Po ponad dwóch miesiącach pandemii większość szpitali wraca do normalnego funkcjonowania i wznawia już zabiegi planowe.  Nie jest to jednak łatwe, ponieważ pacjenci na razie są wstrzemięźliwi i niezbyt chętnie kładą się na oddziały. Wystraszyli się ognisk koronawirusa w placówkach medycznych na tyle, że Polska Federacja Szpitali prowadzi akcję „Bezpieczny Szpital”, która ma pokazać pacjentom, że nie mają się czego obawiać w placówkach medycznych.

Wynagrodzenie lekarza za czas przestoju jak za urlop

Ale brak pacjentów, to nie jedyny problem, z jakimi borykają się obecnie szpitale. Wielu dyrektorów  miało i nadal ma problemy z rozliczeniem wynagrodzeń pracowników medycznych za okres przestoju. Czyli za czas, w którym świadczenia planowe były zawieszone, a pracownicy nie wyrobili swego normatywnego czasu pracy.

-Instytucja przestoju jest uregulowana w Kodeksie Pracy. Zgodnie z przepisami, lekarze, pielęgniarki powinni dostać wówczas wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny. Nie dostają innych dodatków do wynagrodzenia np. za dyżury- zauważa Katarzyna Fortak-Karasińska, radca prawny doradzający szpitalom. Podkreśla jednak, że praktyka bywa różna i wielu dyrektorów wypłaciło pracownikom za ten czas wynagrodzenie jak za urlop. Czyli średnią miesięczną- To jest korzystniejsze finansowo rozwiązanie dla personelu medycznego- podkreśla mecenas Fortak-Karasińska

 

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadków umów cywilno- prawnych, na których w szpitalach pracuje wielu specjalistów, ale także pielęgniarek. – Tu wynagrodzenie personelu, które jest określone zazwyczaj stawką godzinową lub dyżurową – pozostaje bez zmian. Jeśli wynagrodzenie uzależnione jest od wykonania procedury – lekarze nie uzyskują wynagrodzenia.  Zaś prywatne szpitale podpisały po prostu aneksy do umów z lekarzami kontraktowymi, na podstawie których wypłacane jest wynagrodzenie w formie zaliczki To oznacza, że lekarze będą musieli odpracować wypłacone środki przez odrobienie świadczeń zdrowotnych w kolejnych okresach rozliczeniowych- dodaje Katarzyna Fortak-Karasińska.

Szefowie szpitali liczą, że NFZ wydłuży okresy rozliczeniowe do roku i pozwoli odpracowywać ryczałty, jakie jednostki co miesiąc otrzymywały, chociaż nie wykonywały zabiegów.

Wynagrodzenie lekarza za czas przestoju płacone ryczałtem

Także Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, wskazuje, ze placówki wróciły już do normalnego funkcjonowania. Ich pracownicy otrzymywali w tym czasie zryczałtowane wynagrodzenia.

Nie mniej jednak, większość szpitali się odmraża, ale są i takie, które zawieszają  jeszcze funkcjonowanie oddziałów, ponieważ pojawiają się w nich ogniska koronawirusa. W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach jeden z lekarzy ma dodatni wynik testu w kierunku koronawirusa. Placówka zdecydowała się wstrzymać przyjęcia na oddział onkologii klinicznej, chociaż wcześniej zapowiadała, że planowe zabiegi powrócą pod koniec maja.