Coraz więcej hakerskich ataków na szkoły i uczelnie

Prawo karne Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
W polskich szkołach i uczelniach wykrywanych jest 950 ataków hakerskich tygodniowo - wynika z raportu firmy Check Point. Aż 72 proc. z tych ataków dotyczy poczty elektronicznej. Zdaniem jego autorów, atakom sprzyja przejście na edukację zdalną i powrót do szkół.
Beata Igielska
24.09.2020
Prawo karne Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
21 i 22 października odbędzie się XXI Ogólnopolska Konferencja Podatkowa - „Podatki jutra”. Tegoroczna edycja będzie w formie online. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Główne tematy to: wpływ kryzysów gospodarczych na system podatkowy, podatki po kryzysie i futurologia podatkowa, czyli podatki przyszłości.
Krzysztof Koślicki
24.09.2020
Ordynacja Dla studenta
Towarzystwo Naukowe Procesualistów Cywilnych wraz z Komitetem Redakcyjnym kwartalnika "Polski Proces Cywilny" ogłosiło VII Konkurs o Nagrodę „Polskiego Procesu Cywilnego” za najlepszą pracę magisterską z dziedziny postępowania cywilnego. Termin zgłaszania prac upływa 30 listopada 2020 r.
Krzysztof Sobczak
24.09.2020
Szkolnictwo wyższe
Większość uczelni nie planuje obniżenia opłat za studia niestacjonarne, choć wiele zajęć w pierwszym semestrze roku akademickiego 2020/2021 prowadzonych będzie w trybie zdalnym. Studenci zapowiadają pozwy, a szkoły wyższe zapewniają, że wprowadziły konkretne wymogi i standardy dotyczących takiej formy studiów.
Krzysztof Sobczak
24.09.2020
Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Szef MEN: Studenci mogą odbywać praktyki w szkołach

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Nie ma zakazu odbywania przez studentów praktyk w szkołach - stwierdził minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zapowiedział, że zwróci się do dyrektorów, by umożliwili odbywanie praktyk. Zastrzegł jednak, że praktykant będzie musiał zachować takie same rygory sanitarne jak każdy pracownik szkoły.
Krzysztof Sobczak
23.09.2020
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Zamierzamy wprowadzić zerową stawkę podatku PIT dla osób do 26. roku życia na stażach i praktykach - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, powinno to wzmocnić chęć pracy młodych ludzi w administracji. Zapowiedział też zmianę kryteriów rekrutacji do pracy, by w ocenie uwzględniać również hobby i zainteresowania.
Krzysztof Sobczak
22.09.2020
PIT Dla studenta
Polska Komisja Akredytacyjna będzie dokonywać kontroli jakości prowadzonego kształcenia na uczelniach - zapowiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. Ale dodał, że sygnały dotyczące jakości kształcenia mogą być też kierowane do MNiSW, które będzie podejmowało działania w trybie nadzoru nad uczelniami.
Krzysztof Sobczak
22.09.2020
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Wsparcie studenckich kół naukowych działających w prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych, transferze wyników prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych do gospodarki - to cel uruchomionego właśnie programu. „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.
Krzysztof Sobczak
21.09.2020
Szkolnictwo wyższe
Do całości wynagrodzenia nauczyciela akademickiego mają zastosowanie 50-proc. koszty uzyskania przychodów, oprócz urlopu dla poratowania zdrowia. Honorarium twórców musi być natomiast wyodrębnione od innych składników wynagrodzenia – stwierdził MF w interpretacji ogólnej. Eksperci podkreślają wagę wyjaśnień zwłaszcza dla twórców, informatyków, nauczycieli akademickich.
Wiesława Moczydłowska
21.09.2020
PIT Szkolnictwo wyższe
W ramach dobrosąsiedzkiego gestu otwieramy nasze uczelnie dla białoruskich studentów i naukowców - zapowiedział w piątek szef resortu nauki Wojciech Murdzek. I dodał, że w tym celu Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) poszerza trzy istniejące programy wymiany akademickiej.
Krzysztof Sobczak
18.09.2020
Szkolnictwo wyższe
Program „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” jest jednym z najważniejszych aspektów wdrażanej od dwóch lat reformy szkolnictwa wyższego i nauki - stwierdził minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. A rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak dziękował Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego za tę inicjatywę, która "znacząco wspiera rozwój uniwersytetów badawczych".
Krzysztof Sobczak
16.09.2020
Szkolnictwo wyższe
„I Ty możesz służyć Ojczyźnie – szkolenia proobronne” - pod takim hasłem Ministerstwo Obrony Narodowej ogłasza otwarty konkurs, którego celem jest m.in. zwiększenie umiejętności przydatnych w służbie wojskowej m.in. uczniów klas mundurowych, młodzieży zrzeszonej w organizacjach proobronnych, studentów – członków Legii Akademickiej, żołnierzy WOT.
Krzysztof Sobczak
16.09.2020
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Rusza kolejna edycja konkursu Tax Everest

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
Można już zgłaszać się do udziału w konkursie Tax Everest na najlepszą pracę magisterską z zakresu prawa podatkowego. Akademickie Mistrzostwa Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego organizuje kancelaria MDDP, Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedra Prawa Finansów Publicznych UMK.
Krzysztof Koślicki
16.09.2020
Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo zdrowia promuje pielęgniarstwo

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
„Stawiam na przyszłość” - to hasło zainaugurowanej we wtorek w Ministerstwie Zdrowia kampanii, która ma promować wybór właśnie tego zawodu pielęgniarki. Resort podkreśla, że wprawdzie 257 tys. pielęgniarek i położnych było aktywnych zawodowo w 2019 r. w Polsce i rośnie zainteresowanie studiami kształcącymi na tych kierunkach, to nadal brakuje wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego.
Krzysztof Sobczak
15.09.2020
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Rozporządzenie zawieszające działanie szkół wyższych i instytutów nie będzie przedłużone - zapowiedział we wtorek minister nauki Wojciech Murdzek. I stwierdził, że to władze uczelni będą decydować o formie ich bezpiecznego działania. Minister zachęca jednak uczelnie do możliwie szerokiego prowadzenia zajęć tradycyjnych.
Krzysztof Sobczak
15.09.2020
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Osoby chcące rozpocząć studia w roku akademickim 2020/21 mają jeszcze szanse, bo w dniach się 15 i 16 września odbędzie się giełda wolnych miejsc na uczelniach. To także oferta dla wszystkich tych, którzy chcą zrewidować swoje wcześniejsze plany co do kierunku studiów lub czekają na wynik matury poprawkowej.
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
Szkolnictwo wyższe

Rozwój sztucznej inteligencji szansą dla nauki i gospodarki

Administracja publiczna Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Nowe technologie i rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) mają coraz większy wpływ na budowanie potencjału narodowych gospodarek. Rząd uznał, że Polska także chce tę szansę wykorzystać, a przygotowywany program „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji” ma pomóc w realizacji tego zamierzenia.
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
Administracja publiczna Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Prokuratura Katowice Południe podjęła postępowanie przygotowawcze w sprawie domniemanego fabrykowania dowodów przeciwko byłej wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Ewie Budzyńskiej. Wcześniej sprawę umorzono - jednak po analizie akt prokuratura podjęła decyzję o podjęciu postępowania.
Monika Sewastianowicz
11.09.2020
Grozi nam zapaść pokoleniowa we wszystkich obszarach – lekarskim, pielęgniarskimi, techników medycznych. To, że z roku na rok uniwersytety i inne uczelnie przyjmują coraz więcej studentów nie rozwiąże tego problemu - uważa prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, placówki nominowanej w konkursie Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia.
Katarzyna Nowosielska
11.09.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zapłaci 50 tys. zł kary za naruszenie ochrony danych osobowych. Chodzi o wyciek danych kandydatów na studia w SGGW, do którego doszło w zeszłym roku. Jednemu z pracowników ukradziono prywatny laptop, na którym znajdowały się te informacje.
Monika Sewastianowicz
10.09.2020
Uczelnie muszą mieć autonomię, bo to rektorzy biorą odpowiedzialność za ludzkie życie. W czasie pandemii uczelnie przeszły ze sfery realnej w sferę wirtualną w sposób bardzo dynamiczny - podsumowała w środę wiceminister nauki Anna Budzanowska na posiedzeniu senackiej komisji ds. nauki.
Monika Sewastianowicz
09.09.2020
Rusza program Granty Interwencyjne NAWA. Wnioski mogą składać polskie jednostki nauki i szkolnictwa wyższego. Grant będzie wynosił do pół miliona złotych na jeden projekt naukowy, trwający od 3 do 12 miesięcy. Granty będą przyznawane w trybie ciągłym do 31 grudnia 2020 r.
Monika Sewastianowicz
09.09.2020
Władze szkół wyższych powinny tak dobierać metody pracy, by jednocześnie zachować jakość nauczania, jak i zadbać o bezpieczeństwo wszystkich - stwierdził szef resortu nauki Wojciech Murdzek. I zachęcał do powrotu do tradycyjnej pracy na uczelni w nowym roku akademickim.
Monika Sewastianowicz
08.09.2020
Ustawa 2.0 jest niejasna w kwestii wymogów dotyczących nadania stopnia doktora habilitowanego. Obowiązujące obecnie przepisy pozostawiają liczne wątpliwości interpretacyjne - zwracają uwagę posłowie. Wątpliwości zgłaszają też recenzenci i przedstawiciele różnych dziedzin nauki w publikowanych komentarzach.
Monika Sewastianowicz
08.09.2020
Szkolnictwo wyższe
Semestr zimowy w roku akademickim 2020/2021 na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się zdalnie - poinformowała w poniedziałek uczelnia. Natomiast decyzję o wprowadzeniu systemu mieszanego w piątek zakomunikowały władze Uniwersytetu Wrocławskiego, a wcześniej podobne zarządzenia ogłosiły m.in. uniwersytety Śląski, Zielongbórski i Warmińsko-Mazurski.
Krzysztof Sobczak
08.09.2020
Szkolnictwo wyższe Dla studenta

We wtorek poprawkowe matury

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Dziś od godziny 14.00 przeprowadzone zostaną w całym kraju poprawkowe egzaminy maturalne. Będą to tylko egzaminy pisemne, a zamiar ich zdawania zgłosiło 57,3 tys. abiturientów. Maturzyści będą je pisać w miejscach wskazanych przez ich macierzyste okręgowe komisje egzaminacyjne.
Krzysztof Sobczak
08.09.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną powinni złożyć w ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Dotyczy to uczącej się młodzieży, która ukończyła 16 lat. Na złożenie zaświadczenia uczniowie mają czas do końca września, natomiast studenci - do 30 października.
Grażyna J. Leśniak
07.09.2020
Domowe finanse Szkoła i uczeń Emerytury i renty Dla studenta
W roku akademickim 2020/2021 działalność dydaktyczna powinna być realizowana z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Ministerstwo nauki podkreśla, że władze szkół wyższych podejmują ostateczne decyzje, ale resort przygotował rekomendacje dla uczelni.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.09.2020
Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Tytuł profesora może być przyznany naukowcowi, który ma nie tylko własny dorobek, ale także brał udział w wychowaniu kolejnego pokolenia badaczy, a komisja nadająca tytuł powinna brać pod uwagę stan faktyczny obowiązujący w momencie rozstrzygania sprawy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Monika Sewastianowicz
02.09.2020
Szkolnictwo wyższe
Uniwersytet Warszawski przyjął Plan Równości Płci (Gender Equality Plan). Dokument powstał w wyniku analiz potrzeb społeczności uniwersyteckiej, konsultacji eksperckich i dobrych praktyk stosowanych w instytucjach zagranicznych. To pierwszy GEP na polskiej uczelni.
Monika Sewastianowicz
01.09.2020
Szkolnictwo wyższe
Prawo.pl