Prezes NFZ: Premie finansowe najlepiej dopingują do zmian w systemie 

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

NFZ wprowadza kolejne premie finansowe za konkretne działania, na razie najwięcej dla lekarzy rodzinnych. O tym, dlaczego lepiej zamiast kija dawać marchewkę, by zachęcić szpitale i przychodnie lekarzy rodzinnych do pożądanych, zmian - mówi serwisowi Prawo.pl Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. 

11.10.2019

Nie zawsze warto dochodzić zadośćuczynienia za błąd medyczny przed komisją

Pacjent Finansowanie zdrowia

W każdym województwie działają Komisje ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Niestety często okazuje się, że po dwóch latach trwania postępowania przed taką komisją, poszkodowani i tak muszą skierować sprawę do sądu, który rozpoznaje sprawę od nowa. Są plusy i minusy dochodzenia zadośćuczynienia za błąd medyczny przed taką komisją

02.10.2019

Widać, że coraz więcej szpitali ma problem z płynnością finansową

W ostatnim półroczu widzimy coraz większe problemy z płynnością finansową szpitali publicznych. Nieterminowe regulowanie zobowiązań od zawsze towarzyszyło publicznemu sektorowi ochrony zdrowia, natomiast sytuacja jest coraz trudniejsza - podkreśla Paweł Ossowski, wiceprezes zarządu, dyrektor zarządzający ZARYS International Group.

19.09.2019

Problemy szpitali przemilczane w programie PiS

Finansowanie zdrowia

O ile w programie Prawa i Sprawiedliwości z 2014 r. rola i koncepcja reformy szpitali była wyraźnie zaakcentowana, o tyle obecny program kluczowe dla szpitali sprawy przemilcza - twierdzi Robert Mołdach z Instytutu Zdrowia i Demokracji.

18.09.2019

Wyższe wymagania mogą pogrążyć SOR-y

Finansowanie zdrowia

Dostosowanie SOR-ów do wyższych  standardów udzielanych świadczeń w niektórych szpitalach może oznaczać konieczność zlikwidowania takiego oddziału – twierdzi adwokat Barbara Młodawska z BM Legal. I dodaje, że może się okazać, że niektóre, zwłaszcza mniejsze placówki, nie będą w stanie sprostać nowym wymaganiom ze względów finansowych, ale także kadrowych.

13.09.2019

Zofia Małas: Mniej pielęgniarek odchodzi z pracy, ale kryzys wciąż trwa

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Trzy procent ogółu zatrudnionych pielęgniarek i położnych w ciągu roku nabędzie prawo do przejścia na emeryturę. Dla większości z nich wiek 60 lat nie oznacza końca pracy, bo wiele nadal będzie pracować. To ratuje system ochrony zdrowia w Polsce w sytuacji ogromnego niedoboru kadr, ale niebezpieczny trend trwa nadal – pisze Zofia Małas

20.08.2019

Nowa ustawa o zawodzie farmaceuty nie wprowadzi opieki farmaceutycznej

Zawody medyczne Farmacja

Upłynął termin na zgłaszanie uwag do ministerialnego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Wbrew pojawiającym się w przestrzeni publicznej twierdzeniom, ustawa faktycznie nie zmieni nic w kwestii opieki farmaceutycznej, a już na pewno jej nie wprowadzi. Szkoda, bo w związku z brakami kadrowymi w służbie zdrowia, byłoby to pożądane -pisze Maciej Konarowski

12.08.2019

Prof. Adamus: Apteki nie można zamknąć na czas urlopu kierownika

Farmacja

Atrybut kierownika apteki nie jest uprawnieniem osobistym i może być delegowany na inne osoby poprzez instytucję zastępstwa. Zastępstwo może przybrać postać długoterminowego, dłuższego niż 30 dni, i krótkoterminowego, tymczasowego - uważa prof. Rafał Adamus z Uniwersytetu Opolskiego.

16.07.2019

Czy czeka nas wielka letnia wyprzedaż aptek?

Farmacja

12 miesięcy - tyle czasu otrzymali przedsiębiorcy łączący działalność leczniczą i apteczną, na dokonanie wyboru, którą z nich zamierzają kontynuować. Od 1 sierpnia 2019 r. jednoczesne prowadzenie obu tych działalności będzie niemożliwe. Przynajmniej teoretycznie - zauważa Maciej Konarowski, adwokat z kancelarii KRK Legal.

