Internetowe Konto Pacjenta będzie w przyszłości koniecznością 

Pacjent Opieka zdrowotna

Z konta internetowego największego banku w Polsce będzie można przejść do Internetowego Konta Pacjenta. Trwająca informatyzacja systemu ochrony zdrowia spowoduje, że w niedalekiej przyszłości korzystanie ze świadczeń nie będzie możliwe bez dostępu do IKP. Dlatego warto wiedzieć jakie funkcjonalności oferuje – podkreśla Barbara Młodawska, adwokat z Kancelarii BM Legal.

11.01.2020

Z powodu RODO, bezpieczniej na paragonie wpisać „usługa medyczna” niż „konsultacja psychiatryczna”

Pacjent Zawody medyczne RODO

Projektowane przez Ministerstwo Finansów przepisy mają zobowiązać lekarzy i dentystów do umieszczenia nazwy wykonanej usługi medycznej na paragonie fiskalnym w sposób pozwalający na jego identyfikację. O tym, czy wpisanie nazwy jednostki chorobowej na paragonie fiskalnym może naruszać tajemnicę lekarską rozmawiamy z dr Maciejem Kaweckim,

28.12.2019

Rzecznik: Ustawa o prawach pacjenta powinna określać też obowiązki

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Obowiązująca od ponad 10 lat ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wymaga zmian, bo diametralnie zmieniły się realia, w których działa służba zdrowia. Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że konieczne jest nie tylko wzmocnienie praw, ale także dopisanie rozdziału o powinnościach pacjentów.

21.12.2019

Czauderna: Ryczałtowe wynagrodzenie nie przeszkadza w sprawnym zarządzaniu szpitalem

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W naszym systemie część świadczeń medycznych jest oszacowana poniżej lub powyżej kosztów ich wykonania. Obecnie trwają prace nad dostosowaniem tych wycen do rzeczywistych kosztów ich realizacji. Poprawa symulacji kosztów świadczeń powinna polepszyć sytuację finansową szpitali - podkreśla prof. Piotr Czauderna, były prezes Agencji Badań Medycznych

19.12.2019

Nie każde zanieczyszczenie leku oznacza jego wycofanie z rynku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Co jakiś czas docierają do nas informacje o wadach jakościowych leków wzbudzając niepokój wśród pacjentów. Należy jednak pamiętać, że nie każda wada jakościowa leku skutkuje natychmiastową decyzją o jego wycofaniu z obrotu. O tym, kiedy leki muszą być wycofywane z obrotu wyjaśniają Ewa Rutkowska i Julia Łokaj

18.12.2019

Chcemy nagrodzić dobre praktyki, które podnoszą jakość w ochronie zdrowia 

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wznawiamy konkurs „Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia”. Tym razem chcemy docenić placówki medyczne, które osiągają najlepszy efekt zdrowotny w stosunku do poniesionych nakładów. Do 27 stycznia 2020 r. szukamy liderów, którzy nie boją się odważnych i innowacyjnych rozwiązań - mówi Alicja Pollesch, członek zarządu i dyrektor strategiczny Wolters Kluwer Polska.

13.12.2019

Mało czasu na podłączenie gabinetów i szpitali do systemu e-zdrowie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Z danych resortu zdrowia wynika, że zaledwie 55 proc. placówek medycznych podłączyło się do systemu e-zdrowie, jednak podmioty lecznicze mają obowiązek zrobić to nie później niż do 31 grudnia 2019 r. Dla właścicieli praktyk lekarskich została udostępniona możliwość automatycznego założenia konta w aplikacji gabinet.gov.pl, bez konieczności składania wniosku o dostęp do niej za pomocą standardowej procedury o podłączenie do platformy P1

13.12.2019

Cieszyński: Blisko połowy placówek wciąż nie ma w systemie wystawiania e-recept

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

E-recepta będzie obowiązkowa od 8 stycznia 2020 r. By ją wystawiać, placówka musi być podłączona do platformy P1. Na miesiąc przed tym obowiązkiem, zaledwie 55 proc. placówek medycznych jest już w tym systemie. Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia podkreśla, że nie ma szans na zmianę tego terminu.

11.12.2019

Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - konkurs dla menedżerów wychodzących poza schematy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rozpoczyna się III edycja konkursu „Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia”. O tym, kto i za co będzie w nim nagradzany rozmawiamy z dr Małgorzatą Gałązką-Sobotką, dyrektorem Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 27 stycznia 2020 roku.

06.12.2019

Prof. Kochański: Testy genetyczne wymagają standardów

Opieka zdrowotna

Polski rynek badań genetycznych to „Dziki Zachód” - ceniła Najwyższa Izba Kontroli. O tym, że trzeba wypracować minimalne standardy dotyczące takich testów, w których będą opisane wymagania techniczno-organizacyjne oraz normy dotyczące personelu, rozmawiamy z prof. Andrzejem Kochańskim, nowym krajowym konsultantem ds. genetyki.

