Walka z mafią lekową może uderzyć w przedszkola i domy dziecka

Farmacja

Zmiany w prawie farmaceutycznym, które mają na celu walkę z nielegalnym wywozem leków z Polski, są zbyt restrykcyjne - twierdzi samorząd aptekarski. Mogą np. być problem z przekazywaniem leków dla podopiecznych domów dziecka. Sankcje karne mogą grozić także wtedy, gdy przedszkola czy szkoły kupią na fakturę leki przeciwbólowe.

03.04.2019

Nie będzie rewolucyjnych zmian w sprzedaży wysyłkowej leków

Opieka zdrowotna

Resort zdrowa wycofał się z pomysłu rozszerzenia katalogu produktów, które miały być sprzedawane w ramach sprzedaży wysyłkowej. Ministerstwo podało, że musi przeanalizować skutki takiej regulacji biorąc pod uwagę decyzję Komisji Europejskiej dotyczącej apteki z Niemiec.

03.04.2019

Od października triaż ma być obowiązkowy w każdym dużym SOR

Opieka zdrowotna

Od 1 października system segregacji pacjentów, czyli tzw. triaż ma być obowiązkowy w każdym dużym szpitalnym oddziale ratunkowym – zapowiedział prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Zdaniem szefa resortu powinno to pomóc uniknąć tragicznych sytuacji, gdy pacjent w ciężkim stanie wiele godzin czeka na opiekę i umiera na takim oddziale.

03.04.2019

Od 1 lipca apteki będą mogły dostarczać leki do domu pacjentów

Farmacja

Przed nami duże zmiany w sprzedaży wysyłkowej prowadzonej przez apteki i punkty apteczne. Od 1 lipca br. w ten sposób będą mogły być sprzedawane nie tylko produkty lecznicze wydawane bez przepisu lekarza, jak to ma miejsce obecnie, ale również leki wydawane na receptę oraz wyroby medyczne - pisze Zuzanna Lewandowska z Kancelarii DMP Legal Wójtowicz.

03.04.2019

Pikieta i dziewięć postulatów, by ratować szpitale powiatowe

Opieka zdrowotna

„Ratujcie szpitale powiatowe” z takim hasłem pikietowali we wtorek pod Ministerstwem Zdrowia dyrektorzy szpitali, pracownicy medyczni, pacjenci i samorządowcy. Alarmowali resort, że sytuacja finansowa placówek powiatowych gwałtownie się pogarsza i wręczyli petycję z postulatami, które mogą pomóc to zmienić.

02.04.2019

Obolały jak pracownik biurowy

BHP HR

Aż 79 proc. pracowników biurowych odczuwa ból związany z wykonywaną pracą. Ponad 80 proc. osób w biurach pracuje pod wpływem stresu, z czego dla co czwartego jego poziom jest uporczywy. Prawie jeden na pięciu zatrudnionych nie odpoczywa w nocy, ponieważ ma problemy z zasypianiem lub śni o pracy.

02.04.2019

MZ: Nie karać za nieprzekazanie danych z aptek, bo system zawodzi

Farmacja

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poprosił głównego inspektora farmaceutycznego Pawła Piotrowskiego, by odstąpił od nakładania kar administracyjnych i poprzestał na pouczeniu wobec aptek, które nie przekazały danych do ZSMOPL z uwagi na to, że system dopiero jest wdrażany, a waga naruszenia prawa jest znikoma.

02.04.2019

Szpitale protestują, bo dobijają je żądania płacowe pominiętych grup zawodowych

Finansowanie zdrowia

Przed Ministerstwem Zdrowia dziś będą protestować dyrektorzy szpitali powiatowych i przedstawiciele samorządów. Powiedzą, że wpadają w coraz większe długi z powodu żądań płacowych grup zawodowych, które pominięto przy podwyżkach. Złożą petycję, w której m.in.: prócz uregulowania siatki płac, oczekują wzrostu wycen świadczeń o 15 proc.

02.04.2019

Pracodawcy za rabatami w aptekach z Kartą Dużej Rodziny

Opieka zdrowotna

W środę, 3 kwietnia sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się projektem nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne, z którego po konsultacjach społecznych zniknął zapis umożliwiający aptekom udział w programie Karta Dużej Rodziny. Organizacje pracodawców apelują o przywrócenie w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie przepisu, umożliwiającego aptekarzom taką możliwość.

01.04.2019

Apteki mają dziś wysłać pierwsze raporty, a system się zawiesza

Farmacja

W poniedziałek 1 kwietnia wieczorem apteki muszą wysłać pierwsze obowiązkowe raporty o stanach magazynowych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL). Problem polega na tym, że system do tej pory nie działał dobrze. Resort zdrowia przyznał, że „wystąpiły w ostatnim czasie trudności”

01.04.2019

Fizjoterapeuci protestują w maju, będą głodować i pójdą na zwolnienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Głodówki, zwolnienia lekarskie i strajki w szpitalach - tak ma wyglądać protest fizjoterapeutów, który rozpocznie się w maju. - Ludzie mają już dość obietnic bez pokrycia - mówi Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. - Zarabiamy mało, a rząd hojnie innym rozdaje pieniądze - dodaje.

01.04.2019

Nie będzie zmian zasad izolowania w szpitalach psychiatrycznych

Prawo karne Opieka zdrowotna

Nie dojdzie do nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, która była zapowiadana po zabójstwie prezydenta Gdańska. Zdaniem ekspertów powstałby przepis, na podstawie którego każdego można by było skierować do szpitala psychiatrycznego bez jego zgody. Jednak mają być zmiany w prawie karnym wykonawczym, bo dziś w więzieniach przebywa blisko 400 osób chorych psychicznie

01.04.2019

Tylko państwowe karetki będą jeździć w pogotowiu po 1 kwietnia

Opieka zdrowotna

Od 1 kwietnia w systemie państwowego ratownictwa medycznego będą jeździć tylko publiczne karetki. 135 prywatnych karetek zniknie z systemu. Na ich miejsce pojawią się karetki należące do publicznych podmiotów. - Umowy zostały podpisane do końca 2020 roku, ale już w kwietniu zaczniemy dyskusję o kolejnych zmianach w ratownictwie – zapowiada Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

30.03.2019

Onkologia i kardiologia – priorytety Agencji Badań Medycznych

Opieka zdrowotna

Resort zdrowia zakłada, że pierwsze granty na prowadzenie niekomercyjnych badań klinicznych finansowanych ze środków Agencji Badań Medycznych zostaną przyznane w tym roku. Ministerstwo właśnie przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia regulujący tryb i warunki finansowania badań naukowych i prac rozwojowych udzielanych przez Agencję.

29.03.2019

Porada pielęgniarska to "knot skazany na porażkę"

Opieka zdrowotna

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe podkreśla, że czekali na projekt rozporządzenia wprowadzającego poradę pielęgniarską, ale zamiast przełomu jest knot. Członkowie Stowarzyszenia są zbulwersowani tym, że nowe świadczenie zostało wycenione tylko na 8 złotych.

29.03.2019

Kolorowe opaski w szpitalnych oddziałach ratunkowych to czasem wyrok śmierci

Opieka zdrowotna

System segregacji pacjentów na ostrych dyżurach zawodzi, bo brakuje specjalistów od medycyny ratunkowej, którzy potrafią ocenić stan zgłaszającego się po pomoc. Eksperci podkreślają, że dwa śmiertelne wypadki, które miały miejsce w szpitalnych oddziałach ratunkowych to efekt patologicznego działania triażu, czyli systemu do segregacji pacjentów.

29.03.2019

NFZ ma mieć ponad 2 mld zł więcej na dodatkowe świadczenia

Finansowanie zdrowia

NFZ ma mieć w tym roku dodatkowe 2 mld 150 mln złotych, z czego 2 mld mają być przeznaczone na zmianę wycen i zakup większej ilości świadczeń, pozostała kwota na wzrost wynagrodzeń w podstawowej opiece zdrowotnej. Pierwsze podniesienie wycen w chirurgii i internie od 1 kwietnia, kolejne w lipcu.

28.03.2019

Zamyka się klinika psychiatrii dziecięcej w Warszawie, a wkrótce będzie też problem w Łodzi

Finansowanie zdrowia

Z powodu braku lekarzy klinika psychiatrii dla dzieci i młodzieży z Warszawy i Podlasia przestanie istnieć od 1 kwietnia. Na jej miejscu zacznie działać ośrodek leczenia nerwic, ale tam nie będzie można całodobowo przyjmować dzieci w stanie zagrożenia życia. – Nie będziemy mieli, gdzie kłaść dzieci w ciężkim stanie – mówi prof. Barbara Remberk

28.03.2019

Pacjent i lekarz drogo płacą za błąd medyczny

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Liczba postępowań dotyczących błędów w sztuce medycznej prowadzonych przez prokuratury w całej Polsce zwiększyła się w ostatnich latach aż o 15 proc. Najczęstsze błędy medyczne, którymi zajmowali się prokuratorzy, to nieprawidłowa diagnoza, przedwczesny wypis i niewykonanie badań. Spośród wszystkich postępowań, 60 proc. stanowiły sprawy dotyczące śmierci pacjenta.

28.03.2019

Fizjoterapeuta sam planuje i zmienia leczenie, a pacjenci dzwonią do NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od początku tego roku fizjoterapeuci mogą samodzielnie badać pacjenta i planować jego terapię. Z danych NFZ wynika, że tylko w styczniu udzielili blisko 34 tysięcy wizyt fizjoterapeutycznych w poradni, a ponad 2,7 tysiąca w domach. Wielu pacjentów jest zaskoczonych tym, że fizjoterapeuta sam planuje terapię

28.03.2019