Sejm odrzucił weto Senatu do ustawy o speckomisji do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski

Sejm odrzucił w piątek uchwałę Senatu odrzucającą ustawę powołującą Państwową Komisję ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Powołanie komisji, która ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej, to inicjatywa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

26.05.2023

Zmienia się struktura obywateli Ukrainy przebywających w Polsce

Masowy napływ uchodźców wojennych do Polski, jak i powrót części ukraińskich mężczyzn w celu wsparcia obrony swojego kraju, istotnie wpłynął na statystyczny profil obywateli Ukrainy przebywających nad Wisłą. Jednocześnie niezmiennie wysoki jest wskaźnik związany z aktywizacją zawodową ukraińskich obywateli w Polsce - wynika z IV edycji badania EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW.

12.05.2023

Uchodźcy wojenni z Ukrainy z dłuższym pobytem legalnym

Legalny pobyt obywateli Ukrainy i określonych członków ich rodzin, którzy w od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi, zostanie przedłużony do 4 marca 2024 r., a w niektórych przypadkach do 31 sierpnia lub 30 września 2024 r. Ustawa wprowadzająca nowe przepisy - dotycząca zmian nazw uczelni - oczekuje na rozpatrzenie przez Senat.

27.04.2023

Zbliża się termin składania wniosków o 500 plus na nowy okres rozliczeniowy

Nowy okres rozliczeniowy świadczenia 500 plus rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. Przypominamy ten termin, bo wielu rodziców nie pamięta, że każdego roku trzeba złożyć nowy wniosek. Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać świadczenie w czerwcu 2023 r. wniosek należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2023 r.

26.04.2023

Prof. Kustra-Rogatka: Mogą być konsekwencje zakazu importu z Ukrainy

Prowadzenie polityki handlowej względem państw spoza Unii Europejskiej należy do  wyłącznych kompetencji UE. Oznacza to, że działania jednostronne państw członkowskich w tej dziedzinie są niedopuszczalne - twierdzi prof. Aleksandra Kustra- Rogatka z UMK w Toruniu. I zwraca uwagę, że Komisja Europejska już żąda od Polski wyjaśnień w sprawie zakazu importu z Ukrainy, a potem może być procedura naruszeniowa.

18.04.2023

Nowe zasady zezwolenia na pobyt dla obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową

Od 1 kwietnia 2023 r. obywatele Ukrainy posiadający numer PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Urząd do Spraw Cudzoziemców podkreśla, że rozwiązanie jest opcjonalne i skierowane do osób, które czują się pewnie na polskim rynku pracy i chcą zrezygnować z korzystania z ochrony czasowej.

03.04.2023

Weryfikacja kontrahentów w dobie sankcji szczególnie ważna

W praktyce często słyszymy zdanie: „jestem bezpieczny, bo nie współpracuję z firmami z Rosji”. Niestety to zgubne uproszczenie w istocie bardzo złożonego tematu, jakim są sankcje, i wcale nie eliminuje ryzyk sankcyjnych. Pierwszym i podstawowym błędem przedsiębiorców jest założenie w przedbiegach, że sankcje ich w ogóle nie dotyczą. Piszą o tym Julia Besz oraz Maria Papis z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

31.03.2023

Rząd nagle zamyka przejścia graniczne, ale o sytuacji firm nie myśli

Od miesięcy firmy działające w pobliżu granicy z Białorusią ponoszą konsekwencje decyzji politycznych. Najpierw stan nadzwyczajny, potem zamknięcie przejścia granicznego w Kuźnicy, ostatnio zamknięcie przejścia w Bobrownikach, zakaz wstępu do ogromnej części lasów Puszczy Białowieskiej. To wszystko rzutuje na przedsiębiorców, którzy ponoszą szkody na skutek decyzji władz, a dochodzenie rekompensat od państwa jest bardzo trudne.

21.03.2023

Uchodźca wypełni ankietę, by z powodów humanitarnych nie płacić za nocleg i jedzenie

Uchodźcy z Ukrainy, którzy będą chcieli skorzystać z możliwości zwolnienia z opłat za zakwaterowanie, poza przypadkami wymienionymi w ustawie, będą musieli wypełnić ankietę, wyjaśniając dlaczego nie mogą współuczestniczyć w kosztach. Ankiety będą wypełniać co trzy miesiące. Jeśli w tym czasie nie podejmą pracy i działań aktywizacyjnych, zostaną relokowani do miejsc o gorszym standardzie.

03.03.2023

Z ochrony czasowej w Polsce korzysta prawie milion obywateli Ukrainy

Rok po rosyjskiej agresji na Ukrainę z ochrony czasowej w Polsce korzysta obecnie prawie 1 mln obywateli Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. Łącznie ważne zezwolenia na pobyt w kraju posiada natomiast 1,4 mln osób wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Ukraińcy są obecnie najliczniejszą grupą cudzoziemców w Polsce.

01.03.2023
1  2  3  4  5  6  7  8  9    16
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski