Bukiel: O płacach pracowników medycznych powinny decydować mechanizmy rynkowe

Prawo pracy Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

O płacach w publicznej ochronie zdrowia powinny decydować mechanizmy rynkowe. Ale skoro o najważniejszych kwestiach, w tym zwłaszcza o cenach za refundowane świadczenia zdrowotne decyduje państwo, to również państwo powinno ustalić minimalne pensje. Żaden dyrektor szpitala nie mógłby ich obniżyć – uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

22.09.2021

Protest medyków trwa - pierwsze rozmowy w ministerstwie jeszcze bez rezultatów

Zawody medyczne Zarządzanie

Dzisiejsze spotkanie to pierwszy krok do wyjścia z impasu i jesteśmy tym bardziej zdeterminowani do dalszych działań - napisali przedstawiciele protestujących medyków w komunikacie po spotkaniu z przedstawicielem Ministerstwa Zdrowia. Przyznali, że nie usłyszeli jeszcze konkretnych propozycji, a następne spotkanie zostało zaplanowane na czwartek.

21.09.2021

Rząd pozwoli na kształcenie lekarzy w uczelniach zawodowych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Kształcenie lakarzy ma być możliwe także w uczelniach zawodowych - taką zmianę zapowiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. I poinformował, że jego resort przygotowuje wspólnie w Ministerstwem Edukacji i Nauki potrzebne do tego przepisy. - Inicjatywy związane ze zwiększeniem naborów i otwieraniem nowych kierunków są w tej chwili priorytetowe - podkreślił.

21.09.2021

Chmielowiec: Zgłaszanie zdarzeń niepożądanych bez ryzyka dla personelu, ale roszczenia pacjentów dopuszczalne

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie można zaakceptować postulatu, by zgłoszenie zdarzenia niepożądanego wyłączało wszelką odpowiedzialność. Dlatego projektowane przepisy zakładają wyłączenie możliwości nakładania sankcji na pracownika zgłaszającego zdarzenie niepożądane – okoliczność ta nie będzie mogła stanowić podstawy do wszczęcia postępowania karnego czy dyscyplinarnego - pisze Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

21.09.2021

Strażacy nie chcą zastępować ratowników medycznych w karetkach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Minister zdrowia Adam Niedzielski uspokaja i zapewnia, że resort zapewni obsadę karetek m.in. przeszkolonymi w zakresie medycyny ratunkowej strażakami. Problem jednak w tym, że strażacy nie chcą zastępować ratowników medycznych w karetkach. Stanowisko w tej sprawie wydała Krajowa Sekcja Pożarnicza NSZZ „Solidarność”.

20.09.2021

Szczepiący z ochroną przed atakami antyszczepionkowców

Zawody medyczne Koronawirus szczepienia

Zamość, Grodzisk Mazowiecki, Poznań i Gdynia - to tylko najgłośniejsze przykłady, gdzie antyszczepionkowcy zaatakowali punkty szczepień przeciwko Covid-19. Policja nie jest w stanie ochronić wszystkich, ale już wkrótce będzie podstawa prawna do ścigania i karania napastników. Będzie im grozić nawet do 3 lat więzienia. Tyle, że to nie rozwiązuje wszystkich problemów medyków.

18.09.2021

SN: Pogwałcone prawo do odpoczynku, ale lekarz nie otrzyma odszkodowania

Prawo cywilne Zawody medyczne

Nie ma kary dla dowódców, którzy nie udzielają żołnierzom zawodowym dni wolnych w celu wypoczynku, a roszczenie o udzielenie czasu wolnego przedawnia się po trzech latach, jako majątkowe - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i oddalił skargę kasacyjną powoda jako niezasadną, choć w tej sprawie mogły być złamane zasady współżycia społecznego.

18.09.2021

Rada Dialogu Społecznego bez konkretów o płacach w zdrowiu i bez protestujących medyków

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W czwartek odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia Rady Dialogu Społecznego, zwołane na prośbę ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jednym z punktów posiedzenia była ścieżka wzrostu wynagrodzeń do roku 2027. W spotkaniu nie uczestniczył Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia, był natomiast nie uczestniczący w proteście NSZZ "Solidarność".

16.09.2021

Protestujący medycy nie przyszli na spotkanie do Prezydenta

Zawody medyczne

W środę z przedstawicielami i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia chciał się spotkać prezydent, ale nie przyjęli jego zaproszenia, bo najpierw chcą rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim. Mimo to Andrzej Duda spotkał się z innymi przedstawicielami systemu ochrony zdrowia. A Bogna Janke z Kancelarii Prezydenta powiedziała, że nieobecni nie mają racji

15.09.2021

Medycy chcą podwyżek, ale to nie uratuje systemu

Zawody medyczne

Medycy chcą więcej zarabiać, a mniej pracować. Zdaniem ekspertów by, tak się stało potrzebna jest duża reforma, począwszy od reorganizacji systemu udzielania świadczeń i ich wyceny, po skończenie z tzw. wieloetatowścią. Chodzi o to, aby lekarz nie mógł jednocześnie przyjmować pacjenta w szpitalu na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia i komercyjnie w prywatnym gabinecie.

