TK otworzył aborcyjną puszkę Pandory - przepisy z luką, więc praktycznie martwe

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Mijają dwa lata od publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wyłączył jedną z przesłanek legalnej aborcji. Już wtedy prawnicy alarmowali, że będą problemy - w tym ze stosowaniem dwóch pozostałych przesłanek. Prezydent obiecywał nową ustawę - nic z tego nie wyszło. Kobiety trafiają do aborcyjnego podziemia lub szukają pomocy za granicą. Lekarze zasłaniają się wyrokiem, choć w ocenie prawników, w wielu przypadkach mają podstawy, by legalnie wykonać zabieg.

27.01.2023

Rozwiązanie "lekarz na wyłączność” może uruchomić licytację na pensje

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Zapowiadana przez przedstawicieli władz zachęta w postaci wyższej pensji, pod warunkiem pracy wyłącznie w jednym miejscu, w sektorze publicznym, rozpocznie licytację na wynagrodzenia – przestrzegają eksperci. W sytuacji, gdy lekarzy brakuje, efektem – wbrew intencjom resortu zdrowia – może być odpływ lekarzy do sektora prywatnego i pozbawienie pacjentów dostępu do leczenia.

26.01.2023

Poświadczenie nieprawdy przez lekarza jest karalne

Prawo karne Zawody medyczne

Poświadczenie nieprawdy w zaświadczeniach lekarskich lub w innych dokumentach medycznych, nawet pod presją pacjenta, stanowi naruszenie prawa karnego i Kodeksu Etyki Lekarskiej. Skutkiem takiego czynu może być ponoszenie odpowiedzialności karnej lub dyscyplinarnej za przewinienie zawodowe przed Okręgowym Sądem Lekarskim - pisze adwokat Karol Kolankiewicz.

25.01.2023

Antyszczepionkowi lekarze trafią przed sądy - rusza fala spraw

Pacjent Zawody medyczne

Trzy okręgowe sądy lekarskie - w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku - rozstrzygną w sprawach 116 lekarzy z całej Polski, którzy podczas epidemii Covid-19, mogli wpłynąć na zachowanie pacjentów, zniechęcając ich do szczepień. Wnioski o ukaranie medyków, wystawione przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, dotyczą propagowania poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

23.01.2023

Nauka anatomii ze slajdów, zamiast w prosektorium - lekarze obawiają się o standardy

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Zgodnie z unijnym prawem przyszli lekarze powinni się szkolić na uniwersytetach lub pod ich nadzorem. Dlatego samorząd lekarski zaniepokojony otwieraniem kierunków lekarskich na kolejnych uczelniach, w tym zawodowych, zwrócił się do urzędników Komisji Europejskiej o wyjaśnienia. Eksperci podkreślają natomiast, że terminologia nie jest istotna, ale to czy państwo polskie zapewnia jakość kształcenia i ją kontroluje.

20.01.2023

Doktor to nie zawsze lekarz, czyli jak nie trafić w ręce szarlatana

Pacjent Zawody medyczne

Nie każda osoba, która przed swoim nazwiskiem pisze: dr n. med. (doktor nauk medycznych) ma uprawnienia, by leczyć ludzi. Na niewiedzy o tym, że stopień naukowy to nie to samo, co tytuł zawodowy, żerują naciągacze, którzy swoją działalność opierają na autorytecie lekarskim, choć lekarzami nie są. W dodatku w świetle obecnych przepisów działają zgodnie z prawem.

18.01.2023

Organizacje lekarskie chcą zmian w projekcie ustawy o jakości

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Porozumienie Organizacji Lekarskich zaapelowało do parlamentarzystów o uwzględnienie uwag do rządowego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. – W naszej ocenie projekt wypacza pojęcia jakości i bezpieczeństwa – podkreśla POL w apelu. Prace nad ustawą rozpoczął właśnie Sejm.

14.01.2023

Gryglewicz: Akredytację szpitali i rejestr zdarzeń niepożądanych trzeba wprowadzać etapami

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wprowadzenie systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych spowoduje dodatkowe obciążenie pracą administracyjną personelu medycznego. Uzyskanie akceptacji lekarzy dla tego rozwiązania będzie niezwykle trudne. Dlatego powinno być ono wieloetapowe i długoletnie i dotyczyć tylko przypadków związanych z utratą życia oraz ciężkich nieodwracalnych uszkodzeń ciała - uważa dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

13.01.2023

Psycholog w lekarskiej komisji wojskowej - resort podał stawki

Zawody medyczne

Psycholog w komisji lekarskiej kwalifikującej do służby wojskowej zarobi od 300 do 600 zł za dzień pracy. Pieniądze na ten cel wyłożą wojewodowie. Przy założeniu, że komisja odbędzie 40 jednodniowych posiedzeń, psycholog może liczyć na zarobek z tego tytułu w wysokości do 24 tys. zł.

13.01.2023

Lekarz ma się lepiej komunikować z pacjentem - nowe standardy kształcenia

Pacjent Zawody medyczne

Już podczas dwóch pierwszych lat studiów medycznych studenci mają mieć kontakt z pacjentami. Nowe standardy kształcenia m.in. lekarzy i lekarzy dentystów będą obowiązywały od nowego roku akademickiego 2023/24, ale korzystanie z nich wciąż pozostaje w gestii uczelni. Nowe wytyczne stawiają na praktyczną naukę zawodu i zdobywanie umiejętności komunikacyjnych. Zdaniem ekspertów to krok w dobrą stronę.

