjnego oraz transakcyjnego dla podmiotów rynku funduszy inwestycyjnych, alternatywnych spółek inwestycyjnych oraz depozytariuszy.

05.09.2023

Więcej badań dostępnych u lekarza rodzinnego

Pacjent Zawody medyczne

Leczenie i diagnoza stanu przedcukrzycowego, nadczynności tarczycy czy możliwość konsultacji specjalistycznej dla dzieci w ramach opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) to niektóre zmiany, które Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić od 1 października. Zgodnie z projektem lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie mógł skierować pod pewnym warunkiem na badania laboratoryjne - te zmiany miałaby wejść w życie od nowego roku.

05.09.2023

Nic nie uzasadnia zamrożenia płac sędziów - sam TK na razie nie podejmie decyzji

Prawnicy

Skarga I Prezesa Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Manowskiej oraz Krajowej Rady Sądownictwa dotycząca wynagrodzeń sędziów w 2023 roku miała zostać rozpoznana przez Trybunał Konstytucyjny 5 września. Sprawa została jednak odroczona. Do sprawy przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem rozwiązania ustawy okołobudżetowej na rok 2023 są niezgodne z zasadą praw nabytych i niezależnością sądów.

05.09.2023

Wypalenie zawodowe. Wyjazd w tropiki nie jest lekarstwem

Prawo pracy

Po wakacjach wiele osób ma problem z powrotem do pracy, często stresującej i wyczerpującej. Pojawia się u nich wypalenie zawodowe – zjawisko, które dotyczy coraz większej liczby pracowników. Wypalenie jest związane z charakterystyką wykonywanej pracy, a nie z sektorem gospodarki.

05.09.2023

1 na 10 pracowników nie je ani jednego posiłku w pracy - badanie

Prawo pracy BHP Rynek pracy

Aż 53 proc. pracowników je posiłki w samotności, a 20 proc. nie przerywa nawet pracy na czas lunchu – wynika z najnowszego badania Antal i Sodexo. Według Eurostatu, polscy pracownicy spędzają w pracy średnio 41,1 godziny tygodniowo. Z tego względu to, w jaki sposób pracownik odżywia się w pracy jest kluczowe dla jego zdrowia.

05.09.2023

Senatorowie krytycznie o tzw. Lex Czarnek 3.0

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Prowadzenie lekcji przez organizację pozarządową ma być poprzedzone uzyskaniem pozytywnej opinii rady rodziców, rady placówki oraz poinformowaniem organu prowadzącego i kuratora oświaty - to główne założenia noweli prawa oświatowego, którą zajmie się w środę Senat. Zmiany - nazywane czasem lex Czarnek 3.0 - poparli posłowie.

05.09.2023

Od 15 września nowe przepisy o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia

Prawo pracy

Ustawa, która wejdzie w życie 15 września, ureguluje formy uczestnictwa pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółek, a także prawa i obowiązki pracowników oraz organu zarządzającego albo administrującego spółki podlegającej transgranicznemu przekształceniu, połączeniu lub podziałowi.

05.09.2023

Amortyzacja budynku tylko przez 5 lat w gminie o wysokim bezrobociu

CIT PIT Małe i średnie firmy

Opublikowana została nowelizacja, zgodnie z którą okres amortyzacji budynków i budowli niemieszkalnych ma zostać skrócony z 40 lat do odpowiednio 5 lub 10 lat, w zależności od stopy bezrobocia w powiecie położenia nieruchomości. Pozwoli to zastosować stawkę amortyzacji wynoszącą nawet 20 proc. rocznie przez 5 lat. Nowe zasady wejdą w życie z początkiem 2024 r.

05.09.2023

Z religii się ucznia nie zwalnia, tylko się go na nią zapisuje

Zarządzanie oświatą

Nie można wymagać, by rodzice wypisywali dziecko z religii - zgodnie z prawem żąda się od nich wyłącznie pozytywnej deklaracji uczestnictwa w tych zajęciach. Nie ma też podstaw prawnych do organizowania lekcji religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych, ale ze względów organizacyjnych warto to przemyśleć. Mimo zapowiedzi resortu edukacji, póki co nie przygotowano też przepisów dotyczących obligatoryjnego wyboru religii lub etyki.

05.09.2023

Ojcowie nie korzystają masowo z 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego

Ubezpieczenia społeczne

W lipcu 2023 r. ZUS wypłacił zasiłki macierzyńskie z tytułu urlopu rodzicielskiego na rzecz 132 tys. osób na łączną kwotę prawie 428,5 mln zł. To niewiele więcej niż w czerwcu (127,2 tys. osób pobierających), ale mniej niż w maju i w kwietniu – odpowiednio 133,6 tys. i 146 tys. osób. Zdaniem prawników ojcowie składają wnioski o urlop rodzicielski na podstawie nowych przepisów, ale nie jest to wciąż zjawisko masowe.

05.09.2023

Na przepisy o badaniu Legionelli w domowym kranie jeszcze zaczekamy

Środowisko Prawo unijne

Przeglądy na obecność Legionelli mieli wykonywać właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych. Za niedopełnienie tego obowiązku grozić miały kary do 10 tys. zł. Takie miało być prawo. Jednak projekt wdrażający unijną dyrektywę, choć jest już gotowy, to nie ma szans na uchwalenie w kończącej się kadencji Sejmu. Obecnie badanie Legionelli w ciepłej wodzie nakazuje rozporządzenie ministra zdrowia. Sprawdzana powinna być woda m.in. w DPS-ach, szpitalach czy szkołach, ale w budynkach mieszkalnych - już nie.

05.09.2023

Skuteczna, bezstronna i niezależna od polityki kontrola służb

Prawo karne

Polskie służby odpowiedzialne za dbanie o bezpieczeństwo obywateli nie informują o inwigilacji osób poddanych kontroli operacyjnej. Można się o tym dowiedzieć dopiero z aktu oskarżenia. Jednakże w 2022 r. tylko 13 proc. podsłuchów prowadzonych przez policję przyniosło materiały do procesu karnego. Pozostałe osoby, których prywatność została naruszona, nigdy się o tym nie dowiedzą.

05.09.2023