15.09.2021

Protestujący medycy chcą rozmów z premierem, ten nie chce się z nimi spotkać

Zawody medyczne

Premier Morawiecki nie weźmie udziału w spotkaniu z przedstawicielami komitetu strajkowego ani we wtorek, ani w czwartek, bo to nie jest jeszcze moment, w którym powinien uczestniczyć w rozmowach. Tak powiedział w poniedziałek Adam Niedzielski, minister zdrowia. Protest trwa od soboty. Minister zdrowia spotkał się z przedstawicielami medyków pierwszy raz w czwartek i już wtedy usłyszał, że chcą rozmwiac z premierem.

13.09.2021

Jakub Kraszewski: Tworzenie specjalistycznych oddziałów w szpitalach powiatowych było błędem

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Nie stać nas na „rozdrabnianie” kadry medycznej na zbyt wiele jednostek. Powinniśmy również przeprofilować zakresy działania małych szpitali, żeby mogły świadczyć podstawowe usługi, na które jest największe zapotrzebowanie lokalne, a procedury specjalistyczne koncentrować w ośrodkach specjalistycznych. Kategoryzacja szpitali może sprawić, że ten system będzie wydajniejszy

13.09.2021

Nowe prawo ma zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, ale medycy pytają o gwarancje dla siebie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Projektowana ustawa o jakości w ochronie zdrowia ma zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentom. M.in. wprowadzając dla wszystkich uczestników procesu leczenia obowiązek zgłaszania zdarzeń niepożądanych. Medycy nie mają nic przeciwko temu, ale obawiają się, że ta procedura może prowadzić do represji wobec nich. Podnoszą to podczas obecnego protestu

13.09.2021

Minister: Postulaty medyków oznaczają zwiększenie nakładów o 100 mld zł

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Trzy z ośmiu propozycji Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia dotyczą trzykrotnego wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Ich realizacja oznaczałaby wydatki na poziomie 100 mld zł. Całkowity budżet na zdrowie w 2022 r. to 120 mld zł. Tak ocenił Adam Niedzielski, minister zdrowia. A rozmowy z protestującymi zakończyły się fiaskiem.

10.09.2021

Bez konkretów po spotkaniu ministra zdrowia z protestującymi medykami

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W czwartek po południu minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Medyków. Jak informuje Komitet, nie padły żadne konkretne propozycje, w tym dotyczące rozmów z premierem. Dlatego w sobotę 11 września odbędzie się protest.

09.09.2021

Dodatkowe pieniądze na ratownictwo medyczne nie zażegnają kryzysu

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia chce opanować kryzys państwowego systemu ratownictwa medycznego, podwyższając wycenę tzw. dobokaretki o ponad tysiąc złotych. Tyle, że te pieniądze nie będą "znaczone", i nie muszą trafić do portfeli ratowników, a poza tym ci nie chcą już pracować po 300 godzin na kontraktach. W efekcie planu Adama Niedzielskiego karetki wcale nie muszą zapełnić się ratownikami.

09.09.2021

Ratownictwo Medyczne dostanie dodatkowo 62 miliony złotych

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Łącznie tylko w tym roku dofinansujemy system Państwowego Ratownictwa Medycznego dodatkowo 62 milionami złotych – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Zlecił też Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji przeprowadzenie nowej wyceny tzw. cenę dobokaretki, by ratownicy na kontraktach mogli więcej zarabiać.

07.09.2021

Będą e-skierowania na rehabilitację i do psychiatry

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lista skierowań wystawianych w formie elektronicznej ma zostać poszerzona m.in. o opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień oraz rehabilitację leczniczą. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do konsultacji społecznych. Z tym, że jeszcze przez kilka miesięcy będą mogły być wystawiane papierowe skierowania.

07.09.2021

Ulga za zakup kasy fiskalnej nie dla każdego lekarza

VAT Rachunkowość Zawody medyczne

Nie do końca było wiadomo, którzy lekarze musieli w lipcu zainstalować kasy fiskalne online. Niejasności w tym zakresie doprowadziły do tego, że niektórym medykom trudno teraz uzyskać ulgę na zakup nowego urządzenia. Fiskus uzależnia to od formy organizacyjno–prawnej świadczenia usług medycznych – tłumaczy, że lekarz w spółce może wykonywać też inne usługi. Ulga więc nie przysługuje.

07.09.2021

Premier: Trwają rozmowy o finansach w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Premier Mateusz Morawiecki nie zadeklarował, że spotka się z pracownikami ochrony zdrowia, którzy 11 września będą protestować w Warszawie. Zaznaczył, że rozmowy o finansach prowadzone są w Radzie Dialogu Społecznego. Uczestniczą w nich przedstawiciele ministerstwa zdrowia, w tym minister oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

06.09.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski