SN: Podział majątku sędziego Żurka - rozpatrzenie skargi nadzwyczajnej za miesiąc

Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej na posiedzeniu niejawnym 26 maja br. odroczył ogłoszenie orzeczenia w sprawie o podział majątku między sędzią Waldemarem Żurkiem a jego byłą żoną do 30 czerwca br. Skargę nadzwyczajną w tej sprawie od korzystnego dla powoda wyroku złożył Prokurator Generalny, powołując się na konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej.

27.05.2021

W poniedziałek prezydent powoła Radę ds. Samorządu Terytorialnego

Administracja publiczna

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powoła Radę ds. Samorządu Terytorialnego, która ma być płaszczyzną debaty z samorządowcami. To tu ma odbywać się analiza obowiązującego prawa, przedstawianie nowych pomysłów i rozwiązań, które mają przekładać się później na działania legislacyjne. W jej skład wejdzie ponad dwudziestu przedstawicieli samorządów i doradców prezydenckich.

27.05.2021

ZUS przejmie od urzędów pracy rejestrację bezrobotnych dla potrzeb ubezpieczenia zdrowotnego

Ubezpieczenia społeczne

W Polskim Ładzie zaproponowano przeniesienie do ZUS procedury rejestracji osób bezrobotnych dla potrzeb ubezpieczenia zdrowotnego. Zmiany mają wejść w życie od stycznia 2022 roku. Z danych wynika, że 57 proc. bezrobotnych rejestruje się w urzędach pracy tylko po to, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne i nie jest zainteresowanych znalezieniem zatrudnienia.

27.05.2021

ZUS: W 10 dni ponad 161 tys. zgłoszeń kodu zawodów w dokumentach ubezpieczeniowych

Ubezpieczenia społeczne

16 maja weszła w życie ważna zmiana dotycząca zgłoszeń do ubezpieczeń. W dokumentach: ZUS ZUA i ZUS ZZA trzeba wykazywać kod wykonywanego zawodu. W ciągu pierwszych dni obowiązywania tych przepisów w zgłoszeniach najczęściej pojawiały się zawody takie jak: pracownik ochrony fizycznej, sprzedawca i kierowca samochodu ciężarowego.

27.05.2021

ETPC zajmie się ponownie niezależnością KRS - w tle sprawa suplementu na potencję

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną firmy, która zajmowała się m.in. dystrybucją suplementu diety mającego poprawić sprawność seksualną mężczyzn. Spółka wystąpiła jednak do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, bo jak wskazuje doszło do naruszenia jej prawa do rozpoznania sprawy przez niezależny, bezstronny, i ustanowiony ustawą sąd.

27.05.2021

Samorządy mają promować szczepienia, ale nie wiedzą, ilu mają zaszczepionych

Samorząd terytorialny Koronawirus szczepienia

Rząd do wsparcia szczepień wykorzystuje model, który zadziałał podczas wyborów prezydenckich. Wtedy promował frekwencję wozami strażackimi, teraz nagrodami finansowymi dla samorządów. Samorządowcy wskazują jednak, że trudno im promować szczepienia, skoro nie wiedzą nawet ile mieszkańców zaszczepiło się. Problemem też jest wciąż dostępność szczepionek.

27.05.2021

Już nie gminy, lecz ZUS ma wypłacać świadczenia 500 plus

Samorząd terytorialny Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Od 1 stycznia 2022 roku nowe wnioski o 500 plus będzie rozpatrywał ZUS. On też będzie wypłacał świadczenia - w gestii samorządów pozostaną tylko te, które zostaną przyznane do końca tego roku. Taki pomysł na centralizację i automatyzację procesu ma resort rodziny. Nie wiadomo jednak, jak ZUS będzie weryfikował prawo do świadczenia wychowawczego.

27.05.2021

Firmy szukają sposobu, by uciec przed Polskim Ładem

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Rejestracja firmy w Czechach czy przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Przedsiębiorcy szukają alternatyw w obliczu Polskiego Ładu. Rozliczanie podatków w Czechach może być kuszące, jednak nie każdy może sobie pozwolić na taką zmianę. Klienci doradców podatkowych analizują więc krajowe alternatywy.

27.05.2021

Monitoring zwiększa bezpieczeństwo, ale nie wolno bezkarnie podglądać sąsiada

Budownictwo RODO

Kamery na prywatnej posesji lub na bloku nie zawsze wiszą legalnie. Coraz częściej sądy orzekają więc, że naruszają prywatność osób postronnych i nakazują ich usunięcie oraz wypłatę zadośćuczynienia poszkodowanym. Jest też pierwsza kara administracyjna nałożona na zarządcę nieruchomości za naruszenie przepisów RODO, choć te wprost nie odnoszą się do budynków mieszkalnych.

