Ministerstwo Zdrowia przedstawiło szczegółowe wytyczne dla poszczególnych zakresów i rodzajów usług medycznych, które są realizowane w czasie pandemii koronawirusa. Są to wytyczne konsultantów krajowych w poszczególnych dziedzinach medycyny.

Zalecenia co do leczenia w 22 obszarach medycyny

Łącznie resort udostępnił 22 odrębne zbiory aktualnych zaleceń. Są one dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia i  dotyczą m.in.:

 • stomatologii
 • opieki długoterminowej, paliatywnej i hospicyjnej
 • położnych i pielęgniarek POZ
 • pediatrii
 • organizacji hospitalizacji psychiatrycznej
 • opieki nad chorymi hematologicznymi
 • oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii
 • transplantologii
 • pielęgniarek ratunkowych
 • działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-CoV-2 w środowisku szpitalnym
 • diabetologii
 • medycyny rodzinnej dotyczące przeprowadzania badań bilansowych u dzieci
 • ratownictwa medycznego
 • położnictwa i ginekologii oraz perinatologii dotyczące porodów rodzinnych

 


 

Zalecenia dotyczące stomatologii w czasie epidemii 

Wszystkie usługi medyczne, wedle zaleceń ministerialnych, mają być realizowane w rygorze sanitarno-epidemiologicznym. W związku z powyższym, w zakresie stomatologii, resort odradza wizyty u ortodontów do czasu odwołania stanu epidemii. „W przypadku awarii aparatu można tymczasowo zaprzestać użytkowania aparatu do czasu następnej kontroli lub zadzwonić do placówki, w której prowadzone jest leczenie ortodontyczne i ustalić procedury postępowania i termin przyjęcia”- wskazuje minister zdrowia w swoich zaleceniach.

Ponadto, ministerstwo zaleca odwołanie wszelkich zabiegów protetycznych. Nie wiadomo bowiem jak długo wirus utrzymuje się w ślinie a pobieranie wycisków od pacjenta mogłoby narazić lekarza na zarażenie. Każdemu pacjentowi, który zgłosił się do gabinetu, trzeba będzie mierzyć temperaturę i zrobić wywiad epidemiologiczny. Poza tym dentysta powinien zapewnić sobie i asystentom maski, fartuchy, gogle, przyłbice i płyny dezynfekcyjne.

Konieczność zakupów środków ochrony osobistej sprawiła, że w wielu gabinetach stomatologicznych ceny usług wzrosły. Pacjenci mają doliczone do rachunku 50, 100, 200 zł i narzekają na forach internetowych, że dentyści przerzucili na nich koszty zakupów środków ochrony osobistej.

-Niektóre gabinety wprowadziły bardzo wysokie standardy w zakresie w zabezpieczeń przed  zarażeniem personelu koronawirusem. To jest kosztowne. Niemniej jednak, w związku z nadchodzącą recesją gospodarczą, więcej pacjentów będzie chciało skorzystać z leczenia stomatologicznego w ramach NFZ - mówi Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Zaznacza jednak, że z dentystami rząd nie chce rozmawiać, a oni od dawna domagają się zwiększenia finansowania stomatologii. - Wyceny są na tak niskim poziomie, że my do każdej wizyty musimy dokładać albo wielu stomatologów rezygnuje w ogóle z przyjmowania pacjentów na NFZ- dodaje doktor Cisło.

Zalecenia co do leczenia pacjentów hematologicznych

Jedne z wytycznych dotyczą także postępowania z pacjentami hematologicznymi. To jest szczególna grupa chorych narażona na zakażenie koronawirusem. Stąd konsultant krajowy zaleca aby chorzy kontynuujący leczenie w poradni hematoonkologicznej przychodzili do niej osobiście najrzadziej, jak to możliwe. A  gdy już zajdzie taka potrzeba, to nie powinni się wówczas spotykać z innymi pacjentami.  Poza tym, powinni mieć przyśpieszoną ścieżkę wejścia do szpitala i nie oczekiwać w kolejce z pozostałymi pacjentami.

Także leki, które mieli dotychczas podawane w szpitalach w ramach programów lekowych, personel medyczny powinien im je wydać na pół roku do przodu, aby mogli je sami przyjmować w domu.

Zalecenia jakie opublikowało Ministerstwo Zdrowia, ujrzały światło dziennie, gdyż dochodziła o to Polska Federacja Szpitali. Organizacja skierowała wcześniej  do GIS pismo, w którym zwracała uwagę, że w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje i wytyczne z różnych źródeł, w tym także pochodzące od konsultantów poszczególnych specjalizacji lekarskich oraz towarzystw naukowych.

"Wnioskujemy o opracowanie mechanizmu, który zapewni aktualność i spójność zaleceń i wytycznych przedstawicieli poszczególnych specjalizacji lekarskich, w tym szczególnie konsultantów krajowych. Wnioskujemy o ujednolicenie takich zaleceń i wytycznych na poziomie Głównej Inspekcji Sanitarnej, tak aby stały się one wykładnią dla dyrektorów podmiotów leczniczych oraz dla Narodowego Funduszu Zdrowia" - czytamy w piśmie.