Polska Komisja Akredytacyjna utrzymała w październiku ubiegłego roku negatywną opinię dotyczącą warunków prowadzenia studiów na kierunku lekarskim na Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Mimo to uczelnia ta prowadzi rekrutację na rok akademicki 2023/2024.

Czytaj także na Prawo.pl:  Studiowanie medycyny coraz częściej na symulatorach

- Nie ma przepisu, który zakazywałby uczelni naboru na kierunek, co do którego nie uzyskała akredytacji. Nie miałaby takiego prawa dopiero w momencie likwidacji kierunku, a to nie jest jeszcze ten etap - mówi prof. Piotr Stec z Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Zakładu Prawa i Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej otrzymał z kolei ostatnio kierunek lekarski Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Rektor uczelni Mariusz Cygnar w rozmowie z Radiem Kraków podkreślił, że uczelnia odwołała się od tej opinii do PKA i Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Dr hab. Grzegorz Krawiec, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wyjaśnia, że opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej nie jest dla ministra wiążąca - minister mimo negatywnej opinii może - teoretycznie - wydać pozwolenie, a więc rozstrzygnięcie pozytywne dla uczelni – mówi.

Dodaje też, że żaden przepis ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce nie ogranicza możliwości przeprowadzania rekrutacji od uzyskania pozwoleń na prowadzenie studiów ani od innych czynności prowadzonych w "postępowaniu pozwoleniowym". - Opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej jest czynnością współdziałania (z art. 106 KPA), która odbywa się w takim postępowaniu - mówi Grzegorz Krawiec.

Czytaj też: Współdziałanie organów w stosowaniu prawa >>

 

Zajęcia bez stołu anatomicznego, nauka ze starych podręczników

Czego dotyczą zastrzeżenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej wobec Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego?

Uczelnia nie zapewnia odpowiedniego wyposażenia pracowni anatomii. Brakuje na przykład stołu anatomicznego czy programów komputerowych do nauki anatomii. - Uczelnia deklaruje, że zapewni studentom te pomoce, jednak nie przedstawia żadnych konkretnych informacji w tym zakresie, np. co i kiedy zakupi i czy posiada odpowiednie środki finansowe – uzasadnia Polska Komisja Akredytacyjna.

Czytaj też: Monitorowanie i ocena kontroli zarządczej w uczelniach wyższych >>

Zajęcia w prosektorium mają się odbywać w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu. Uczenia nie przedstawiła jednak odrębnej umowy w tym zakresie ani żadnej informacji o wyposażeniu prosektorium szpitalnego i warunkach kształcenia studentów w zakresie anatomii prawidłowej.

- Nie przedstawia także informacji o sposobie organizacji tych zajęć. We wniosku uczelnia nie wspomina o pracowni biologii molekularnej, pracowni biochemicznej, mikrobiologicznej, patomorfologicznej, posiadaniu preparatów histologicznych, mikrobiologicznych i patomorfologicznych – podkreślono.

Akademia Kaliska co prawda posiada Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych, ale jego wyposażenie dostosowane jest do nauki na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne. - Sprzęt i pracownie tylko częściowo mogą być wykorzystane na kierunku lekarskim – zauważa Polska Komisja Akredytacyjna.

Poza tym podręczniki, które oferuje w bibliotece, są  w dużej części przestarzałe. - Uczelnia posiada 15 podręczników z zakresu fizjologii – trzy z nich wydane zostały w roku 2005, jeden w roku 2006, pozostałe są ponad 20-letnie. Uczelnia nie przedstawiła listy książek planowanych do zakupu – zauważa Polska Komisja Akredytacyjna.

Czytaj też: Ustalanie terenu uczelni - zagadnienia wybrane >>

Uczelnia nie przedstawiła również charakterystyki programu studiów (w zakresie liczby punktów ECTS). Komisja akredytacyjna wytknęła także brak sylabusów zajęć lub innej formy szczegółowych informacji o programie studiów - niemożliwa była więc ocena aktualności treści programowych. Poza tym uczelnia nie przedstawia szczegółowych kryteriów doboru miejsc praktyk zawodowych oraz doboru opiekuna praktyk. Akademii Kaliskiej wytknięto także nieprawidłową obsadę zajęć.

Czytaj też: Rodzaje i nazwy uczelni w polskim systemie szkolnictwa wyższego i nauki >>

Likwidacja kierunku - decyzja należy do ministra edukacji

Czy braki wskazane przez Polską Komisję Akredytacyjną i negatywna opinia mogą wpłynąć na likwidację kierunku?

- Jeżeli uczelnia prowadzi studia na podstawie pozwolenia wydanego przez ministra, negatywna ocena PKA jest przesłanką umożliwiającą ministrowi cofnięcie tego pozwolenia. Natomiast w przypadku studiów utworzonych bez konieczności uzyskania pozwolenia ministra ostateczna negatywna uchwała PKA zobowiązuje uczelnię do zaprzestania kształcenia. Akademia Kaliska prowadzi studia na podstawie pozwolenia ministra, więc wchodzi w grę ewentualnie ten pierwszy przypadek, a zezwolenie nie zostało cofnięte - zauważa prof.  Piotr Stec.

Zasady rekrutacji są wskazane w art. 70 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, którego ustęp 1 stanowi, że "Uczelnia ustala warunki, tryb oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposób jej przeprowadzenia. Uchwała senatu jest udostępniana nie później niż do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok akademicki, w którym ma się odbyć rekrutacja, a w przypadku utworzenia uczelni lub studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu – niezwłocznie".

Grzegorz Krawiec zauważa, że wiele uczelni, ale nie medycznych, do tej pory prowadziło rekrutację, nie mając pozwolenia ministra.

- Zaznaczały przy tym, często małym drukiem i gwiazdką, iż uruchomienie kierunku uzależnione będzie od uzyskania pozwolenia ministra. Na pewno mamy tu do czynienia z pewnym ryzykiem - kandydat ryzykuje, składając papiery. Jeżeli poniósłby szkodę, to mógłby dochodzić jej naprawienia w postępowaniu cywilnym – dodaje Grzegorz Krawiec.