Rada Przedsiębiorczości oczekuje od polskich władz, w tym od Rady Ministrów i prezydenta RP, natychmiastowego zaangażowania się w rozwiązanie sporu oraz priorytetowego potraktowania tej sprawy.

- Panujący okres przejściowy w polskiej polityce, nie stanowi usprawiedliwienia dla kilkutygodniowej zwłoki w zajęciu się sytuacją na granicy i rodzi obawy o chęć przeczekania kryzysu i pozostawienia narastającego problemu nowemu rządowi. Apelujemy też do obecnego rządu o przekazanie rzetelnych informacji, co zostało dotychczas zrobione, by rozwiązać problemy zgłaszane przez polską branżę transportową. Domagamy się także, by nowo zaprzysiężony rząd natychmiast podjął prace nad trwałym rozwiązaniem sytuacji na granicy z Ukrainą - pisze w swoim apelu.

Spór na granicy trzeba jak najszybciej rozwiązać 

Rada wyraża nadzieję, że uda się doprowadzić do kompromisu, który uwzględni interesy obu stron, będzie zgodny z obowiązującymi umowami bilateralnymi, traktatami międzynarodowymi oraz uwzględni perspektywę korzystnego, także dla Polski, członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Zwróciła się również do przewoźników, którzy blokują polsko-ukraińskie przejścia graniczne, o powrót do rozwiązywania istniejących problemów na drodze dialogu.

Jak pisze w swoim apelu, skala i długość trwania protestu rodzą coraz poważniejsze konsekwencje dla polsko-ukraińskich relacji politycznych i gospodarczych oraz negatywnie rzutują na międzynarodową pozycję Polski. Narastające problemy transportowe na granicy szkodzą też polskiej racji stanu, w centrum której leży zdolność Ukrainy do odpierania rosyjskiej agresji. 2 Podzielamy zatroskanie skutkami protestu przez nasze partnerskie organizacje biznesu w Ukrainie. Polska pozostaje najważniejszym sojusznikiem Ukrainy w wojnie z Rosją, a przyjaźń między oboma narodami jest głęboka niezależnie od istniejących problemów. Jednakże tylko szybkie i aktywne zaangażowanie w rozwiązywanie pojawiających się kwestii spornych pozwoli pomyślnie rozwijać wzajemne relacje.