Tylko większe nakłady mogą złagodzić głęboki kryzys z psychiatrii

Opieka zdrowotna

Bez zwiększenia nakładów na psychiatrię z 3,4 do 5 proc. wszystkich wydatków na ochronę zdrowia, nie da się skutecznie przeprowadzić reformy tej dziedziny medycyny. Pacjenci mogą być pozbawieni odpowiedniej pomocy - mówi Katarzyna Szczerbowska (chorująca na schizofrenię) z rady Fundacji eFkropka pomagającej osobom przeżywającym kryzysy psychiczne.

24.10.2020

Bukiel: Centralizacja NFZ i upaństwowienie szpitali do niczego dobrego nie prowadzą

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Centralizacja Narodowego Funduszu Zdrowia to droga do ochrony zdrowia jako jednego „państwowego przedsiębiorstwa”. Planowane upaństwowienie szpitali będzie kolejnym krokiem w tym kierunku. Nie wyjdzie to na dobre, zwłaszcza pacjentom, bo takimi „tworami”, jak wskazują doświadczenia z okresu PRL, trudno efektywnie zarządzać - ocenia dr Krzysztof Bukiel,

22.09.2020

Kraszewski: NFZ kontroluje szpitale ponad miarę

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Mamy za mało specjalistów. Trzeba więc usprawnić pracę tych, których posiadamy, odbiurokratyzować ją. Niestety jeśli płatnik, tak jak dotychczas, będzie kontrolował świadczeniodawców ponad miarę, to przekłada się to na zwiększenie obowiązków rozliczeniowo-sprawozdawczych nakładanych na naszych pracowników medycznych - mówi Jakub Kraszewski,

21.09.2020

Teleporady nie zwalniają lekarzy od odpowiedzialności karnej, cywilnej i zawodowej

Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne

W okresie pandemii telemedycyna jest często jedyną metodą kontaktu pacjenta z lekarzem. Nadużywanie jej może być jednak ryzykowne i dla chorego, i dla leczącego. Za błędną diagnozę lekarz może ponieść surowe konsekwencje – uważa Krzysztof Marcin Zakrzewski, dyrektor Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa – Ochota.

19.09.2020

Korzycka-Wilińska: Możliwości medycyny pracy słabo wykorzystane

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Lekarze medycyny pracy powinni szerzej uczestniczyć w realizacji polityki zdrowotnej, organizować programy badań profilaktycznych dla pracowników, powinni mieć też możliwość zlecania większego zakresu badań diagnostycznych - twierdzi Wanda Korzycka-Wilińska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy,

18.09.2020

Szczepan Cofta: NFZ powinien mniej płacić za telefoniczne leczenie pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Teleporady w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej oraz w podstawowej opiece zdrowotnej – po okresie przejściowym - powinny być inaczej wyceniane. Zniechęciłoby to personel medyczny do ich nadużywania, gdyż mają one swoje ograniczenia – uważa dr hab. med. Szczepan Cofta - dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

16.09.2020

Prof. Skarżyński: Bez obowiązku pracy lekarza po studiach w kraju nie zatrzymamy zapaści kadrowej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Grozi nam zapaść pokoleniowa we wszystkich obszarach – lekarskim, pielęgniarskimi, techników medycznych. To, że z roku na rok uniwersytety i inne uczelnie przyjmują coraz więcej studentów nie rozwiąże tego problemu - uważa prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, placówki nominowanej w konkursie Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia.

11.09.2020

NFZ powinien płacić za efekt leczenia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Gdybyśmy uznali systemowo, że wynik leczenia pacjenta jest najważniejszy, to można byłoby zaoszczędzić więcej pieniędzy. Część z nich zostałaby przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z dłuższą terapią i hospitalizacją, ale w sumie wszystkim by się to opłaciło – uważa Mariusz Nowak, dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich

07.09.2020

Marcin Pakulski: Centralizacja NFZ niebezpieczna, także dla prezesów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Uchwalona właśnie tzw. pionizacja Narodowego Funduszu Zdrowia to kolejny etap procesu centralizacji tej instytucji. To zły trend, bo czasem potrzebne są szybkie decyzje na poziomie lokalnym - uważa Marcin Pakulski, były prezes NFZ. I zastanawia się, czy prezesi sobie uświadamiają, że za każdą decyzję, podejmowaną na poziomie regionalnym biorą pełną odpowiedzialność, nawet karną.

24.08.2020

Pinkas: Szczepienia przeciwko grypie złagodzą działanie koronawirusa

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus

Jeżeli dojdzie do kumulacji dwóch zagrożeń, czyli wirusa grypy i SARS- CoV-2, może być naprawdę niebezpiecznie. Mogą powstać wówczas bardzo duże problemy natury diagnostycznej i dostępności pacjentów do opieki medycznej – twierdzi prof. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. I informuje o pracach nad zasadami ewentualnego zamykania szkół w nowym roku.

