List został wysłany do KE we wtorek i według agencji Reutera przywódcy zwracają w nim uwagę, że szersza i całościowa strategia UE w zakresie ochrony zdrowia będzie bardziej skuteczna niż samotne zmagania poszczególnych państw członkowskich. Przedstawione w liście propozycje obejmują utrzymywanie trzymiesięcznego zapasu krytycznych leków, dostaw i sprzętu w całej UE, a także współpracę między państwami i firmami w celu wytwarzania kluczowych produktów w czasach kryzysu. 

Czytaj także: Branża farmaceutyczna: Dostawa leków do aptek może być zagrożona>>

- Premier Mateusz Morawiecki wraz z przywódcami Danii, Belgii, Francji, Niemiec i Hiszpanii odpowiada na potrzebę ściślejszej współpracy europejskiej w celu zapewnienia lepszego przygotowania do przyszłych pandemii zdrowotnych w świetle doświadczeń związanych z COVID-19 - napisało w środę na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

Celem propozycji jest m.in. położenie większego nacisku na zwiększenie liczby badań nad rozwojem leków i szczepionek, wspólne zamówienia publiczne zapasów oraz wzmocnienie odporności UE jeśli chodzi o łańcuchy dostaw.