Prof. Zajadło: Trzeba uodpornić studentów na instrumentalizację prawa

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Podobnie jak w okresie PRL wykładowcy wydziałów prawa stają obecnie wobec zagrożenia upolitycznieniem i instrumentalizacją prawa - mówi prof. Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego. I dodaje, że ich obowiązkiem jest wyrabianie u studentów odporności na takie zabiegi, by po studiach byli wierni etosowi swojego zawodu.

06.11.2019

Prof. Woźnicki: Ustawa o szkolnictwie wyższym wymaga zmian

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Projekt Ustawy 2.0 powstał z poszanowaniem kultury i techniki legislacji, niestety na etapie prac w parlamencie wprowadzono niekorzystne poprawki, których nie przedyskutowano ze stroną społeczną - mówi prezes Fundacji Rektorów Polskich prof. Jerzy Woźnicki. Jego zdaniem przez to część przepisów wymaga szybkiej zmiany.

28.10.2019

Uczelnie też potrzebują liderów i dobrego zarządzania

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie

Choć uczelnię od korporacji różni misja, to pewne modele zarządzania są warte zaadaptowania. Świat uczelni wyższych nie jest wyłączony z dobrych reguł zarządzania i musi doskonalić rozwiązania organizacyjne - uważa prof. Łukasz Sułkowski, organizator V Konferencji LUMEN, poświęconej właśnie efektywnemu zarządzaniu na uczelniach.

22.08.2019

Nowa lista czasopism poważnie wybrakowana

Szkolnictwo wyższe

Na liście punktowanych czasopism prawniczych zabrakło wielu zasłużonych pism. Nowy wykaz czasopism nie spowoduje „końca punktozy”, jak twierdzi resort nauki – choroba punktozy przechodzi właśnie do kolejnego, ostrego etapu - ocenia dr hab. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

05.08.2019

Nowa ustawa lepiej określa prawa studentów - rodziców

Szkolnictwo wyższe

Ujęcie i wyodrębnianie na gruncie nowego prawa o szkolnictwie wyższym uprawnień związanych z rodzicielstwem studentów jest godne podkreślenia i pochwały. Poprzednia ustawa, a także żadna z jej nowelizacji, a było ich blisko 40, nie odniosła się do tej kwestii sfery życia studentów - pisze w komentarzu Agnieszka Bednarczyk-Płachta.

03.06.2019

Dr Kubiak: Student prawa powinien „posmakować” praktyki już na studiach

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Nie chodzi o to, by studia prawnicze zastępowały aplikacje. Bez wątpienia wykłady są konieczne, należy jednak zwracać uwagę na to, w jaki sposób są prowadzone. Tak samo ćwiczenia ze studentami. Nie możemy na nich powtarzać wykładu. Takie zajęcia powinny mieć walor praktyczny - wyjaśnia dr Przemysław Kubiak

17.05.2019

Grzegorz Krawiec: Ustawa 2.0 na trójkę z minusem

Szkolnictwo wyższe

Ustawa 2.0. nie powinna być nazywana konstytucją dla nauki. Taka nazwa to tylko chwyt marketingowy. Konstytucja jest tylko jedna. Nie można zaś nauczania na uczelniach wyższych utożsamiać z „produkowaniem” osób przydatnych dla biznesu. Uczelnia ma też kształtować człowieka - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

25.04.2019

Dr Górowski: Absolwenci studenckich poradni prawa są bardzo cenieni na rynku pracy

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Student, który angażuje się w świadczenie porad klientom studenckiej poradni prawnej, może nauczyć się rozwiązywać prawdziwe problemy prawne. Ma on też niepowtarzalną możliwość zweryfikowania swoich planów zawodowych – wskazuje adwokat dr Wojciech Górowski, kierujący poradnią na Uniwersytecie Jagiellońskim.

23.04.2019

Komputer pomoże zastosować przepisy, ale prawnika nie zastąpi

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy

Sztuczna inteligencja pomoże prawnikowi przeanalizować sprawę i zaplanować strategię postępowania. Jak jednak zapewnia Kamil Stępniak, doktorant w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, który pracuje nad takim systemem, prawnicze, abstrakcyjne myślenie zawsze będzie w cenie. Programy mają jedynie ułatwiać prawnikom pracę.

10.04.2019

Ustawa 2.0 - merytorycznie w porządku, legislacyjnie poniżej przeciętnej

Szkolnictwo wyższe

Z punktu widzenia legislacji Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce sytuuje się poniżej przeciętnego poziomu, i tak niskiego, naszej aktualnej legislacji - twierdzi prof. Hubert Izdebski. I dodaje, że w ustawie tej jest mnóstwo przepisów, które powodują i będą powodować problemy interpretacyjne

28.03.2019

Łazarski - wydział prawa stawia na specjalizację i staże

Szkolnictwo wyższe

Mamy gotowe nowe kierunki studiów – w tym prowadzone w języku angielskim. Współpracujemy z wieloma organizacjami i firmami, z którymi współorganizujemy staże dla naszych studentów. Pomagamy w zdobywaniu doświadczenia i kluczowych, praktycznych umiejętności - mówi prof. Anna Konert, dziekan Wydziału Prawa Uczelni Łazarskiego.

14.03.2019

Wydział prawa UW zmienia program studiów

Dla studenta

Bloki specjalizacyjne, współpraca z firmami, nacisk na praktykę - to główne założenia nowego programu prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci napiszą też test ze wszystkich przedmiotów poza historią, co ma im pomóc usystematyzować wiedzę i przygotować się do zdawania na aplikacje. O zmianach opowiada dr hab. Sławomir Żółtek, prodziekan WPiA UW.

08.02.2019

Prof. Pisuliński: Po reformie jest problem z finansowaniem wydziałów prawa

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Chcemy, żeby nasi studenci uczestniczyli w międzynarodowych konkursach, żeby mieli dostęp do międzynarodowych baz danych, do zagranicznych książek. To wszystko kosztuje - mówi prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

14.01.2019

Sędzia Łazarska: Prawników uczyć rzemiosła i wartości

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Od prawników oczekiwać należy nie tylko samej gruntowanej wiedzy, bo nauki prawa nie można postrzegać wyłącznie w kategoriach rzemiosła. Zasad prawa, opartych na uniwersalnych wartościach, a także jego ducha należy uczyć od najwcześniejszych lat studiów - pisze sędzia Aneta Łazarska.

01.12.2018

Prof. Pisuliński: Nowa punktacja czasopism zablokuje rozwój naukowy prawników

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Przygotowywana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego propozycja listy punktowanych czasopism naukowych dla potrzeb systemu ewaluacji działalności naukowej nie zawiera żadnego polskiego czasopisma prawniczego, a przyjęty przez resort system oceny czasopism naukowych jest całkowicie nieadekwatny do specyfiki badań w naukach prawnych - twierdzi prof. Jerzy Pisuliński

27.11.2018

Prof. Izdebski: Ustawa 2.0 sama nie ożywi nauki

Szkolnictwo wyższe

Wprowadzane przez nową ustawę o szkolnictwie wyższym i nauce zasady mogą pozytywnie wpłynąć na aktywność wielu środowisk naukowych, ale realne są obawy o ich wpływ na badania podstawowe - stwierdza w...

24.09.2018

Pomoc materialna dla studentów do poprawki

Dla studenta

Warto pochylić się nad pomocą materialną dla studentów, która dotychczas nie była przedmiotem specjalnego zainteresowania. System stypendialny wymaga wielu poprawek - podkreśla Jacek Pakuła, prawnik,...

16.08.2018

Gowin: zasady ewaluacji wkrótce bardziej sprawiedliwe

Szkolnictwo wyższe

Nowe zasady oceny jednostek naukowych będą bardziej sprawiedliwe - uważa wicepremier Jarosław Gowin. Chodzi o zmianę, która wprowadzi ocenę w ramach jednej dziedziny. Dotychczas kategorię naukową...

03.08.2018