W zjeździe brać będzie udział ok. 350 otolaryngologów, onkologów, a także grupa lekarzy rodzinnych. Do Poznania przyjedzie też ponad 20 najwybitniejszych autorytetów onkologicznych i laryngologicznych zajmujących się onkologią z Europy i USA.

Jak powiedziała w imieniu organizatorów sympozjum prof. Małgorzata Wierzbicka, przewodnicząca Sekcji Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi, nowotwory głowy i szyi często wymagają bardzo okaleczających, zniekształcających wygląd zewnętrzny pacjenta operacji.

"To dla pacjenta bardzo dramatyczne i traumatyczne przeżycie. W tej chwili w medycynie polskiej i światowej jest tendencja, by starać się pokonać nowotwór przy pomocy odpowiednio dobranej chemioradioterapii, a także zastosować oszczędzające narząd metody operacyjne – bardzo często z użyciem lasera. Wszystko po to, by nie było potrzeby dokonywania tych okaleczających operacji” – powiedziała.

Uczestnicy sympozjum mają rozmawiać na temat personalizacji leczenia. „W tym kierunku zmierza cała onkologia. Chodzi dokładne przebadanie pacjenta i określenie najlepszej dla niego metody, zamiast stosowania wspólnego schematu leczenia dla wszystkich pacjentów” – powiedziała prof. Wierzbicka.

W trakcie zjazdu zaplanowano kursy szkoleniowe, w tym transmisje przebiegu operacji.

Kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej prof. Witold Szyfter powiedział PAP, że umiejętności i zdolności operacyjne polskich onkologów otolaryngologów są na poziomie specjalistów z krajów Europy Zachodniej.

„Nowotwory głowy i szyi są coraz częściej rozpoznawane we wczesnych stadiach, na razie jednak nie poprawia się przeżywalność pacjentów. Nowotwory takie wymagają wielospecjalistycznego podejścia, stąd obecność na naszym zjeździe onkologów, radioterapeutów, laryngologów i chirurgów szczękowo-twarzowych. Nasze umiejętności są porównywalne z umiejętnościami lekarzy z USA czy Europy Zachodniej, problemem w Polsce jest jednak wciąż dostępność i szybkie przeprowadzenie diagnostyki” - powiedział.

Zjazd przygotowany został przez Sekcję Onkologiczną Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi oraz przez Klinikę Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Akademii Medycznej w Poznaniu. (PAP)