System no-fault jest potrzebny nam wszystkim

Prawo karne Zawody medyczne

Ochrona zdrowia – także ze względu na dynamiczny rozwój nauk medycznych – to skomplikowany system, w którym zdrowie i życie pacjenta zależy w decydującej mierze od jego prawidłowego działania. Czy karanie medyków więzieniem służy osiąganiu tego celu? Wydaje się, że dużo lepiej postawić na systemowe rozwiązania, przy zachowaniu prawa pacjentów do odszkodowania i zadośćuczynienia.

16.08.2022

Zgoda na leczenie i inne oświadczenia pacjenta dla bezpieczeństwa lecznicy 

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Dokumentowanie faktu i treści oświadczenia woli złożonego przez pacjenta w konkretnej sprawie czynione jest dla celów dowodowych, gdyż stanowi istotny element dowodowy w przypadku ewentualnych postępowań kontrolnych, sądowych, odszkodowawczych itp. Niezwykle ważna jest treść oświadczenia woli pacjenta, czyli to, co pacjent chce wyrazić - piszą Karol Kolankiewicz i Anna Karkut.

15.08.2022

Od 17 sierpnia lekarze będą mogli przyjąć czwartą dawkę szczepionki

Zawody medyczne Koronawirus

Od 17 sierpnia personel medyczny: pracownicy podmiotów medycznych, studenci kierunków medycznych i farmaceuci będą mogli przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19.  Wystawionych zostanie 400 tys. e-skierowań - zapowiedziało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W pierwszej kolejności szczepienie dostaną osoby, które zajmują się pacjentami covidowymi.

12.08.2022

Lekarski Egzamin Weryfikacyjny dla cudzoziemców spoza UE

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Osoba, która uzyskała dyplom lekarza w państwie niebędącym państwem członkowskim UE, uprawniający w tym państwie do wykonywania zawodu lekarza, po ukończeniu co najmniej 5-letnich studiów, może przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego. Potwierdza on spełnienie minimalnych wymogów kształcenia określone w przepisach prawa UE.

12.08.2022

Łodzińska: Coraz mniej pielęgniarek wyjeżdża z Polski, ale podwyżki płac skłóciły środowisko 

Prawo pracy Zawody medyczne

Znaczne podwyższenie wynagrodzeń minimalnych pracowników medycznych zatrudnionych na etatach, to krok w dobrym kierunku. W efekcie mniej pielęgniarek i położnych wyjeżdża z kraju. Nowelizacja ustawy o podwyżkach wymaga jednak korekty, bo często dyrektorzy szpitali dyskryminują np. najlepiej wykształcone pielęgniarki - uważa Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

11.08.2022

Niektóre szpitale nie wypłacą podwyżek. NFZ podpisał umowy w sześciu województwach

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

NFZ podpisał umowy ze szpitalami w ponad sześciu województwach - mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Mają one zapewnić pieniądze na ustawowy wzrost wynagrodzeń dla personelu medycznego od 1 lipca. Mimo to zdecydowana większość szpitali zmuszona jest wstrzymać realizację podwyżek wynagrodzeń. Dyrektorzy podkreślają, że nowa wycena świadczeń nie pozwala na pokrycie tych kosztów. Największy problem mają szpitale powiatowe.

04.08.2022

Są pierwsze skargi do PIP w sprawie podwyżek w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od pierwszego lipca, czyli od wejścia w życie przepisów podnoszących płace minimalne w ochronie zdrowia, do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) wpłynęło siedem skarg. To konsekwencja problemów z ustalaniem przez dyrektorów szpitali wysokości wynagrodzenia m.in. pielęgniarek o różnym poziomie wykształcenia i kwalifikacji, o których pisaliśmy w Prawo.pl. Różnice w wysokości pensji zasadniczej według nowych przepisów to nawet 2 tysiące złotych brutto.

04.08.2022

Specjalistów jak na lekarstwo, a kolejni lekarze chcą wyjeżdżać

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W tym roku średnio każdego miesiąca około 70 lekarzy wchodzi na ścieżkę, która pozwala im na wyjazd z kraju – wynika z danych przekazanych Prawo.pl przez Naczelną Izbę Lekarską (NIL). Procentowo - w ramach danej specjalizacji - najwięcej zaświadczeń, które umożliwiają pracę za granicą, otrzymują psychiatrzy dzieci i młodzieży, immunolodzy i onkolodzy kliniczni.

02.08.2022

Weterynarze z UE mają pracować na równych prawach - prezydent podpisał nowelizację

Zawody medyczne

Zmieni się zakres informacji dotyczących czasowego wykonywania zawodu lekarza weterynarii zamieszczanych w ewidencjach prowadzonych przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Ustawa realizuje uwagi Komisji Europejskiej, która zwracała uwagę, że weterynarze nie muszą podawać miejsca i czasu świadczenia usługi, a tego wymagają obecnie polskie przepisy.

01.08.2022

Dr Gryglewicz: Na zwiększenie liczby lekarzy w Polsce trzeba długo poczekać

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Największym problemem polskiego systemu ochrony zdrowia są niedobory kadry medycznej, w szczególności lekarzy. Z tego powodu coraz częściej w wielu polskich miastach zamykane są oddziały szpitalne oraz likwidowane poradnie specjalistyczne. Na poprawę w tym zakresie musimy poczekać co najmniej kilka lat - uważa dr Jerzy Gryglewicz, ekspert z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

01.08.2022

RPO: skuteczna mediacja powinna umożliwić umorzenie kary dla lekarza

Pacjent Zawody medyczne

Według Rzecznika Praw Obywatelskich powinna istnieć możliwość umorzenia postępowania przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej lub sąd lekarski w przypadku zawarcia ugody przed mediatorem izby lekarskiej. Chodzi o sytuacje, gdy obwiniony lekarz pojednał się z pokrzywdzonym i naprawił szkodę lub zadośćuczynił wyrządzonej krzywdzie.