11.06.2019

NFZ pokazał, gdzie warto się leczyć, a które szpitale lepiej omijać

Opieka zdrowotna

Raport NFZ „Nowotwory złośliwe – koncentracja leczenia zabiegowego” jest skarbnicą wiedzy dla pacjentów onkologicznych - gdzie się leczyć. Wynika z niego, że na 186 szpitali leczących operacyjnie w 2018 r. nowotwór złośliwy piersi - 18 z nich, czyli 10 proc., przekroczyło próg ponownych hospitalizacji.

10.06.2019

Fizjoterapeuta musi ubezpieczyć swoją pracę

Zawody medyczne

Z dniem 1 czerwca weszło w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotów wykonujących działalność leczniczą. W świetle nowych przepisów takie ubezpieczenie mają obowiązek posiadać wszyscy fizjoterapeuci prowadzący działalność gospodarczą

05.06.2019

Kto będzie chciał leczyć, gdy za błąd będzie grozić więzienie?

Opieka zdrowotna

Dramatycznie wzrasta ryzyko wykonywania zawodu lekarza, zwłaszcza zabiegowca, gdy Sejm nowelizując Kodeks karny podwyższył karę za błąd medyczny i ograniczył możliwość jej zawieszania. Czy w tej sytuacji będą w ogóle chętni do pracy na SOR? Mam poważne wątpliwości - pisze Marcin Pakulski, były prezes NFZ.

30.05.2019

Związki zawodowe: Konsolidacja szpitali WUM wprowadza chaos organizacyjny

Opieka zdrowotna

Związki zawodowe działające przy Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie twierdzą, że połączenie trzech warszawskich szpitali klinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest nieprzemyślane i może zagrozić jakości świadczeń medycznych i efektywnej ich organizacji.

28.05.2019

Kontrowersyjne nowe zasady kontroli prowadzonych przez NFZ

Finansowanie zdrowia

Przepisy wprowadzające nowe zasady kontroli przeprowadzanych w placówkach medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia są bardzo kontrowersyjne. Nadają Funduszowi szerokie, nowe uprawnienia kontrolne, istotnie zmniejszając prawa kontrolowanego – podkreśla Natalia Łojko, partner w kancelarii KRK Legal.

27.05.2019

Połączenie trzech warszawskich szpitali w jeden obniża koszty

Opieka zdrowotna

Blisko 200 osób mniej pracuje już w administracji połączonych trzech szpitali klinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Planowane jest także połączenie aptek i laboratoriów. Ale nie będzie zwolnień wśród personelu medycznego, bo nam go brakuje - zapowiada Robert Krawczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

20.05.2019

Nowa ustawa zwiększy odpowiedzialność farmaceutów

Farmacja

Przygotowywana właśnie ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione nałoży na firmy wiele nowych obowiązków. W branży farmaceutycznej wiąże się to ze szczególną odpowiedzialnością - pisze Marcin Stupak z Kancelarii COGENTS Skibicki, Dończyk Adwokaci.

09.05.2019

Krzysztof Bukiel: Strajk nie jest dobrym sposobem na podwyżkę płac

Opieka zdrowotna

W Polsce mamy strajkowy system kształtowania wynagrodzeń, co oznacza, że podwyżki dostają ci, którzy zastrajkowali, zwolnili się z pracy lub protestowali w inny sposób. Nie jest to jednak dobry sposób na wzrost płac, bo powoduje zaburzenia w ochronie zdrowia oraz rodzi niepokoje i niepewność wśród pacjentów - mówi dr Krzysztof Bukiel

06.05.2019

Jest projekt, ale czy doczekamy się hodowli medycznej marihuany w Polsce?

Opieka zdrowotna

Gdy z zagranicy kupujemy gram suszu medycznej marihuany płacimy ok. 60 zł. Gdyby konopie hodować w Polsce, wówczas kosztowałoby 4,50 zł. Izrael na uprawie konopi zarobił ok. 260 milionów dolarów. Jest projekt, który zakłada, że konopie do celów leczniczych w Polsce mógłby hodować instytut badawczy nadzorowany przez ministra rolnictwa.

04.05.2019