Zadania dla nowego rządu: Zmiany w sieci szpitali i płacenie za efekt leczenia

Finansowanie zdrowia

Konieczne są pilne zmiany w sieci szpitali, ale także trzeba dać odpowiednie narzędzia lekarzom rodzinnym, by byli w stanie w końcu koordynować leczenie pacjenta. Ważne jest także wprowadzenie w kolejnych dziedzinach nowego modelu płacenia za wynik leczenia, a nie tylko za wykonaną procedurę. NFZ płaci za efekt już np. podczas leczenia zawałów czy po operacji zaćmy.

21.10.2019

Lekarze kombinują jak się zareklamować, by nie złamać zakazu

Zawody medyczne

W Polsce doktorów jest jak na lekarstwo, ale i oni muszą szukać nowych możliwości dotarcia do pacjentów. Oficjalnie reklamować się nie mogą, dlatego próbują innych, niekonwencjonalnych rozwiązań. Najwięcej problemów jest z korzystaniem z internetu, bo prawo nie nadąża za zmianami w tej dziedzinie.

21.10.2019

Polacy chorują na grypę, ale nie szczepią się - będzie obowiązek?

Opieka zdrowotna

Lekarze i dentyści zaszczepili się przeciwko grypie w ramach akcji „Lekarze dają przykład”. To jednak nie rozwiąże problemu niskiej wyszczepialności w Polsce. W naszym kraju przeciwko grypie szczepi się 4 proc. społeczeństwa, w Japonii i USA - 90 proc. By to zmienić, należałoby wpisać szczepionki przeciwko grypie do kalendarza szczepień obowiązkowych

19.10.2019

Samorząd lekarski też podaje STOP NOP do prokuratury za wpis o "cichej eutanazji"

Opieka zdrowotna

Naczelna Rada Lekarska także złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wobec zamieszczenia na portalu internetowym Facebook w ramach konta społecznościowego, którym dysponuje Stowarzyszenie STOP NOP posta sugerującego jakoby lekarze anestezjolodzy w polskich placówkach służby zdrowia doprowadzali do śmierci pacjentów.

18.10.2019

Ratownicy medyczni dostaną punkty edukacyjne za kurs samoobrony

Zawody medyczne

Ratownik medyczny będzie mógł otrzymać punkty za udział w kursie samoobrony czy w kursie doskonalącym umiejętności w zakresie prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego w ruchu drogowym. Projekt rozporządzenia dotyczącego doskonalenia zawodowego dla tej grupy zawodowej wprowadza nowe formy samokształcenia.

18.10.2019

W środę kolejne spotkanie fizjoterapeutów i diagnostów z ministrem

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Resort zdrowia zaproponował w piątek, by kolejne spotkanie z protestującymi przedstawicielami fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych odbyło się 23 października o godz. 10  w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Tematem rozmów mają być podwyżki dla tych grup zawodowych.

18.10.2019

Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich w końcu gotowy

Finansowanie zdrowia

Pacjenci z mukowiscydozą lub rdzeniowym zanikiem mięśni mają mieć „paszporty” uprawniające do skorzystania z uproszczonych i szybkich procedur medycznych. Zajmować się nimi będą zespoły składające się z lekarzy, nauczycieli, psychologów i fizjoterapeutów w wyznaczonych ośrodkach. To niektóre z założeń Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich. Dokument jest już gotowy i został przekazany do Rady Ministrów.

18.10.2019

Stop Nop podane do prokuratury za wpis na Facebooku o "cichej eutanazji"

Finansowanie zdrowia

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, na polecenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, skierował do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP". Resort podkreśla, że „nie ma zgody na szerzenie treści zagrażających bezpieczeństwu pacjentów oraz internetowy hejt wobec personelu medycznego”.

17.10.2019

Bez zmian w kalendarzu szczepień na 2020 r.

Finansowanie zdrowia

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował Kalendarz Szczepień Ochronnych na rok 2020. Jan Bondar, rzecznik GIS podaje, że nie ma w nim zmian, choć środowiska naukowe składały wnioski o rozszerzenie programu. Na wpisanie czekają szczepienia, m.in. przeciwko rotawirusom, HPV, ospie wietrznej czy meningokokom.

17.10.2019

Niecałe 40 proc. placówek gotowych do wystawiania e-recepty

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prawie 8 tysięcy podmiotów leczniczych jest gotowa do wystawiania e-recepty. To niecałe 40 proc. szpitali i przychodni, która do końca roku będzie musiała się podłączyć do systemu P1. Od 8 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty będą w Polsce wystawiane - poza wyjątkami określonymi w ustawie Prawo Farmaceutyczne - tylko w takiej postaci.

17.10.2019

Obietnice wyborcze za nami, co teraz czeka nas w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna

Bilans najważniejszych zmian, decyzji i planowanych rozwiązań w polskim systemie ochrony zdrowia – to będzie główny temat sesji inauguracyjnej XV Forum Rynku Zdrowia. Nie zabraknie także analizy wniosków i rekomendacji z wybranych debat i raportów o ochronie zdrowia w Polsce.

17.10.2019

Szpitale walczą o lekarzy i oczekują od NFZ obniżenia standardów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lecznice podkupują sobie nie tylko pojedynczych lekarzy, ale nawet całe zespoły. Dyrektorzy twierdzą, że w obliczu występujących braków kadrowych, jedyne co może uratować oddziały szpitalne przed zamknięciem, to obniżenie wymagań NFZ, co do wymaganej na nich liczby personelu.

17.10.2019

Lekarz będzie mógł robić specjalizację z psychoterapii dzieci i młodzieży

Zawody medyczne

Lekarz będzie mógł przystąpić do specjalizacji np. w psychoseksuologii czy psychoterapii dzieci i młodzieży. Takie zmiany wprowadza rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, który w piątek przyjął Senat.

16.10.2019

Resort zdrowia nie zamierza powołać Rady ds. Leczenia Niepłodności

Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia, mimo obowiązku wynikającego z obowiązującej od czterech lat ustawy, nie pracuje nad powołaniem Rady ds. Leczenia Niepłodności. Taką informację przekazał resort w odpowiedzi na kolejne wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie.

16.10.2019

ZUS bezprawnie odsyła pacjentów do lekarzy po potwierdzenie dokumentacji z oryginałem

Opieka zdrowotna

Pacjenci ubiegający się o świadczenia 500 PLUS dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, nagminnie odsyłani są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w celu potwierdzenia kopii dokumentacji medycznej za zgodność z oryginałem. - Taka praktyka jest pozbawiona podstaw prawnych - podkreśla Bożena Janicka

16.10.2019

Podwyżki w NFZ i dodatkowe 120 mln na świadczenia zdrowotne

Finansowanie zdrowia

Dodatkowe ok. 120 milionów złotych trafi do oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia, ale także ok. 5,5 milionów złotych zostanie przekazane na wzrost wynagrodzeń w Funduszu. Jak podał prezes NFZ, Adam Niedzielski chodzi o podwyżki średnio ok. 300 zł na etat.

16.10.2019

Flozyny, lek dla chorych na SM i raka jelita grubego na listopadowej liście

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Nowa grupa leków dla chorych na cukrzycę typu 2, tzw. flozyny - znajdą się na nowej liście leków refundowanych. Będą kosztowały do 60 złotych - mówi serwisowi Prawo.pl wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, bo będzie tu przewidziana 30-procentowa odpłatność.

16.10.2019

Strategia dotycząca rozwoju pielęgniarstwa przyjęta przez rząd

Zawody medyczne

Zwiększenie liczby studentów oraz zwiększenie kompetencji opiekunów medycznych, którzy mają być zawodem pomocniczym dla pielęgniarek – to najważniejsze zmiany zapisane w wieloletniej polityce na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Dokument zakłada, że wskaźnik liczby pielęgniarek na poziomie średniego OECD osiągniemy… w ciągu 15 lat.

15.10.2019

Nowe zasady dotyczące wystawiania dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej i papierowej

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Elektroniczna postać dokumentacji medycznej ma być podstawowa. Jeśli pacjent przyjdzie z wynikami badań w postaci papierowej, to będzie można w e-dokumentacji odnotować udostępnione informacje, a później dokumenty oddać pacjentowi lub zniszczyć. Cel jest jeden: chodzi, by stopniowo eliminować z obiegu dokumentację w postaci papierowej.

15.10.2019