29.07.2022

Szpitale dostały aneksy do umów z NFZ i już szacują rosnące zadłużenie

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie Dofinansowanie do wynagrodzeń

Dyrektorzy szpitali alarmują, że nowa wycena świadczeń nie wszystkim podmiotom zagwarantuje sfinansowanie podwyżek w ochronie zdrowia. Po otrzymaniu aneksów do umów z Narodowym Funduszem Zdrowia szacują już, z jak wysokim długiem zakończą miesiąc, gdy w sierpniu wypłacą należne podwyżki. Problem mają zwłaszcza nieduże szpitale powiatowe.

28.07.2022

Farmaceuta będzie sprawdzał, czy pacjent dobrze bierze leki

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Przegląd lekowy ma szansę trafić do świadczeń gwarantowanych w 2024 roku. - Chcemy, by opieka farmaceutyczna była świadczeniem opłacanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. W pilotażu przeglądów lekowych wzięło udział 75 aptek. Do tej pory z usługi skorzystało 114 pacjentów.

20.07.2022

Pielęgniarki i położne z UE mają mieć większą swobodę w świadczeniu usług

Prawo pracy Zawody medyczne Prawo europejskie

Sejm dyskutował dzisiaj nad rządowym projektem ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej. Rząd chce dostosować do unijnego prawa przepisy dotyczące swobody świadczenia usług przez pielęgniarki i położne oraz uznawania ich minimalnych wymogów w zakresie kształcenia. Projekt jednak wykracza poza istotę regulacji, a niektóre jego przepisy są niespójne z obowiązującym systemem.

20.07.2022

Dużo postępowań karnych wobec lekarzy, do sądów trafia niewiele

Prokuratura Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Rząd nie zmienia kursu na karanie lekarzy. Wyższa będzie minimalna kara wolnościowa, która skazanemu lekarzowi umożliwia zamianę więzienia na nieodpłatne prace społeczne. Ustawodawca wykonał co prawda gest w stronę lekarzy: sąd nie będzie musiał orzekać zakazu wykonywania zawodu w przypadku kary wolnościowej. To jednak lekarzy nie satysfakcjonuje, bo domagają się procedury no-fault.

20.07.2022

Usługi podologa bez zwolnienia z VAT, dietetyka ze zwolnieniem - jednak nie zawsze

VAT Rachunkowość Zawody medyczne

Organy skarbowe w najnowszej interpretacji orzekły o prawie do zwolnienia przedmiotowego z VAT dla usług dietetycznych. Odmówiły jednak w przypadku usług podologicznych. Eksperci podkreślają, że interpretacja nie ma jednak uniwersalnego charakteru i nie może być odnoszona do wszystkich usług świadczonych przez dietetyków - zwłaszcza tych, których celem jest jedynie poprawa wyglądu.

19.07.2022

Wyceny świadczeń wzrosną, ale szpitalom zabraknie pieniędzy ną wynagrodzenia

Zawody medyczne Zarządzanie

Tak jak pisaliśmy w Prawo.pl, podwyżki w ochronie zdrowia będą sfinansowane przez podwyższenie wyceny świadczeń. Dyrektorzy szpitali zgodnie twierdzą, że to krok w dobrym kierunku. Tyle że wzrost kontraktów w sumie o 18,5 mld zł nie wystarczy na tzw. stare podwyżki. W systemie zabraknie 6 mld zł. Część szpitali może też stracić na uśrednieniu tzw. współczynników korygujących.

18.07.2022

GIP: Podlasie - zaniżone wypłaty w szpitalu

Prawo pracy Zawody medyczne

O ponad 720 tysięcy złotych kierownictwo jednego ze szpitali w województwie podlaskim zaniżyło wypłaty dla personelu. Chodziło o zaniżanie personelowi dodatku za pracę w ramach dyżuru medycznego pełnionego w niedziele i święta. Po interwencji inspektorów pracy 230 pracowników otrzymało wyrównania – poinformował w czwartek Główny Inspektorat Pracy.

14.07.2022

Lekarz może zmienić formę opodatkowania

PIT Zawody medyczne

Jeśli świadczone przez lekarza w ramach działalności gospodarczej usługi na rzecz szpitala nie będą tożsame z czynnościami, które wykonywał on w tym szpitalu w trakcie odbywanej rezydentury oraz złoży w ustawowym terminie stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, to może w 2022 r. opodatkować przychody z tej działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

14.07.2022

Prof. Tymiński: Lekarz powinien odpowiadać karnie tylko za nadużycie uprawnień i czyny umyślne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Często jest tak, że lekarz, który popełnił rzeczywisty błąd medyczny, unika sprawy sądowej, a wielu tych, którzy go nie popełnili, trafia do sądu. Na przykład, w Polsce łatwo obwinia się o błąd medyczny rezydentów, którzy nie działali samodzielnie, tylko wpisywali do dokumentacji medycznej to, co kazali im przełożeni – zauważa dr hab. n. praw. Radosław Tymiński, współpracownik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

13.07.2022