28.11.2019

W ochronie zdrowia expose premiera zwiastuje niepewność

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Porównując obecne exposé premiera Morawieckiego do tego sprzed czterech lat, w ochronie zdrowia pochwała własnych dokonań zastąpiła deklaracje działań. Choć taką narrację mogłaby tłumaczyć...

25.11.2019

Cieszyński: Wkrótce użytkownicy bankowości elektronicznej będą przechodzić do kont pacjenta

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Nie uda się doprowadzić w tym roku do przechodzenia z bankowości elektronicznej do Internetowego Konta Pacjenta, ale będzie to możliwe najpóźniej na początku 2020 r. - deklaruje wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I mówi m.in. o pracach nad nad nową funkcjonalnością, dzięki której, gdy pacjent kupi lek, który został wycofany z rynku, otrzyma on informację o tym smsem oraz mailem.

20.11.2019

(Nie)bezpieczne testy genetyczne – wyzwanie dla ustawodawcy już kolejnej kadencji

Finansowanie zdrowia

W Polsce w dalszym ciągu nie ma odpowiednich przepisów regulujących kompleksowo obszar genetyki, w tym przeprowadzania testów genetycznych. Tymczasem rocznie przeprowadza się ich tysiące – wykonywane są one zarówno w ramach badań klinicznych, jak i eksperymentów medycznych - twierdzi dr Joanna Uchańska

30.10.2019

Czekają nas rewolucyjne zmiany w branży wyrobów medycznych 

Opieka zdrowotna Farmacja

Z dniem 26 maja 2020 r. bezpośrednie zastosowanie w Polsce i innych krajach UE znajdzie większość przepisów MDR, czyli unijnego rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych. Rozporządzenie to zastępuje dotychczasowy system prawny, współtworzony głównie przez dwie dyrektywy unijne o wyrobach medycznych (MDD) i aktywnych wyrobach medycznych do implantacji (AIMDD).

28.10.2019

Prof. Rogalski: Ograniczenia antykoncentracyjne dotyczą też przejmowania aptek

Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia Farmacja Zarządzanie

Nie do przyjęcia jest interpretacja, że przepisy zabraniające wydania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jeżeli wnioskodawca lub podmioty przez niego kontrolowane prowadzą co najmniej 4 apteki, obowiązują tylko w chwili wydawania zezwolenia - twierdzi prof. Maciej Rogalski, radca prawny, wykładowca na Uczelni Łazarskiego.

14.10.2019

Prezes NFZ: Premie finansowe najlepiej dopingują do zmian w systemie 

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

NFZ wprowadza kolejne premie finansowe za konkretne działania, na razie najwięcej dla lekarzy rodzinnych. O tym, dlaczego lepiej zamiast kija dawać marchewkę, by zachęcić szpitale i przychodnie lekarzy rodzinnych do pożądanych, zmian - mówi serwisowi Prawo.pl Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. 

11.10.2019

Nie zawsze warto dochodzić zadośćuczynienia za błąd medyczny przed komisją

Pacjent Finansowanie zdrowia

W każdym województwie działają Komisje ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Niestety często okazuje się, że po dwóch latach trwania postępowania przed taką komisją, poszkodowani i tak muszą skierować sprawę do sądu, który rozpoznaje sprawę od nowa. Są plusy i minusy dochodzenia zadośćuczynienia za błąd medyczny przed taką komisją

02.10.2019

Widać, że coraz więcej szpitali ma problem z płynnością finansową

W ostatnim półroczu widzimy coraz większe problemy z płynnością finansową szpitali publicznych. Nieterminowe regulowanie zobowiązań od zawsze towarzyszyło publicznemu sektorowi ochrony zdrowia, natomiast sytuacja jest coraz trudniejsza - podkreśla Paweł Ossowski, wiceprezes zarządu, dyrektor zarządzający ZARYS International Group.

19.09.2019

Problemy szpitali przemilczane w programie PiS

Finansowanie zdrowia

O ile w programie Prawa i Sprawiedliwości z 2014 r. rola i koncepcja reformy szpitali była wyraźnie zaakcentowana, o tyle obecny program kluczowe dla szpitali sprawy przemilcza - twierdzi Robert Mołdach z Instytutu Zdrowia i Demokracji.

18.09.2019

Wyższe wymagania mogą pogrążyć SOR-y

Finansowanie zdrowia

Dostosowanie SOR-ów do wyższych  standardów udzielanych świadczeń w niektórych szpitalach może oznaczać konieczność zlikwidowania takiego oddziału – twierdzi adwokat Barbara Młodawska z BM Legal. I dodaje, że może się okazać, że niektóre, zwłaszcza mniejsze placówki, nie będą w stanie sprostać nowym wymaganiom ze względów finansowych, ale także kadrowych.

13.09.2019