11.08.2020

Wiceprezes NFZ: Stabilność finansowa szpitali jest naszym priorytetem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Ministerstwem Zdrowia gwarantują placówkom medycznym stabilność finansową w okresie epidemii COVID-19. Szpitale jednoimienne otrzymują dodatkowo środki za gotowość do udzielenia świadczeń. Natomiast pozostałe placówki finansowane są podobnie jak przed pandemią - mówi Bernard Waśko, zastępca prezesa NFZ ds. Medycznych.

05.08.2020

Odszkodowanie za nieuzasadnioną kwarantannę możliwe, ale niełatwe

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus

Czy w przypadku niediagnostycznego wyniku badania w kierunku SARS-CoV-2 met. PCR i związanego z nim przedłużenia kwarantanny można domagać się odszkodowania od organu, który zmusił obywatela do takiego wyłączenia się z pracy i życia publicznego? - zastanawia się radca prawny Jakub Kowalski. I odpowiada, że nie jest to oczywiste.

04.08.2020

Sośnierz: Mogę opracować projekt naprawy ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W funkcjonowaniu obecnego systemu opieki medycznej musi wydarzyć się coś takiego, że decydenci zrozumieją wreszcie, iż tak dalej być nie może. Dlatego trzeba koniecznie opracować nowy projekt i uniknąć kompromisów na rzecz różnych grup interesów, czy partii politycznych. Nie ma innego wyjścia – twierdzi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes NFZ.

14.07.2020

Zmiany w kodeksie karnym przyczynią się do ukrywania błędów medycznych

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wprowadzanie przez rząd opresyjnego systemu karania lekarzy za błędy medyczne sprawi, że system ich raportowania w szpitalach będzie funkcjonował jeszcze gorzej. Zastraszony medyk nie zgłosi pomyłki ordynatorowi, z obawy przed karą więzienia - mówi dr Jacek Miarka, prezes Naczelnego Sądu Lekarskiego.

29.06.2020

Rozporządzenie ministra blokadą dla komercyjnych testów na koronawirusa

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Minister zdrowia wprowadza przepisy, które mają zablokować obywatelom będącym pod kwarantanną, w izolacji czy pod nadzorem epidemiologicznym dostęp do testów na koronawirusa, za które chcieliby zapłacić z wlasnej kieszeni - piszą radca prawny Natalia Łojko i adwokat Michał Chodorek.

26.05.2020

Placówki oświatowe żądają od rodziców zaświadczeń, których lekarze nie mogą wydać

Finansowanie oświaty Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Żłobki i przedszkola nie mogą żądać od opiekunów zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego stan zdrowia dziecka. Lekarze rodzinni, pediatrzy takich zaświadczeń nie wydają, bo nie obliguje ich do tego prawo - pisze adwokat Sebastian Sikorski. I dodaje, że nawet gdyby wydawali takie zaświadczenia, to ich wartość byłaby niewielka.

24.05.2020

Walka z epidemią wymaga też alternatywnych form komunikacji personelu z pacjentami

W czasie pandemii uwidaczniają się niedomagania szpitali i ich personelu w zakresie komunikacji z pacjentami, zwłaszcza niepełnosprawnymi. Tymczasem pacjent ma prawo do komunikacji i aby mu je zapewnić wystarczyłoby np. wprowadzić ofoliowane tablice komunikacyjne na oddziałach - piszą Irena Lipowicz, Radosław Mędrzycki i Maciej Szmigiero.

09.05.2020

Towarzystwo Epidemiologów: Nasilenie ryzyka zakażeń w wyniku powszechnych wyborów

Opieka zdrowotna Koronawirus

W aktualnej sytuacji epidemiologicznej, ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta nie zapewnia ochrony przed zakażeniem SARS-CoV-2 zarówno członkom obwodowych komisji wyborczych, osobom głosującym, jak i zapewniającym obsługę techniczną wyborów. Niesie przez to ryzyko nasilenia rozprzestrzeniania się zakażeń

26.04.2020

Lekarze mogą być teraz zwolnieni z odpowiedzialności za pomyłki

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Skarb Państwa, samorządy czy szpitale – ich odpowiedzialność za błędy medyczne w czasie epidemii koronawirusa nie jest jednoznaczna. Lekarze i szpitale mogą być jednak z niej zwolnieni - pisze radca prawny Jarosław Witkowski. Jego zdaniem argumentem może tu być np. niedostępność zasobów potrzebnych do walki z epidemią.

08.04.2020