Obecnie ustawa o obronie Ojczyzny (art. 63) określa, że podmioty lecznicze zwalniają od pracy - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - lekarzy wchodzących w skład  powiatowych i wojewódzkich komisji lekarskich (oraz pracownikom średniego personelu), jeśli konieczny jest ich udział w pracach komisji w godzinach pracy zawodowej. 

Po zmianach (nowelizacja została skierowana do prezydenta), art. 63 nie mówi już o podmiotach leczniczych, ale o pracodawcach, którzy udzielają zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Uwzględnia w tym artykule oprócz lekarzy także psychologów wchodzących w skład powiatowych i wojewódzkich komisji lekarskich. Z kolei termin "pracownicy średniego personelu do spraw zdrowia" zamienia na pielęgniarki lub ratowników medycznych, którzy także mają prawo do wynagrodzenia od pracodawcy podczas pracy w komisjach zdrowia. Oprócz pensji od pracodawcy członkom komisji przysługuje także wynagrodzenie za pracę w komisji.

Sprawdź w LEX: Czy osoba powołana do pełnienia funkcji członka komisji lekarskiej na mocy zarządzenia wojewody i pobierająca z tego tytułu wynagrodzenie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu? >

Czytaj także na Prawo.pl: Psycholog w lekarskiej komisji wojskowej - resort podał stawki

 

- To zmiana na plus. Jest problem, by zapewnić obsadę do realizacji zadań wynikających z ustawy. Zmiana wydaje się racjonalna, porządkująca sytuację. Da możliwość pracy w komisjach osobom spoza systemu ochrony zdrowia - komentuje Bernadeta Skóbel, radca prawny, ekspertka Związku Powiatów Polskich (ZPP). 

Zobacz procedurę w LEX: Wynagrodzenie członków komisji powoływanych przez samorządy a podatek dochodowy >

Badanie psychologiczne - zastrzeżenia

W przeprowadzanej w tym roku kwalifikacji wojskowej brali udział oprócz lekarzy, także psychologowie. Obecnie ustawa (art. 62 ust. 2) określa, że osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej poddaje się obowiązkowym badaniom lekarskim oraz psychologicznym. Nowelizacja doprecyzowuje, czym są badania psychologiczne (dodany ust. 2a). Zgodnie z przepisem polegają one na przeprowadzeniu wywiadu psychologicznego i kończą się wydaniem zaświadczenia o braku lub istnieniu przeciwwskazań do pełnienia służby wojskowej.

Zastrzeżenia do badania psychologicznego podczas komisji kwalifikującej do wojska zgłosiło Polskie Towarzystwo Psychologiczne (PTP). PTP w ramach konsultacji społecznych uznało, że przepis powinien być doprecyzowany.  - Proponowana nowelizacja stoi w sprzeczności m.in. z podstawowymi zasadami profesjonalnego wykonywania zadań psychologicznych na potrzeby orzecznictwa - zaznacza stowarzyszenie.  

- Dla dobra osób korzystających z usług psychologicznych psycholodzy powinni odmówić realizowania czynności zawodowych w sposób sprzeczny z zasadami wykonywania profesji. Ponadto dopuszczenie do pracy lub służby w oparciu o obiektywnie nieprawidłowo przeprowadzone badanie stwarza realne ryzyko dla zdrowia osób badanych oraz - w konsekwencji - dla bezpieczeństwa i porządku publicznego - podkreśla Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Sprawdź w LEX: Czy od dodatkowego wynagrodzenia wypłacanego sekretarzowi komisji lekarskiej należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne? >