Wyższy limit powołań do dobrowolnej służby wojskowej?

Wojsko

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zwiększyć o 3 tysiące limit powołań do dobrowolnej służby wojskowej na ten rok. Wynika to z zapowiedzi projektu rozporządzenia resortu. Jak wyjaśnia MON, obecne przepisy uniemożliwiają dalsze przyjmowanie do służby. Wyższy limit ma obowiązywać jeszcze w tym roku.

14.12.2024

Operacja Feniks na terenach popowodziowych wydłużona do kwietnia 2025 r.

Wojsko Powódź

Minister obrony narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, zdecydował o kontynuacji operacji Feniks do końca kwietnia 2025 r. Początkowo planowano, że pomoc wojska na terenach dotkniętych wrześniową powodzią będzie trwać do końca 2024 r. Akcja ma na celu pomoc w odbudowie infrastruktury na terenach popowodziowych, m.in. dróg, mostów, linii kolejowych i energetycznych; wzmocnienie istniejących systemów przeciwpowodziowych oraz wsparcie ludności cywilnej.

07.12.2024

Ustawa o ochronie ludności czeka tylko na podpis prezydenta

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Sejm z poprawkami Senatu uchwalił w czwartek ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Poprawki Senatu dotyczą m.in. zastrzeżenia części danych w prowadzonej przez szefa MSWiA ewidencji schronów, uzupełnienia zadań wojewody o zakres alarmowania i powiadamiania ludności na obszarze województwa. Większość ma jednak charakter doprecyzowujący.

05.12.2024

W 2025 roku do kwalifikacji wojskowej stanie 230 tysięcy osób

Samorząd terytorialny Wojsko

W 2025 roku przed powiatowe komisje lekarskie, które przeprowadzają kwalifikację wojskową, stawić się będzie musiało około 230 tysięcy osób. To podobna liczba jak w latach poprzednich. Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2025 r. – wynika z rozporządzenia MON w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r., które opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw.

04.12.2024

MSWiA przedłuży „strefę buforową” przy granicy z Białorusią

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Wojsko

Na kolejne 90 dni, licząc od 10 grudnia, MSWiA przedłuży obowiązywanie tzw. strefy buforowej na granicy z Białorusią. Resort uzasadnia to utrzymywaniem się presji migracyjnej na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej. Strefa obowiązuje od 13 czerwca 2024 r. Jej zasięg terytorialny pozostanie bez zmian.

03.12.2024

Premier o Tarczy Wschód

Samorząd terytorialny Wojsko

Tarcza Wschód była nowoczesnym pomysłem, w jaki sposób chronić granicę przy wykorzystaniu elementów infrastruktury i środowiska naturalnego; to inteligentnie skomponowany ciąg skutecznej obrony - mówił premier Donald Tusk, który odwiedził w sobotę pierwszy wybudowany odcinek umocnień. Podkreślił, że w związku z budową tarczy "nie przewiduje żadnych przymusowych wysiedleń".

30.11.2024

Fotografowanie obiektów obronnych tylko na wniosek, ale nie wiadomo gdzie go kierować

Administracja publiczna Wojsko

MON zaprezentował czwartą wersję rozporządzenia w sprawie zakazu fotografowania, filmowania i utrwalania obiektów ważnych dla obronności państwa i infrastruktury krytycznej. Powiększył krąg podmiotów, które nie będą musiały wnioskować o zezwolenie. Inni, gdy będą chcieli wystąpić o zgodę, mogą mieć problem z określeniem, kto jest „organem właściwym w zakresie ochrony obiektu”. Choćby dlatego, że wykaz niektórych obiektów, na których zawiśnie tabliczka, jest niejawny.

23.11.2024

Leasing sprzętu wojskowego istnieje głównie na papierze

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Poprawmy prawo Wojsko

Ustawa o obronie Ojczyzny stworzyła ramy prawne, by sprzęt wojskowy mógł być pozyskiwany w formie leasingu. Prawdopodobnie na wypadek, gdybyśmy byli blisko konfliktu zbrojnego. Chociaż od wejścia w życie tej regulacji minęły ponad dwa lata, eksperci słyszeli tylko o jednej tego typu umowie. Winne są przepisy, które wymagają doprecyzowania - uważają prawnicy.

22.11.2024

3 mld zł na rozwój produkcji amunicji. Rząd przyjął projekt

Finanse publiczne Wojsko

Nowe przepisy mają na celu stworzenie mechanizmu sfinansowania krajowego przemysłu zbrojeniowego, aby ten zwiększał potencjał produkcyjny w obszarze amunicyjnym. Projekt ustawy o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji, przedłożony przez ministra aktywów państwowych, został przyjęty przez rząd.

19.11.2024

Dla poszkodowanego weterana zamiast procesu - rekompensata, ale są uwagi

Wojsko Niepelnosprawność

Dotychczas weterani, poszkodowani poza gracami kraju, mogli dochodzić roszczeń wyłącznie na drodze sądowej. Resort obrony narodowej w projekcie nowelizacji ustawy o weteranach chce umożliwić im uzyskanie rekompensaty, bez konieczności wchodzenia w długoletnie procesy sądowe. Zdaniem środowisk weteranów idea jest słuszna, ale przyjęte w projekcie rozwiązania wymagają dopracowania, bo mogą pominąć wielu poszkodowanych żołnierzy i funkcjonariuszy.

19.11.2024

Budowa Tarczy Wschód uderzy w prawa mieszkańców pogranicza

Samorząd terytorialny Budownictwo Wojsko

Projekt ustawy przygotowującej grunt pod Tarczę Wschód przewiduje daleko idące ingerencje w prawo własności na obszarze przy wschodniej granicy, z wywłaszczeniami włącznie. Problem mogą mieć ci, którzy nie przeprowadzili do dziś postępowania spadkowego. Eksperci wytykają, że projekt ustawy i ocena skutków regulacji w wielu miejscach są napisane niechlujnie. Istnieje obawa, że słowa-klucze „obronność państwa” lub „interes publiczny” mogą być uzasadnieniem dla decyzji naruszających prawa obywatelskie.

09.11.2024

Nowe świadczenie motywacyjne dla żołnierzy niezawodowych - jest projekt

Wojsko

Usprawnienie procesu rekrutacji do służby wojskowej oraz stworzenie finansowej motywacji do podejmowania przez żołnierzy zawodowych nauki poza granicami - to główne cele projektu noweli ustawy o obronie Ojczyzny i Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który ukazał się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Rząd ma go przyjąć jeszcze przed końcem roku.

28.10.2024

Powołanie do wojska lub na ćwiczenia bez skargi do sądu, zmian nie będzie

Wojsko

Na powołanie do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej lub na ćwiczenia nie przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich brak zaskarżalności takich decyzji do sądu może prowadzić, w przypadku wydania decyzji niezgodnej z prawem, do naruszenia licznych konstytucyjnych praw i wolności. MON nie zamierza jednak zmieniać prawa, uzasadniając, że to wywołałoby szereg negatywnych konsekwencji.

25.10.2024

Zbrojeniówka i biznes przygraniczny z nową pomocą od państwa

Prawo gospodarcze Wojsko

Stymulacja inwestycji związanych z produkcją broni, amunicji i materiałów wybuchowych oraz rozwój gospodarczy wschodniej Polski – takie cele przyświecają planowanej nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji.

21.10.2024

Rząd wie, ile osób może zostać powołanych do czynnej służby wojskowej w 2025 r.

Wojsko

Powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach zawodowej służby wojskowej - do 16 000 osób, ćwiczeń wojskowych – do 200 000 żołnierzy rezerwy i do 30 000 żołnierzy rezerwy pełniących służbę na podstawie powołania na czas nieokreślony, przewiduje projekt rządowego rozporządzenia. Rada Ministrów ma je przyjąć w IV kwartale 2024 r.

11.10.2024

Przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy WOT lub AW dostaną wsparcie. Sejm uchwalił ustawę

Zamówienia publiczne CIT PIT Prawo pracy Wojsko

Zastąpienie odprawy wypłacanej pracownikom powołanym do terytorialnej służby wojskowej świadczeniem początkowym, wprowadzenie preferencji dla przedsiębiorców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego, przy wykonywaniu którego będą zatrudniać pracowników - żołnierzy WOT oraz wprowadzenie preferencji podatkowych dla przedsiębiorców - osób fizycznych i prawnych, zatrudniających pracowników będących żołnierzami OT i żołnierzami AR to najnowsze propozycje zmian.

02.10.2024

Strefa buforowa nie zahamowała migracji, rząd przedłużył jej obowiązywanie

Prawo karne Samorząd terytorialny Wojsko

Rząd przedłużył, od dziś na kolejne 90 dni, obowiązywanie strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Jednak mimo strefy i mimo naszpikowania granicy elektroniką, ruch przez granice nadal jest duży. Więcej osób próbuje jednak przekraczać nielegalnie granicę kilkadziesiąt kilometrów na północ od terenu, gdzie obowiązuje zakaz przebywania.

12.09.2024

Oskarżony bądź pokrzywdzony żołnierz otrzyma pieniądze na pomoc prawną

Prawo karne Wojsko

Określenie trybu postępowania oraz sposobu dokumentowania przez żołnierza poniesionych przez niego kosztów pomocy prawnej, w przypadku występowania w postępowaniu karnym w charakterze pokrzywdzonego (oskarżyciela posiłkowego) lub oskarżonego w następstwie wykonywania określonych obowiązków służb – zakłada projekt rozporządzenia MON opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacyjnym.

05.09.2024

Świadczenia mieszkaniowe dla żołnierzy będą wyższe

Wojsko

We wtorek Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wypłaty świadczenia mieszkaniowego oraz kosztów utrzymania miejsca zakwaterowania. Określi ono wysokość stawki podstawowej i współczynnik świadczenia mieszkaniowego dla każdego garnizonu.

03.09.2024

Nowe zasady użycia broni - ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw

Prawo karne Wojsko

Rządowa ustawa wspierającą działania wojska i służb została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Według przyjętej przez rząd autopoprawki zasady użycia broni przez żołnierzy w działaniach na terytorium kraju będą jawne. Przepisy zapewniają również funkcjonariuszom szerszą pomoc prawną. Wśród zaakceptowanych wcześniej przez Sejm zmian znalazła się m.in. poprawka PiS, zgodnie z którą zatrzymanie żołnierza w czasie wykonywania przez niego czynności lub zadań służbowych "może być stosowane jako środek ostateczny, o ile nie zachodzi konieczność zatrzymania żołnierza na gorącym uczynku".

16.08.2024
1  2  3  4  5    7