Rosyjska narracja, z uwagi na nastawienie polskiego społeczeństwa, nie koncentruje się na promowaniu Rosji. Opiera się natomiast na krytyce i podważaniu zaufania do instytucji i procesów demokratycznych, w tym rządu oraz NATO i Unii Europejskiej, zwiększaniu polaryzacji. Wzbudza niechęć do Ukraińców i innych narodowości, wyznań i mniejszości.
Główne narracje rosyjskie to:
- NATO i Unia Europejska są opresyjne, wrogie, kolonizują swoich członków;
- cywilizacja zachodnia upada, jest dekadencka, zdemoralizowana;
- w wojnie w Ukrainie Rosja wygrywa i musi wygrać;
- Ukraina to upadłe państwo, a Ukraińcy nie są narodem;
- nie można pokonać Rosji – państwa nuklearnego, zwycięskiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.
Z raportu wynika, że propagandyści promują teorie spiskowe, pseudonaukowe, podważające publicznie zaufanie (np. narracje wokół szczepionek, sieci 5G).
Czytaj też:
Szabrownictwo i fałszywe zbiórki w czasie powodzi - kary będą surowsze
Eksperci Komisji podkreślają, że w Rosji wojna kognitywna jest oficjalnie uznanym elementem prowadzenia działań wojennych. Rosja wydaje na nią od 2 do 4 miliardów dolarów rocznie. Prowadzona jest w sposób konsekwentny i systematyczny z inspiracji i przez służby oraz siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, dystrybuowana w multimodalnym systemie naczyń połączonych, w tzw. konglomeracie dezinformacyjnym. To nie jest tylko „zwykłe” wprowadzanie w błąd. To przede wszystkim wpływanie na opinie i postawy Polaków oraz procesy polityczne czy gospodarcze. Tego rodzaju spostrzeżenia zawierały raporty polskich służb również w latach ubiegłych.
Szkodliwa bierność
Z analiz Komisji wynika, że władze państwowe posiadały informacje dotyczące osób i instytucji szerzących prorosyjską i białoruską dezinformację. Na tej podstawie niezwykle rzadko podejmowano jednak działania, a zaniechania były szkodliwe. Osłabiły one zdolności rozpoznawania i neutralizowania zagrożeń informacyjnych, w tym ataków na bezpieczeństwo państwowe w postaci skutecznie przeprowadzanych kampanii dezinformacyjnych.
W ocenie Komisji błędem było odstąpienie w 2016 r. od powołania Departamentu Bezpieczeństwa Cybernetycznego w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Dopiero w 2019 r. powstał Referat ds. Komunikacji Strategicznej w MSZ. Składał się zaledwie z trzech pracowników. Prowadzono działania bardzo małymi zasobami, chaotyczne i w sposób rozproszony. Natomiast większość wniosków i rekomendacji formułowanych w MSZ oddolnie pozostało do 2024 r. bez echa.,
Cele Komisji
Składająca z 11 niezależnych ekspertów Komisja, otrzymała prawie 2 tys. dokumentów jawnych i niejawnych, w tym o klauzuli „ściśle tajne”. Łącznie przeanalizowała materiał liczący blisko 17 tysięcy stron. Wnioski są alarmujące. Z prac Komisji wynika, że Rosja z pomocą Białorusi prowadzi przeciwko Polsce długofalową wojnę kognitywną. Ma ona doprowadzić do zwiększenia polaryzacji społecznej i dewastacji zaufania do struktur demokratycznych i w efekcie do osłabienia i dezintegracji Zachodu.
Dezinformacja jest przestępstwem karanym na podstawie kodeksu karnego od 2023 r. Wraz z nowelizacją Kodeksu karnego, pojawią się kary za dezinformację - co najmniej osiem lat pozbawienia wolności za rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji, których „celem jest wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce”.
Dr Michał Marek z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa uważa, że w polskiej infosferze funkcjonuje "poważna liczba osób", która celowo w sposób cykliczny emituje rosyjskie przekazy dezinformacyjne, realizując (świadomie lub nie) interes wrogich nam państw – Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi.
- W obliczu nasilających się działań strony rosyjskiej i białoruskiej z zakresu prowadzenia przeciwko nam wojny informacyjnej, państwo polskie powinno skutecznie reagować na tego rodzaju zagrożenie - uważa dr Marek. Działania dezinformacyjne naszego przeciwnika, który aktywnie korzysta z obywateli RP z różnych przyczyn emitujących rosyjskie przekazy, są równie groźne jak np. prowokacje na granicy.
Cena promocyjna: 75.65 zł
|Cena regularna: 89 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 66.75 zł