27.05.2021

MS wraca do zaostrzenia kar za przestępstwa pedofilskie

Wymiar sprawiedliwości

Po głośnej sprawie zabójstwa 11-latka z Katowic Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do propozycji zaostrzenia kar wobec sprawców przestępstw o charakterze pedofilskim. Przypomnijmy, zmiany w tym zakresie próbowano wprowadzić wiosną 2019 r., ostatecznie nowela została jednak zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny. Przyczyną był sposób procedowania nad regulacją.

26.05.2021

Samorząd diagnostów laboratoryjnych domaga się zmian w ustawie

Zawody medyczne

Ustawa o diagnostyce laboratoryjnej wymaga zmian - uważa prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alicja Niewiadomska. I wskazuje, że potrzebne jest m.in. uregulowanie zasad wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej i wprowadzenie kompleksowych norm zatrudnienia w laboratoriach.

26.05.2021

KRS rekomenduje Macieja Nawackiego do NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, a także członek Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki, został w czwartek rekomendowany przez ten organ do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W konkursie sędziowskim pokonał 17 innych kandydatów, a o jego nominacji zadecyduje prezydent Andrzej Duda.

26.05.2021

GIS: Fontanny mogą działać, ale trzeba je dezynfekować

Samorząd terytorialny Koronawirus

Nie ma zakazu działania fontann, instalacji wodnych i tężni ulicznych. Należy im jednak zapewnić odpowiednią dezynfekcję wody i pamiętać o zachowaniu dystansu. Większym problemem od wirusa SARS-CoV-2 mogą być bakterie z rodzaju Legionella- przypomniał w środę Główny Inspektor Sanitarny.

26.05.2021

Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2020 rok przyjęte

Finanse publiczne Administracja publiczna

W środę rząd przyjął uchwałę w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok wraz z uchwałą w sprawie zamknięcia rachunków budżetu państwa za rok 2020. Z dokumentu wynika, że dochody budżetu państwa wyniosły blisko 420 mld zł, wydatki ok. 505 mld zł. Deficyt budżetu państwa zamknął się w kwocie prawie 85 mld zł.

26.05.2021

Ponad 200 mln zł na owoce i przetwory mleczne dla szkół

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Rząd przeznaczy 128,1 mln zł na realizację programów promujących zdrowe nawyki żywieniowe wśród uczniów w roku szkolnym 2021/2022. Kolejne ponad 100 mln zł na ten cel mają pochodzić z Unii Europejskiej. Fundusze pozwolą na zakup i dostawę owoców oraz warzyw, a także mleka i przetworów mlecznych do placówek oświatowych.

26.05.2021

Lewiatan: Fali zwolnień pracowników nie widać

Rynek Prawo pracy

W kwietniu 2021 roku stopa bezrobocia wyniosła 6,3 proc. i była niższa o 0,1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było 1053,8 tys. osób. Zdaniem ekspertów, nierozwiązywalnym od lat problemem rynku pracy jest zróżnicowanie terytorialne. W efekcie zapotrzebowanie na pracę nie pokrywa się z dostępnością pracowników.

26.05.2021

MSWiA: Na magistracie nie zawiśnie „Urzōnd Miasta Katowice”

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nie ma podstaw prawnych do tego, aby na budynkach urzędu gmin umieszczać tablice w etnolekcie śląskim. Społeczność śląska nie jest ujęta w katalogu uznawanych w Polsce mniejszości narodowych i etnicznych, a etnolekt śląski nie został uznany za język regionalny – wskazuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

26.05.2021

Badanie: W czasie pandemii prawie 8 mln Polaków pracowało zdalnie

Prawo pracy

Prawie 8 mln Polaków w czasie pandemii pracowało zdalnie – poinformował w środę ING Bank Śląski, przedstawiając wyniki międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”. 56 proc. ankietowanych było zdania, że w pracy zdalnej łatwiej jest im osiągnąć równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, a 54 proc. deklarowało, że w ten sposób pracuje bardziej efektywnie.

26.05.2021

Stolica pomaga przedsiębiorcom w czasie pandemii

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Małe i średnie firmy Koronawirus

Obniżki czynszów, ulgi podatkowe czy niższe stawki za ogródki gastronomiczne – to niektóre z licznych form pomocy Warszawy dla działających w tym mieście przedsiębiorców, którzy ucierpieli w czasie pandemii. Miasto szacuje, że łączna wartość wsparcia przekroczyła 75 mln zł. Pomoc trafiła do ponad 8,5 tys. przedsiębiorców.

26.05.2021

Paszporty covidowe - od kiedy i dla kogo

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Tak jak do wielu krajów UE, do Polski również będzie mogła wjechać tylko osoba, która albo jest zaszczepiona, albo jest ozdrowieńcem, albo wykonała w ciągu 24 godzin test. System, który umożliwi wdrożenie unijnego cyfrowego certyfikatu Covid, czyli tzw. paszportu szczepionkowego, ma ruszyć 1 lipca. Ma on umożliwić swobodny przepływ osób w Europie podczas pandemii.

26.05.2021