12.01.2023

Minister zdrowia zatwierdził program specjalizacji terapii uzależnień

Zawody medyczne

Specjalizację z terapii uzależnień będą mogły uzyskać osoby z tytułami magistra, uzyskanymi po studiach w zakresie: pielęgniarstwa, położnictwa, pracy socjalnej, psychologii, pedagogiki, pedagogiki specjalnej, socjologii, resocjalizacji, zdrowia publicznego, nauk o rodzinie lub na kierunku lekarskim.

11.01.2023

Koroner stwierdzi zgon i usprawni procedurę pochówku

Prawo gospodarcze Zawody medyczne

Instytucja koronera pojawić ma się w przepisach nowelizowanego właśnie Prawa pogrzebowego. Głównym zadaniem sprawującej tę funkcję osoby stanie się oficjalne stwierdzenie zgonu. Ma to ułatwić firmom pogrzebowym m.in. na lepsze planowanie pracy np. poprzez znaczne skrócenie oczekiwania na wystawienie dokumentów, od których zależy rozpoczęcie całej procedury pogrzebowej, a w efekcie – zorganizowanie pochówku.

10.01.2023

Tracą ważność pierwsze certyfikaty wydane lekarzom - przypomina ZUS

Zawody medyczne

Pierwsze, wydane lekarzom w 2017 roku certyfikaty potrzebne do wydawania zwolnień lekarskich tracą ważność. Pobranie na portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nowego, bezpłatnego certyfikatu jest proste i trwa zaledwie kilka minut - przypomina ZUS. Jeżeli certyfikat wygaśnie, a nie zostanie pobrany nowy, to podpisywanie dokumentów certyfikatem ZUS będzie niemożliwe.

05.01.2023

Zmiany w ustawie o wyrobach medycznych – nowe przepisy a influencer marketing

Rynek i konsument Zawody medyczne

​Z reklam wyrobów medycznych powinny zniknąć wizerunki lekarzy i farmaceutów, a influencerzy nie będą mogli reklamować wyrobów medycznych promowanej przez siebie marki, jeśli wyrób ten przeznaczony jest do używania przez użytkowników innych niż laicy. Niedostosowanie się do nowych przepisów podlega karze pieniężnej nawet do 2 milionów złotych.

04.01.2023

Kwas hialuronowy wstrzyknie tylko lekarz? Wraca spór o branżę beauty

Pacjent Zawody medyczne

Zabiegi medycyny estetycznej mogą być niebezpieczne dla zdrowia. To argument za tym, aby doprecyzować, które z nich może wykonywać tylko lekarz. Obecnie - jak podkreślają prawnicy - jest w tym zakresie duża dowolność. Problem dostrzega również Ministerstwo Zdrowia, które zbiera opinie prawne dotyczące funkcjonowania branży beauty. Prawo.pl dotarło do jednej z nich.

03.01.2023

Lekarze i pielęgniarki znikną z reklam wyrobów medycznych

Rynek i konsument Zawody medyczne

Z reklam okularów korekcyjnych, materiałów opatrunkowych znikną postacie lekarzy i wizerunki innych osób wykonujących zawody medyczne. 1 stycznia 2023 r. weszły bowiem w życie przepisy ustawy o wyrobach medycznych, dotyczące ich reklamy. Z tym dniem obowiązuje też już zakaz kierowania do publicznej wiadomości reklam sprzętów specjalistycznych.

02.01.2023

Salowa i informatyk w szpitalu - należy się im podwyżka, ale na innych zasadach

Prawo pracy Zawody medyczne

Salowa, sanitariusz szpitalny, pracownik socjalny jako pracownicy działalności podstawowej podlegają tzw. ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Ustawa dotyczy także innych pracowników niemedycznych: księgowych, radców prawnych, szatniarzy i magazynierów, choć zasady podnoszenia wynagrodzeń w ich przypadku są mniej precyzyjne.

31.12.2022

Personel niemedyczny - nieprecyzyjne zasady przyznawania podwyżek

Prawo pracy Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pracownicy niemedyczni podmiotów leczniczych, np. zaopatrzenia, referenci, obsługa techniczna, informatycy powinni otrzymać podwyżki, choć tzw. ustawa podwyżkowa nie precyzuje zasad ich przyznawania oraz terminu wypłaty. Związkowcy zaznaczają, że wzrost wynagrodzeń wśród pracowników niemedycznych jest poniżej spodziewanej wartości, wynikającej ze średniej wzrostu płac.

30.12.2022

Politechnika Wrocławska otwiera wydział medyczny

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Na Politechnice Wrocławskiej powstaje Wydział Medyczny. Od przyszłego roku akademickiego naukę na pierwszym roku kierunku lekarskiego ma zacząć 60 osób, a studia będą prowadzone we współpracy z wrocławskimi szpitalami. Nad projektem utworzenia wydziału przez kilka ostatnich miesięcy pracował zespół ekspertów.

22.12.2022

Pielęgniarka coraz częściej zastąpi lekarza - czy system jest gotowy?

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nowe obowiązki i odpowiedzialność pielęgniarek związane z badaniem pacjenta czy ordynowaniem leków, a w przypadku ratownictwa medycznego - stwierdzaniem zgonu, powinny znajdować odzwierciedlenie w wynagrodzeniach - to zrozumiały postulat środowiska. Jednocześnie reformy wymaga kształcenie podyplomowe, które nie nadąża za zmianą modelu zawodu, a sprawowanie nad nim kontroli, w przypadku wielu komercyjnych podmiotów, szwankuje.

19.12.2022