Rząd zdradził, jak chce adaptować biurowce i galerie handlowe na mieszkania

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad przepisami upraszczającymi przekształcanie starych biurowców, galerii handlowych oraz innych obiektów niemieszkalnych w budynki mieszkalne. W ten sposób chce zlikwidować chociaż częściowo lukę mieszkaniową. Po tym bowiem, jak do Polski przyjechało 3 miliony uchodźców wojennych, dramatycznie brakuje mieszkań.

15.06.2022

Polska opuści Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej

Prezydent podpisał ustawę, według której Polska nie będzie dłużej udziałowcem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG). Pozostali unijni członkowie banku – Czechy, Bułgaria, Rumunia i Słowacja – podjęli taką samą decyzję. To odpowiedź Polski i państw unijnych na agresję Rosji na Ukrainę. Jest to wspólnie uzgodnione, solidarne i skoordynowane działanie państw europejskich.

14.06.2022

KUKE wznawia ubezpieczenia dla przedsiębiorców na terenie Ukrainy

Polskie firmy ponownie mogą ubezpieczać w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) sprzedaż na rynek ukraiński dóbr i usług, które nie są objęte moratorium płatniczym. KUKE przy wsparciu rządu i w ślad za pozytywną decyzją Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych wznowiła od 13 czerwca br. możliwość ubezpieczania należności w kontraktach eksportowych z kontrahentami ukraińskimi.

13.06.2022

Specustawa nie pozwala Ukraińcom na legalną pracę zdalną dla firm spoza Polski

Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Polski, nie mogą legalnie wykonywać pracy zdalnie na rzecz swoich ukraińskich lub zagranicznych pracodawców. Nie mogą też prowadzić z terytorium naszego kraju działalności gospodarczej na rzecz ukraińskich podmiotów – alarmują prawnicy. Polski ustawodawca zapomniał o przepisach, które by im na to pozwalały, a te, które są - ich nie dotyczą.

13.06.2022

Mniejsze rygory budowlane także dla spółek komunalnych i TBS

Samorządom udało się przekonać rząd, aby nie tylko jednostki samorządu terytorialnego ale także ich jednostki organizacyjne, spółki komunalne i TBS-y mogły przez dwa lata korzystać z poluzowanych rygorów w prawie budowlanym, by powstało jak najwięcej mieszkań dla uchodźców i mieszkańców. Poprawka ma znaleźć się w nowelizowanej właśnie tzw. specustawie pomocowej.

06.06.2022

Już 185 tys. Ukraińców zatrudniono w ramach uproszczonej procedury

Polscy pracodawcy zatrudnili 185 tys. obywateli Ukrainy w ramach uproszczonej procedury obowiązującej od połowy marca. Połowa tych osób znalazła pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim lub łódzkim - poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

02.06.2022

Uproszczone zasady adaptacji pustostanów dla uchodźców - możliwe nadużycia

Już wkrótce mają pojawić się przepisy, dzięki którym będzie można na prostych zasadach, z pominięciem wielu procedur, adaptować pustostany, hale, magazyny, biurowce na mieszkania dla uchodźców wojennych z Ukrainy. To oferta dla samorządów, ale deweloperzy i niektórzy prawnicy krytykują ten pomysł. Ich zdaniem proponowane rozwiązania są mało precyzyjne i mogą być nadużywane. 

25.05.2022

Sejm w czwartek zajmie się zmianą Konstytucji - przejęcie majątków tych co wspierają agresję Rosji

Sejm w czwartek ma zająć się projektem ustawy o zmianie konstytucji, autorstwa posłów PiS. Dotyczy on wyłączenia ograniczeń w zadłużeniu publicznym w odniesieniu do wydatków na obronę oraz możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji. Przejęty majątek ma być w całości spożytkowany na wsparcie ofiar rosyjskiej agresji.

24.05.2022

Nauka języka i opieka nad dziećmi mają ułatwić uchodźcom podejmowanie pracy

Przygotowaliśmy ułatwienia dla obywateli z Ukrainy związane z nauką języka polskiego, wprowadzamy także możliwość sprawowania opieki przez dziennego opiekuna nad ukraińskimi dziećmi w wieku od trzech do pięciu lat - poinformowała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg. Tego dnia rząd przyjął projekt zmian w specustawie o pomocy dla uchodźców wojennych.

24.05.2022

Rząd chce usprawnić eksportowe ubezpieczenia - przez wojnę największe wypłaty od 30 lat

Z powodu wojny w Ukrainie ubezpieczenia eksportu przeżywają obecnie trudny czas. Takiej skali wypłat nie było od 30 lat. Rząd szykuje więc zmiany, które mają odformalizować procedury oraz usprawnić wypłaty z umów ubezpieczenia i gwarancji. Dzięki temu system ma się "odkorkować". KUKE dostosowuje też swoje procedury do tej sytuacji, by klienci mogli jak najszybciej otrzymać odszkodowania.

23.05.2022
1  2  3  4  5  6  7  8  9    
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski