Przy dworcu można zrobić selfie, przy tunelu czy moście lepiej się upewnić

Administracja publiczna Wojsko

Zakaz fotografowania wybranych obiektów infrastruktury transportowej, które zostaną oznaczone stosownym znakiem, nie obejmie dworców kolejowych. Może odnosić się jedynie do mostów, wiaduktów i tuneli, które znajdują się w ciągu linii kolejowych o znaczeniu obronnym, jeżeli zostaną one oznaczone znakiem zakazu fotografowania – informuje MON, które wciąż pracuje nad stosownym rozporządzeniem w tej sprawie.

20.05.2024

Wojsko może sięgnąć po prywatny pojazd. Problem, gdy go uszkodzi

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Wojsko

Wojsko coraz chętniej sięga po prywatne i firmowe pojazdy. Od pół roku brakuje jednak przepisów, które regulują procedurę używania nieruchomości i ruchomości na rzecz obrony w czasie pokoju, ale także zwalczania klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków oraz zarządzania kryzysowego. Resort obrony zaproponował nowe regulacje w tym zakresie, ale kłopoty mogą pojawić się, gdy dojdzie np. do uszkodzenia pojazdu.

17.05.2024

Czy funkcjonariusze i żołnierze – sygnaliści zostaną objęci ochroną?

Prawo pracy Prawo europejskie Wojsko Sygnaliści

Prace nad polską regulacją zostały zapoczątkowane jeszcze w 2021 r. i do tej pory przedstawiono już wiele wersji projektu. W toku dotychczasowych zmagań legislacyjnych pojawiło się sporo problemów. Jednym z nich był zakres podmiotowy polskiej ustawy o sygnalistach. Mimo że katalog podmiotów objętych ochroną gwarantowaną nową regulacją w każdym z dotychczasowych projektów miał charakter otwarty, to przedmiotem żywej dyskusji stała się kwestia włączenia do tego katalogu funkcjonariuszy i żołnierzy – pisze dr Małgorzata Grześków.

14.05.2024

Prezydencki projekt ustawy o działaniach na wypadek wojny trafił do Sejmu

Samorząd terytorialny Wojsko

W czwartek prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Rozwiązania mają być odpowiedzą na zmiany w środowisku bezpieczeństwa, w tym nowe formy zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej, kierowanych przeciwko Polsce oraz pozostałym państwom Unii Europejskiej i NATO.

02.05.2024

Prezydent nie musi badać, czy armia akurat takiej terenówki potrzebuje

Samorząd terytorialny Wojsko

Organy administracyjne na wniosek szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji przeznaczyły leasingowany samochód spółki na rzecz jednostki wojskowej (pułku dowodzenia), w ramach świadczeń rzeczowych, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Nie weryfikowały wniosku pod kątem celowości i zasadności. Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził prawidłowość ich działań.

13.04.2024

Prezydent pisze do przywódców państw NATO w sprawie wydatków na obronność

Finanse publiczne Wojsko

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że wystosował list do przywódców państw NATO i szefa Sojuszu Jensa Stoltenberga. Wystąpił w nim z propozycją i uzasadnieniem, dlaczego wzrost wydatków na obronność do 3 proc. PKB jest zasadny. - Mój list otwiera dyskusję na ten temat - dodał. Jego zdaniem list to dobra praktyka.

04.04.2024

WSA: Zawiadomienie o przestępstwie, nawet wycofane, może być informacją publiczną

Samorząd terytorialny Wojsko

Starosta powiadomił dowódcę jednostki wojskowej, że burmistrz umieścił na swoim profilu zdjęcie jednostki wojskowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał, że zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa należy do kategorii informacji publicznej, choćby podmiot zawiadamiający następnie je wycofał.

02.04.2024

28 samorządowców ma doradzać ministrowi obrony narodowej

Samorząd terytorialny Wojsko

Analiza problemów i potrzeb lokalnych społeczności w związku z obecnością jednostek wojskowych, to między innymi cel powołania samorządowego zespołu doradców ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka – Kamysza. Samorządowcy mają też przedstawić propozycje dotyczące swoich oczekiwań związanych z zarządzeniem kryzysowym. MON udostępnił właśnie listę doradców.

14.03.2024

Prezydent Andrzej Duda: Konieczne jest zwiększenie wydatków na obronność

Wojsko

Dołączenie przez Polskę do Sojuszu Północnoatlantyckiego to jedno z największych osiągnięć w naszej najnowszej historii - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałkowym orędziu z okazji 25. rocznicy przystąpienia do NATO. Podkreślił, że konieczne jest zwiększenie poziomu wydatków na obronność z 2 do 3 procent PKB przez wszystkie państwa NATO. Zapowiedział, że będzie do tego przekonywał sojuszników.

11.03.2024

Koniec z kontrolami na granicy ze Słowacją

Administracja publiczna Wojsko

Od 3 marca przy wjeździe do Polski ze Słowacji nie będzie już kontroli granicznej. Kontrole prowadzone były od 3 października 2023 r. MSWiA uzasadniało je poważnym zagrożeniem nielegalną migracją na tym odcinku granicy państwowej. Teraz MSWiA informuje o ustabilizowaniu się sytuacji migracyjnej na tzw. szlaku bałkańskim i ustąpieniu zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej.

03.03.2024

Na rzekach granicznych z Białorusią powstanie bariera elektroniczna

Samorząd terytorialny Środowisko Wojsko

W ciągu 12 miesięcy na rzekach Bug oraz Świsłocz i Istoczanka - rzekach granicznych z Białorusią - powstanie elektroniczna bariera. Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zabezpieczeń. Ich łączny koszt ma wynieść ponad 364 mln zł. Część środków pokryje Unia Europejska. Obecny system kamer i czujników, który powstał w 2022 r. obejmuje 206 km granicy lądowej.

26.02.2024

Nieprawomyślność rekruta może przesądzić o tym, czy trafi do służby

Administracja publiczna Wojsko

Dyskusja na temat naboru do służb mundurowych sprowadza się zwykle do tego, czy podnosić, czy obniżać wymagania dotyczące sprawności fizycznej oraz badań psychologicznych dla kandydatów. Równie jednak ważna, ale często pomijana przez rekrutów, jest przesłanka ich nieposzlakowanej opinii lub nieskazitelnego charakteru. Zależy to od rodzaju służb, do których kandydują - pisze Tomasz Oklejak, naczelnik Wydziału Spraw Żołnierzy w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

08.02.2024

Na ponad 25 tys. obiektów w Polsce pojawi się "zakaz fotografowania"

Administracja publiczna Wojsko

Przysięga wojskowa na terenie jednostki wojskowej lub wizyta na urokliwej zaporze wodnej utrwalona zostanie tylko we wspomnieniach. MON chce objąć ponad 25 tys. obiektów w Polsce zakazem fotografowania i filmowania, z czego tylko ponad 3 proc. to obiekty wojskowe. Na każdorazowe zrobienie zdjęcia trzeba będzie uzyskać zgodę, a czynność ta będzie odbywała się w towarzystwie „anioła stróża”. Eksperci twierdzą, że prawdziwym szpiegom te przepisy nie zaszkodzą, a zwykłym ludziom mogą napsuć nerwów.

07.02.2024

Nabór na zastępcę prezesa NFZ do spraw służb mundurowych

Administracja publiczna Finanse Wojsko

Zastępca do spraw służb mundurowych odpowiada m.in. za komórki organizacyjne "mundurówki" i za koordynację współpracy z szefami MON i MSWiA. Kandydat powinien m.in. mieć wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne; co najmniej sześcioletni staż pracy, w tym co najmniej trzy lata na stanowisku kierowniczym. Oferty można składać do 9 lutego.

05.02.2024

Armia chce podwoić rezerwistów w aktywnej rezerwie i wzmocnić WOT

Szkoła i uczeń Wojsko

W 2024 roku Ministerstwo Obrony Narodowej chce powołać dwukrotnie więcej żołnierzy aktywnej rezerwy - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia. Resort planuje też przeszkolić do 200 tys. żołnierzy rezerwy i nadal zwiększać liczbę żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, która ma wzrosnąć do 41 tys. żołnierzy.

05.02.2024

Rząd łata dziury w komisjach lekarskich do kwalifikacji wojskowej

Wojsko

Kłopoty ze skompletowaniem powiatowych i wojewódzkich komisji lekarskich orzekających o zdolności do służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej spowodowały, że rząd zmienił przepisy. Od 1 lutego obowiązują nowe regulacje - m.in. nieznaczna podwyżka wynagrodzenia dla członków komisji oraz zniesiony został wymóg posiadania przez lekarzy komisji specjalizacji medycznych.

01.02.2024

Jak przebiega kwalifikacja wojskowa, lepiej jej nie unikać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uchylnie się od stawiennictwa na komisji może zakończyć się grzywną i doprowadzeniem przez policję. Wyjaśniamy, jak przebiega procedura kwalifikacji.

31.01.2024

Szef MON zapowiada ustawę o obronie cywilnej

Wojsko Obrona cywilna

Będziemy zwiększać liczebność armii, ale także zdolności operacyjne Wojska Polskiego, na to położę dużo większy nacisk - powiedział w sobotę Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej. Zaznaczył również, że potrzebna jest ustawa o obronie cywilnej. Prace nad nowymi przepisami mają się rozpocząć wkrótce.

20.01.2024

Cywil z oczopląsem nie zawsze zostanie wykluczony ze służby wojskowej

Samorząd terytorialny Wojsko

Kwalifikacją wojskową objęci są wszyscy obywatele polscy, którzy ukończyli 19 lat. Jej celem jest nadanie kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wyjaśniamy, jakie choroby i ułomności zwalniają na trwale lub czasowo od odbywania tej służby. W niektórych przypadkach kwalifikacji wojskowej podlegają także kobiety.

16.01.2024