- Pacjent nie ma prawa wyboru lekarza, który udziela mu świadczeń zdrowotnych w publicznym szpitalu. Co więcej, taki stan prawny jest bardzo dobry, ponieważ umożliwienie pacjentowi wyboru lekarza w publicznej ochronie zdrowia, który udziela mu świadczeń zdrowotnych, mogłoby znacząco przyczynić się do dezorganizacji pracy poszczególnych oddziałów (np. poprzez to, że pacjenci wybierali by częściej jednego lekarza a nie pozostałych) - mówi dr hab. n. praw. Radosław Tymiński, radca prawny, autor bloga prawalekarza.pl.
Czytaj także na Prawo.pl: NSA: Brak zgody pacjenta na monitoring na sali operacyjnej nie może wpływać na leczenie
Prawnik uzasadnia to stanowisko przywołując wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 10 marca 2021 r. (sygn. akt I ACa 1009/19), w którym przyznano pacjentowi 40 tys. złotych tytułem zadośćuczynienia za naruszenie prawa pacjenta do informacji. W sprawie chodziło o to, że u dziecka doszło do przedwczesnego zrośnięcia jednego szwu czaszkowego i wykonania kilku zabiegów. Rodzice dziecka nie dostali informacji o tym, że konieczne będą trzy zabiegi operacyjnej i sąd w tym zakresie uznał ich roszczenia za słuszne.
Czytaj też: Prawo pacjenta do żądania innej opinii lekarza, pielęgniarki, położnej lub zwołania konsylium lekarskiego >>
- Równocześnie, oprócz naruszenia prawa do informacji, rodzice zarzucali także naruszenie prawa do wyboru lekarza w publicznym szpitalu. Odnosząc się do tej kwestii, sąd stwierdził, że: „nie sposób uznać, jak wskazuje to strona powodowa, aby katalog praw pacjenta obejmował także prawo do wyboru lekarza, gdyż w przypadku świadczeń udzielanych w zakresie publicznej służby zdrowia, pacjent nie ma decydującego wpływu na wybór osoby prowadzącej leczenie czy wykonującej operację” - zaznacza Radosław Tymiński.
Cena promocyjna: 77.41 zł
|Cena regularna: 129 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 90.3 zł
Czytaj też: Publiczna ochrona praw pacjentów >>
Pacjent nie może wybierać, ale może zwrócić się o wybór lekarza
Przepisy ograniczają możliwości pacjenta do wyboru szpitala (art. 58 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Pacjent ma następujące możliwości:
- Jeżeli zabieg ma być przeprowadzony w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej, w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, pacjent może jedynie poprosić kierownika oddziału, aby operacja została przeprowadzona przez wskazanego lekarza. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do kierownika oddziału.
- Podobna sytuacja występuje, jeżeli zabieg ma być przeprowadzony w niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej poza systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak w tego typu placówkach prawo pacjenta do wyboru chirurga mogą przewidywać zasady wewnętrzne funkcjonowania zakładu. Wówczas prawo wyboru zostanie pacjentowi wyraźnie podane do wiadomości.
- Pacjent może zwrócić się do prywatnie praktykującego chirurga, który może wynająć w szpitalu salę operacyjną, personel medyczny oraz urządzenia szpitalne - i tutaj można powiedzieć o prawie do wyboru przez pacjenta lekarza chirurga.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.